Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko je na tom v kontrole eurodotací hůř než Sicílie

  23:23

Poslanci z kontrolního výboru sněmovny si kvůli selháním českých auditorů zvou na kobereček ministra financí Miroslava Kalouska.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Předseda kontrolního výboru Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) ve čtvrtek 15. listopadu zahájil jednání jako obvykle. Pozdravil členy výboru a předal slovo hostům z Evropského účetního dvora (EÚD). Po obecných úvahách o činnosti evropského úřadu se stočila řeč na hodnocení práce českých auditorů, kteří mají na starosti kontrolu čerpání evropských dotací. A pak to přišlo — 26 stránek prezentace, jak v Česku audit selhává.

Závěr zní strašidelně: Naši auditoři vykonávají práci hůře než jejich kolegové ze Sicílie. Dopadli jsme nejhůře ze vzorku věru reprezentativním. Uznejte sami: Česko skončilo za Maďarskem, Rumunskem, Řeckem, Portugalskem, Lotyšskem a italskou Sicílií.

Atmosféra v sále by se dala krájet, politici ze všech stran na sebe zděšeně zírali, cože se to o kontrole eurofondů dozvídají. Nejvíce překvapeně vypadal František Laudát z TOP 09. Kolegové z opoziční ČSSD ho dokonce počastovali slovy: „Hele, jak se mu to nelíbí,“ zvolal s úšklebkem poslanec Roman Sklenák směrem ke své kolegyni Haně Orgoníkové. Narážel tím na fakt, že z „topky“ pochází ministr financí Miroslav Kalousek, do jehož kompetence auditní orgán spadá. A opravdu, poslanec Laudát při kritice z úst nejvyšších představitelů EÚD jen nevěřícně kroutil hlavou.

Zato v následné diskusi se do toho opřel. „Nechce se mi věřit, že jsme o tolik horší než například jižní státy eurozóny, z nichž některé podvádějí v takovém měřítku a takovým způsobem, že to snad ani není pravda,“ ohradil se proti nálezu EÚD Laudát. A co třeba případ Rath? Dále poslanec TOP 09 uvedl, že „je otázka našich auditorských institucí, nakolik se snažily zachránit ty prostředky“. Znamená to snad, že by se dle poslance Laudáta měl EÚD zabývat i tím, zda se s audity nemanipulovalo ve státním zájmu — tedy, aby se na chyby a nedostatky v čerpání dotací nepřišlo a europenízky tak zůstaly v Česku?

Kalousek na grilparty?

Jiného názoru byl nicméně předseda Filip, který po vystoupení zástupců EÚD navrhl usnesení, v němž vyzval ministra Kalouska, aby se dostavil na příští zasedání kontrolního výboru a předložil poslancům návrh řešení, „aby se auditní orgán ministerstva financí v České republice stal znovu důvěryhodným“. Jeho návrh byl přijat, přítomní poslanci za TOP 09 se však hlasování zdrželi.

V rozpravě o zprávě EÚD rovněž vystoupila místopředsedkyně kontrolního výboru Zdeňka Horníková (ODS) a rozvedla myšlenku, zda by se neměla auditní činnost přesunout z ministerstva financí (MF) pod Úřad vlády ČR. Zmínila také několikaměsíční debatu o návrhu zákona o finanční kontrole, jehož současnou vágnost kritizovali i evropští auditoři. Dle poslankyně Horníkové je návrh zákona nedostatečný a nepomůže Česku „vystříhat se chyb, o nichž tu byla řeč“.

Poslanci nyní stojí před zásadním problémem, jak s vadným návrhem, jež předložilo ministerstvo financí, naložit. V legislativním procesu se dostal tento sněmovní tisk až do třetího čtení. Pokud ho politici neschválí, začne práce na jeho novém znění a rozhodně tak úprava nezačne platit od počátku příštího roku, kdy EU očekává, že dáme finanční kontrolu evropských peněz do pořádku. Existuje ještě jedna možnost — zákon schválit a okamžitě rozjet práce na jeho novele. Spokojí se s tím Evropská komise a EÚD?

Nepříjemný čtvrtek

Pro ministra Kalouska proto zřejmě zůstane 15. listopad 2012 spojen se smíšenými pocity. A nejde jen o výtky z EU. Už ráno totiž musel téměř dvě hodiny vypovídat na policii v kauze Vidnava. Na ministerstvo financí jsme k tématu audity poslali čtyři otázky. Odpovědi resortu zveřejňujeme v plném znění:

Vyvodí pan ministr financí Miroslav Kalousek ze zjištění Evropského účetního dvora o nefunkčnosti auditního orgánu politickou odpovědnost?

Nejzásadnější systémovou změnou systému auditu, kterou požadovala Evropská komise, byla centralizace na úrovni MF. Je tedy jasné, že z pohledu evropských institucí není „pes zakopán“ na MF, ale na jiné úrovni.

Kdo nese odpovědnost na úřední úrovni za zjištěné chyby ve fungování auditního orgánu?

Kromě informací z již zaslaného stanoviska MF nacházíme nesrovnalosti u auditů operací prováděných především pověřenými auditními subjekty. Z toho důvodu ukončujeme spolupráci s cca 28 % auditorů z úrovně jednotlivých operačních programů. Tito pracovníci se tak nestanou zaměstnanci MF, např. z úrovně ROP Severozápad nepřechází na MF žádný pracovník.

Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny vyzval pana ministra Kalouska k vysvětlení zjištění Evropského účetního dvora. Vyhoví pan ministr přání výboru a přijde na jeho jednání?

Ano, ministr financí se dostaví na příslušné jednání výboru.

Kontrolní výbor považuje současný návrh zákona o finanční kontrole, který vypracovalo ministerstvo financí, za nedostatečný. Zákon je nyní ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Stáhne ministerstvo tento zákon anebo trvá na jeho schválení v současné podobě?

Novelu stahovat nehodláme, jenom připomínáme, že nemá nic společného s činností auditního orgánu.

Autor: