Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České ženy by měly v těhotenství více abstinovat

  17:37
České ženy, které v průběhu těhotenství pijí příliš alkoholu, vystavují plod vysokému riziku. Hrozí, že se narodí s takzvaným fetálním alkoholovým syndromem. A stále častěji se tak i děje. Odborné studie uvádějí, že takto postižené u nás přijdou na svět podle odhadů zhruba tři děti na tisíc porodů. Situace ale může být ještě horší.

Těhotná žena - ilustrační foto: Shutterstock

Příležitostná sklenička červeného v těhotenství neublíží vám ani dítěti, objevuje se nejen v magazínech. Ženy to slýchávají i u svých gynekologů. Jenže tolerance alkoholu v české společnosti je velmi vysoká a ani těhotné se často se symbolickou „dvojkou červeného“ nespokojí. I když přesné statistiky neexistují, podle odborníků se začíná tento problém stupňovat. Nedávná studie zveřejněná v časopise The Lancet Global Health uvedla pět států, v nichž těhotné sahají po alkoholu nejvíce. Jde o Irsko – tam se přiznaly dvě třetiny žen –, Bělorusko, Dánsko, Británii a Rusko, kde pije zhruba 40 procent žen v očekávání.

„Vzhledem k vysoké spotřebě alkoholu u nás bych si troufl Češky do této skupiny také zařadit,“ řekl LN Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy a přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky. Takové ženy vystavují plod vysokému riziku. Hrozí, že se narodí s takzvaným fetálním alkoholovým syndromem. A stále častěji se tak i děje. Děti mají nízké IQ, bývají agresivní a mají malou lebku, pokleslá víčka nebo široký nos. Odborné studie uvádějí, že takto postižené u nás přijdou na svět podle odhadů zhruba tři děti na tisíc porodů. Situace ale může být ještě horší.

Průchod placentou

„Zjišťujeme, že je tento problém poddiagnostikován,“ upozorňuje Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. I když totiž dítě tyto projevy má, diagnóza zazní jiná. Ročně se ve světě narodí 119 tisíc dětí s tímto syndromem. Děti matek z pětice uvedených států, kde těhotné nejvíce pijí, jsou postižené 2,6krát častěji než jinde. Odborníci proto chtějí tabu prolomit. Osvěta by měla nejen podle rektora Zimy začít u lékařů. Podle rektora Zimy zkrátka není normální v těhotenství pít alkohol.

Společnost se nejprve musí o fetálním alkoholovém syndromu dozvědět. Musí se stát tématem. Nejjistější je po celou dobu těhotenství abstinovat. S alkoholem, který matka do sebe dostane, se totiž musí vypořádat i plod, který váží třeba jen několik set gramů. Projde k němu placentou.

„Pokud si ženy symbolicky přiťuknou při výjimečné rodinné oslavě, nemůžeme hovořit o tom, že je plod fetálním alkoholovým syndromem ohrožen. Ale vzhledem k tomu, jaký vztah má celý národ k alkoholu, musí dojít co nejrychleji k osvětě,“ míní Zima. Ta by měla dle něho začít v ordinacích. Rozpoznat, že žena často sahá po sklence, když čeká potomka, ale není snadné – gynekolog nemá moc šancí. „Málokterá těhotná žena přijde na kontrolu opilá,“ upozorňuje rektor Zima. Společnost se nejprve musí dle Miovského o fetálním alkoholovém syndromu dozvědět. „Musí se stát tématem,“ říká.

„Nejjistější je po celou dobu těhotenství abstinovat,“ doporučuje hlavní autorka globální studie Svetlana Popová. S alkoholem, který matka do sebe dostane, se totiž musí vypořádat i plod, který váží třeba jen několik set gramů. Projde k němu placentou. Ženy by dokonce měly podle lékařů abstinovat již v době, kdy aktivně plánují rodinu. V řadě případů se ale stává, že se o těhotenství dozvědí až po několika týdnech, během kterých si dopřávaly různé alkoholické nápoje.

Problém tolerance

Přitom již v prvních týdnech se začínají vyvíjet důležité funkce, včetně mozku. Pití alkoholu tak může způsobit neurovývojové poruchy. V zahraničí podle expertů začíná veřejnost toto nebezpečí brát vážně. „Více než třetina Francouzů dnes soudí, že je dítě ohroženo již první vypitou sklenkou, zatímco v roce 2015 to byla necelá čtvrtina,“ sdělil François Bourdillon, generální ředitel francouzské zdravotnické agentury. O českém vztahu k alkoholu se nedávno psalo v jiné souvislosti.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zveřejnila tabulku, kolik litrů jej ročně vypijí obyvatelé jednotlivých států. Češi obsadili za Litevci hned druhé místo spolu s Francouzi. Ročně na staršího 15 let vychází 11,7 litru alkoholu. Celospolečenská tolerance alkoholu je problémem a bude těžké s ní bojovat.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila tabulku, kolik litrů jej ročně vypijí obyvatelé jednotlivých států. Češi obsadili za Litevci hned druhé místo spolu s Francouzi. Ročně na staršího 15 let vychází 11,7 litru alkoholu. „Celospolečenská tolerance alkoholu je skutečně problémem a bude těžké s tímto bojovat,“ uvedla nedávno v rozhovoru pro LN národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Podle adiktologa Miovského si ženy, co se týče pití alkoholu, nezadají s muži.

„Role ženy ve společnosti se proměnila. Vydělávají srovnatelné peníze jako muži, fungují v pracovních pozicích, které byly dříve pro jejich matky naprosto nedosažitelné. Což se samozřejmě promítá i do našeho oboru,“ říká Miovský. Velkým nebezpečím se podle něho stává, když se ženy odstěhují za přírodou do satelitního města.

Říká se jim zelené vdovy: „Řada z nich nedomyslí, jaké to má souvislosti a že se ‚život na čerstvém vzduchu‘ pro ně může stát velmi rychle noční můrou.“ Společnosti diagnóza fetální alkoholový syndrom příliš známa není. Moc dobře o ní ale vědí pracovníci ústavních zařízení pro děti. „Máme tu děti s touto diagnózou. Problémem také je, že se některé děti potýkají se závislostí, se kterou se již narodily,“ říká Jan Vaněk, předseda Fondu ohrožených dětí.

Znaky fetálního alkoholového syndromu

 • Mikrocefalie (malý mozek, malá lebka)
 • Pokles víček
 • Nízký kořen nosu
 • Málo vyvinutá brada
 • Ploché tváře
 • Poruchy řeči
 • Úzká mezera mezi horními a dolními víčky
 • Dlouhá střední část horního rtu
 • Nezralost a vady srdce, ledvin a plic
 • Poruchy v oblasti chování a vnímání
 • Nedostatečné sebeovládání a hyperaktivita
 • Mentální retardace, snížení IQ

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...