Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČEZ zlevnil cenu elektřiny. Domácnosti ušetří až osm set korun ročně

Elektrické vedení foto: Reuters

Největší tuzemský dodavatel elektrické energie ČEZ zahájil cenovou válku – zlevnil ji skoro o desetinu. Přidal se E. ON. Dodavatelé chystají zlevnit i plyn. Důvodem slev pro domácnosti je pokles cen na velkoobchodních burzách. Zlevnění od října se týká jen domácností a malých podnikatelů, kteří mají u ČEZ produkty na dobu neurčitou.
  18:26

Největší dodavatel elektrické energie ČEZ odstartoval cenovou ofenzivu. Od října snížil ceny elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent. Domácnosti s běžnou spotřebou tak ušetří až osm set ročně. „Ceny elektřiny i plynu na burzách během epidemie covidu klesly a nám se je pro naše zákazníky podařilo nakoupit výhodněji,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani. Zlevnění od října se týká jen domácností a malých podnikatelů, kteří mají u ČEZ produkty na dobu neurčitou. Ceny se jim sníží automaticky.

U zákazníků, kteří si ceníky zafixovali na dobu určitou, se ale ceny aktualizují k datu prodloužení smlouvy. Pokles ceny se však dotkne pouze části, o níž mohou rozhodovat obchodníci. Jde zhruba o 60 procent celkové částky na faktuře. Druhou část tvoří regulované poplatky, o nichž rozhoduje Energetický regulační úřad. Na oznámení ČEZ záhy zareagoval další velký dodavatel E. ON, který slíbil úsporu až deset procent.

Nižší poptávka a topná sezóna

„Soustředíme se zejména na produkty se zelenou elektřinou. Při přechodu na ně ušetří naši klienti od října proti standardním ceníkům deset procent a noví zákazníci až 3500 korun. Chceme tím motivovat lidi k odběru zelené energie, více šetrné k přírodě, již vykupujeme primárně od lokálních výrobců po celé České republice,“ sdělila Martina Slavíková, mluvčí společnosti E. ON. Nejde proto o plošnou slevu deset procent pro všechny klienty. Dodavatel elektřiny a plynu Innogy tvrdí, že jeho cenová nabídka elektřiny pro domácnosti je výhodnější než oznámené snížení ČEZ.

„Drtivá většina našich zákazníků s odběrem elektřiny u nás má fixní produkty s garancí snížení ceny. Díky tomu jim promítáme pozitivní vývoj v každoročním poklesu cen,“ řekl mluvčí podniku Pavel Grochál. Už od září společnost ale snížila cenu plynu o pět procent. Slibuje také, že se snížení nákladů dočkají i domácnosti, kterým běží smlouva s fixní cenou. Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná sdělila, že u všech produktů navázaných na cenu dominantních dodavatelů (typu ČEZ a E. ON) firma garantuje vždy nižší cenu než dominantní dodavatel.

Pokles ceny způsobila především nižší poptávka. Ceny klesly zejména v období jara a léta, protože spotřeba průmyslových zákazníků byla z důvodu omezování výroby nižší. Dá se předpokládat, že to bude pokračovat i na podzim. Dalším významným faktorem, který má vliv na ceny, je topná sezona.

„Cenu upravujeme a úsporu zachováme. U ostatních produktů v současnosti ceny analyzujeme,“ uvedla Novotná. „Doby, kdy jsme k nějakému datu uváděli plošně úpravy ceny, jsou minulostí. Stalo se tak naposledy loni v létě, a to znamená, že od té doby profitují naši zákazníci z cen léta 2019. Mezitím ostatní dodavatelé ceny elektřiny zvýšili. Nyní se tedy vracejí tam, kde my jsme celou dobu,“ sdělil mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.

Důvodem slev cen elektřiny a plynu pro domácnosti je pokles cen na velkoobchodních burzách. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2021, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně asi 44 eur (zhruba 1180 korun) za megawatthodinu (MWh), meziročně o 16,3 procenta méně. Cena plynu tamtéž pak meziročně klesla ještě výrazněji – o 28 procent na 14 eur (zhruba 380 korun) za MWh. Také snížení ceny plynu už někteří dodavatelé avizovali.

„Pokles ceny způsobila především nižší poptávka. Ceny klesly zejména v období jara a léta, protože spotřeba průmyslových zákazníků byla z důvodu omezování výroby nižší. Dá se předpokládat, že to bude pokračovat i na podzim,“ řekl Grochál z Innogy. Dalším významným faktorem, který má vliv na ceny, je topná sezona. „Pokud bude opět teplá zima, tlak na ceny komodit sice vzroste, ale jejich prostor pro jejich dlouhodobý pokles se zdá do značné míry vyčerpán. Naopak časný nástup chladné zimy by situaci mohl změnit,“ vysvětlil generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Z čeho se skládá cena elektřiny

Regulovaná složka – zhruba 60 procent (stanoví Energetický regulační úřad)

  • poplatek za rezervovaný příkon (jistič)
  • poplatek za systémové služby
  • poplatek operátorovi trhu

Neregulovaná složka – zhruba 40 procent (určují obchodníci)

  • cena za každou odebranou megawatthodinu (MWh)
  • fixní měsíční poplatek za správu odběrného místa

Daně

  • daň z přidané hodnoty – 21 procent
  • daň z elektřiny – 28,30 koruny/MWh

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat