Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ má volné místo v dozorčí radě. Fischer to prý neřeší.

  21:35

Příchodem Jana Kohouta na ministerstvo zahraničí se uvolňuje pozice v dozorčí radě ČEZ. Zabojuje o ni ČSSD?

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Nový ministr financí Jan Fischer sice s personálními výměnami na svém resortu nemešká, jednu lukrativní pozici přesto zatím nechává ležet ladem. Jeho vládní kolega Jan Kohout je formálně stále členem dozorčí rady energetického gigantu ČEZ. Kvůli angažmá na ministerstvu zahraničí však tento post opustí. „Rezignační dopis byl odeslán,“ napsal Kohout minulý týden ČESKÉ POZICI.

Kohout je jedním z osmi členů dozorčí rady, který v podniku zastupuje stát, zbylí čtyři členové jsou zaměstnanci firmy, jimiž bývají zástupci odborů. Křesla určená pro stát rozděluje ministr financí, a jak už psala ČESKÁ POZICE před rokem, mezi politickými stranami existovala nepsaná dohoda, že z osmi lidí budou tři nominanti ODS, tři za TOP 09, a po jednom dodají LIDEM a ČSSD.

Oním jedním mužem sociální demokracie byl právě Jan Kohout. Jeho mateřská strana se však zatím údajně nezabývá tím, zda si bude chtít na největší tuzemský podnik udržet vliv. „Zástupce v dozorčí radě ČEZ teď ČSSD neřeší, budeme se tím případně zabývat, až to bude aktuální,“ napsal ČESKÉ POZICI předseda strany Bohuslav Sobotka.

A obsazení volného místa v dozorčí radě ČEZ se prý zatím nestará ani šéf resortu financí Fischer ani předseda ČSSD SobotkaA o volné místo v dozorčí radě ČEZ, o které bývá mezi politiky vždy velký zájem, se prý zatím nestará ani sám šéf resortu financí Jan Fischer. I když si chce na ministerstvu udělat jakýsi audit obsazení těch dozorčích rad, na které má jako nový člen kabinetu vliv. „O volném křesle v dozorčí radě ČEZ se opravdu ještě nejednalo, teď je hlavní prioritou přebírání úřadu. Ministr pouze zadal personálnímu odboru, aby připravil složení dozorčích rad ve státních podnicích, které svojí povahou spadají pod ministerstvo financí. Případné změny v obsazení dozorčích rad tedy mohou nastat až po předložení a následném prostudování materiálu,“ sdělil za resort mluvčí úřadu Ondřej Šrámek.

Půjde Fischer proti politickým stranám?

Ani podle mluvčího ČEZ prý není kam spěchat. „Další zasedání dozorčí rady je 22. srpna, a teprve ta může ukončení členství pana Kohouta projednat,“ řekl Ladislav Kříž.

Současnou vládu, která se zodpovídá pouze prezidentovi Miloši Zemanovi, přitom nemusí nějaké politické dohody trápit a může dozorčí rady obsazovat „svými“ lidmi bez ohledu na názor stran zastoupených ve sněmovně. S tím tak trochu počítá i šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. „Předpokládám, že si to budou chtít udělat podle svého,“ řekl Tejc ČESKÉ POZICI.

Otázku, zda bude respektovat politické nominace jednotlivých stran, dostal i sám Fischer – v citovaném vyjádření se ale jeho mluvčí odpovědi na tento dotaz vyhnul.

V souvislosti se státními a polostátními firmami čeká místopředsedu vlády ještě další podstatné rozhodnutí – výběr nového náměstka pro hospodaření s majetkem státu místo Zdeňka Zajíčka, kterého Fischer odvolal minulý týden. V souvislosti s tímto postem se spekulovalo o bývalém ministru dopravy Gustávu Slamečkovi, ten však svůj příchod na Fischerův resort zatím popírá.