130 let
Novým šéfem KDU-ČSL byl zvolen exministr zemědělství Marian Jurečka, nahradí...

Novým šéfem KDU-ČSL byl zvolen exministr zemědělství Marian Jurečka, nahradí Marka Výborného, který rezignoval po úmrtí manželky. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Chci se primárně soustředit na budování důvěry v KDU-ČSL

  •   10:34
Nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v rozhovoru říká: „Každé mamince za vychované dítě 500 korun měsíčně navíc k penzi.“

Nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v rozhovoru mimo jiné říká: „Sám jsem byl případ člověka, který od svých rodičů dostal do života nikoli finanční obnos, ale možnost získat vzdělání, abych měl šanci na dobrou práci. Bral jsem si stoprocentní hypotéku, bez takové možnosti bych jako kluk z pěti dětí nebydlel s rodinou ve vlastním. Pracuji na legislativním návrhu na státní podporu úroků z úvěru, protože představují docela velkou částku, a odpočty z jistiny za narozené dítě.“

LIDOVÉ NOVINY: Podle interní analýzy jsou křesťanští demokraté pro část lidí druhá až třetí volba. Jak to chcete udělat, aby byli první?

JUREČKA: Naši voliči jsou všichni ti, kdo poctivě pracují – rodiče, živnostníci, podnikatelé. Musíme být schopni snížit daně pracujícím rodičům. Druhou oblastí jsou senioři, především ti, kteří jsou trestáni nižší penzí, protože se vůči státu chovali férově, poctivě a zodpovědně – měli děti, vychovali další plátce, kteří systém drží nad vodou. Již jsme navrhovali a budeme znovu – každé mamince za každé vychované dítě pět set korun měsíčně navíc k penzi. Nyní to vyšlo jako jedno z doporučení důchodové komise.

LIDOVÉ NOVINY: Budete pro to hlasovat, i když s tím přijde vláda?

Naši voliči jsou všichni ti, kdo poctivě pracují – rodiče, živnostníci, podnikatelé. Musíme být schopni snížit daně pracujícím rodičům. Druhou oblastí jsou senioři, především ti, kteří jsou trestáni nižší penzí, protože se vůči státu chovali férově, poctivě a zodpovědně – měli děti, vychovali další plátce, kteří systém drží nad vodou.

JUREČKA: Když nám to ukradnou, byť já jsem to loni navrhoval, není to pro mě to nejpodstatnější. Chci, aby se problém vyřešil. Vedle toho akcentujeme téma životního prostředí, například v otázce fotovoltaiky. Solární panely nepatří na pole, ale na střechy rodinných domů. Proč máme v každé složence platit na soláry, jejichž podpora byla historicky špatně nastavená, když z toho mohou lidé těžit na svých střechách?

LIDOVÉ NOVINY: Víte, s kým se přetahujete o voliče, kdo vám je odloudil?

JUREČKA: Největší překryv máme s voliči TOP 09, STAN, ale i s nemalou skupinou voličů ANO. Nechci se zabývat starými statistikami, ale z našeho průzkumu vyplynulo, že stěžejním tématem je bydlení. Před dvěma lety nebylo v první pětce hrozeb a potřeb, dnes svítí na prvním místě. Vnímáme, co lidi trápí, a chceme je přesvědčit, že naše řešení je dobré.

LIDOVÉ NOVINY: Co je to za řešení?

JUREČKA: Úroky z hypotéky se dnes mohou odečíst jako sleva na dani, ale tím podporujeme jen jednu formu bydlení relativně úzké skupiny lidí, která má na to, aby si vzala hypotéku. Ale je velká skupina lidí, která na to nikdy mít nebude a ani třeba nechce, a ty stát nepodporuje vůbec. Pojďme zavést analogický mechanismus – umožnit, aby se část nákladů na nájem dala odečíst z daňového základu.

LIDOVÉ NOVINY: Podle nějakého příjmového stropu, počtu dětí?

Solární panely nepatří na pole, ale na střechy rodinných domů. Proč máme v každé složence platit na soláry, jejichž podpora byla historicky špatně nastavená, když z toho mohou lidé těžit na svých střechách?

JUREČKA: O konkrétních parametrech se můžeme bavit, pojmenoval jsem princip.

LIDOVÉ NOVINY: Češi ale víc než jiné národy touží po vlastním bydlení. Mělo by se sáhnout do nastavení hypoték, které se dost zpřísnilo v nárocích na spoluúčast? Dosáhne na ně méně lidí, byty jsou pak hlavně investiční, ne že se v nich žije a vychovávají děti.

JUREČKA: Nechtěl bych už dál přitvrzovat podmínky, které vytváří Česká národní banka. Když se o tom hlasovalo na vládě, jejímž jsem byl členem, nesouhlasil jsem se zpřísněním. Sám jsem byl případ člověka, který od svých rodičů dostal do života nikoli finanční obnos, ale možnost získat vzdělání, abych měl šanci na dobrou práci. Bral jsem si stoprocentní hypotéku, bez takové možnosti bych jako kluk z pěti dětí nebydlel s rodinou ve vlastním. Pracuji na legislativním návrhu na státní podporu úroků z úvěru, protože představují docela velkou částku, a odpočty z jistiny za narozené dítě.

LIDOVÉ NOVINY: Abyste to mohli prosadit, hodilo by se být součástí vlády.

JUREČKA: Navrhnu to už z opozice. Pokud si to vláda osvojí a podá jako své „vítězství“, budu považovat za důležité, že jsem s tím přišel.

LIDOVÉ NOVINY: A co po volbách? Co když zase vyhraje hnutí ANO a bude sestavovat vládu? Vzdáte se a priori možnosti v takové být?

Z našeho průzkumu vyplynulo, že stěžejním tématem je bydlení. Před dvěma lety nebylo v první pětce hrozeb a potřeb, dnes svítí na prvním místě. Vnímáme, co lidi trápí, a chceme je přesvědčit, že naše řešení je dobré.

JUREČKA: V roce 2017, kdy jsem byl prvním místopředsedou strany, jsme nastavili podmínky, za kterých jsme připraveni jednat a vstoupit do vlády. Platily tehdy, platí dnes, a týkaly se personálního obsazení vlády. To znamená – překážkou je trestní stíhání, případně jiné problémy, které souvisejí s morální integritou daného člověka. Ale nevyloučili jsme spolupráci s hnutím ANO, to vylučujeme se stranami, jako je KSČM a SPD.

Pokud budou za dva roky vládu sestavovat lidé z ANO a budou splňovat, co jsem popsal, můžeme se bavit. Na krajích i ve městech, včetně velkých, jsme vládli či vládneme s ANO, přičemž spolupráce je to pro občany v regionu prospěšná.

LIDOVÉ NOVINY: Všechny strany se shodnou, že je nutné jezdit mezi lidi, jako to dělají prezident a premiér. Čím se odlišíte, když to budou dělat všichni?

JUREČKA: Vytěžíme obrovskou výhodu: vyhráli jsme komunální volby, a máme tedy nejvíc starostů a komunálních politiků. Pokud půjdeme v regionu za lidmi, chci, abychom tam šli s nimi, znají to tam. A musíme tam chodit víc.

LIDOVÉ NOVINY: Berete svoje zvolení jako přikývnutí ochotě, aby strana byla ve sněmovních volbách odvážnější a šla do nich za sebe, nebo ta otázka zůstává otevřená?

V roce 2017, kdy jsem byl prvním místopředsedou strany, jsme nastavili podmínky, za kterých jsme připraveni jednat a vstoupit do vlády. Platily tehdy, platí dnes, a týkaly se personálního obsazení vlády. To znamená – překážkou je trestní stíhání, případně jiné problémy, které souvisejí s morální integritou daného člověka.

JUREČKA: Beru to tak, že delegáti pochopili moji nabídku. Chci se primárně soustředit na budování důvěry v KDU-ČSL, jako primární vidím tu náročnější a složitější cestu, šlapat vlastní brázdu. Zároveň jsem nevyloučil jednání o možné předvolební koalici. Ale také jsem naprosto jasně pojmenoval, že jsou tu legislativně-technické překážky, na které jsme narazili už v roce 2017. Nechci opakovat stejné chyby podruhé.

LIDOVÉ NOVINY: Tou překážkou je obava, že při spojení dvou stran je nutné získat aspoň deset procent místo pěti. Jde vám i o to, aby lidovci neztráceli tvářnost?

JUREČKA: Mně přijde nejférovější říct: udělejme všechno pro to, abychom měli maximální důvěru a neměli zapotřebí jít do sněmovny na zádech někoho jiného, jako kováříčci na zádech kováře. Neřekl jsem, že o předvolebních koalicích nebudeme diskutovat, ta možnost tady je. Ale poslední dobou mi přišlo, že se na cokoli jiného rezignovalo. Pokud se nepodaří změnit volební zákon nebo do toho nevstoupí Ústavní soud, u kterého leží podání, mám velké obavy, že ta cesta nebude možná.

LIDOVÉ NOVINY: Zákon se do voleb nejspíš změnit nepodaří, ne?

JUREČKA: Když si to vezmeme pragmaticky, kromě hnutí ANO si všechny strany prošly fází pod deset procent, některé v ní jsou. Zaznamenal jsem, že i předseda ČSSD Jan Hamáček by se chtěl bavit o mechanismu, který by napravil obrovskou nerovnost v síle hlasů jednotlivých voličů. Připomenu: na mandát poslance hnutí ANO stačí 18,5 tisíce voličů, na lidovecký mandát 28,5 tisíce a na mandát hnutí STAN 42 tisíc. To je obrovská nerovnost před zákonem, tím větší, čím je kraj menší.

LIDOVÉ NOVINY: ČSSD je připravená, protože pod těmi deseti procenty aktuálně je. Ale co třeba ODS?

Vytěžíme obrovskou výhodu: vyhráli jsme komunální volby, a máme tedy nejvíc starostů a komunálních politiků. Pokud půjdeme v regionu za lidmi, chci, abychom tam šli s nimi, znají to tam. A musíme tam chodit víc.

JUREČKA: To dnes neumím říci, ale budu o tom chtít mluvit s předsedy všech stran. Není to otázka kondice ČSSD či KDU, ale otázka rovného postavení voličů. Nevyloučil bych úplně, že se to stihne ještě v tomto volebním období, když vyjednáme kompromis, alespoň třeba na načítacím kvóru pro koalice. Naše předloha už je ve sněmovně a začneme jednat s ostatními, co je pro ně přijatelné.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vnímáte iniciativu Jana Čižinského, poslance v klubu lidovců, který do mnohačetné opozice založil vlastní projekt do sněmovních voleb?

JUREČKA: Na jednu stranu ho chápu a oceňuji, že burcuje k aktivitě a angažovanosti v době, kdy mnoha lidem není jedno, co se děje, a jsou proto i ochotní přijet na Letnou. Ale na druhou stranu vnímám s určitou obavou, aby to nevedlo k tomu, že to bude síly ještě více štěpit. Je důležité, aby brzy řekl, co tím vlastně sleduje.

Autor: Kateřina Surmanová
  • Vybrali jsme pro Vás