Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chystá se ministryně Hanáková opět odvolat Vladimíra Rösela?

  9:53

Ředitel Národní galerie na dotaz ČESKÉ POZICE odpověděl, že „právě dostal z ministerstva kultury dopis, který by tomu mohl nasvědčovat.

foto: © ČESKÁ POZICE, foto ČTKČeská pozice

Řediteli Národní galerie (NG) Vladimíru Röselovi hrozí údajně opět odvolání. Důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICI sdělil, že „s největší pravděpodobností k tomu dojde v nejbližších hodinách“. Rösel na dotaz ČESKÉ POZICE, zda takové zprávy obdržel, ve čtvrtek odpověděl, že „právě dostal z ministerstva kultury dopis, který by tomu mohl nasvědčovat“ a který obsahuje nějaké výtky k jeho práci.

Nicméně zároveň uvedl, že „obsah dopisu ho zarazil a nerozumí mu“.  Ministerstvo kultury mu v něm totiž vytýká dva kroky, o kterých zřizovatel dopředu věděl: dočasné uzavření Kinského paláce od 1. března tohoto roku a změny na vedoucích místech NG. Přitom minimálně jmenování kurátorky Heleny Musilové šéfkou Sbírky moderního a současného umění ve Veletržním paláci bylo zcela v Röselově kompetenci.

Oba kroky ředitel také zveřejnil a zdůvodnil již před měsícem. Nechápe proto reakci ze strany ministerstva, které mu nyní v dopise sděluje, že „je nelze vnímat pozitivně“.

K uzavření Kinského paláce Rösel dospěl jako k poslední možnosti úspor, k nimž ho ministerstvo kultury vyzvalo. Konzultoval ho dopředu jak s jeho ekonomickým odborem, tak s odborem muzeí a galerií. Helena Musilová se byla před svým jmenováním na ministerstvu osobně představit. Ředitel také dopředu zřizovateli avizoval, že obojí může vyvolat nějakou reakci veřejnosti. Nicméně žádná nenastala.

Národní galerie má za sebou úspěšnou výstavu Františka Kupky v Salmovském paláci na Hradčanech a prezentaci kolekce sbírky českého moderního umění v Jižní Koreji, jejíž vernisáže se ministryně Alena Hanáková osobně zúčastnila. Ve Veletržním paláci má ve čtvrtek vernisáž výstava z díla Huga Demartiniho.

Z Röselova pohledu nedává smysl instituci oslabovat odvoláním ředitele ve chvíli, kdy její návštěvnost stoupá a situace uvnitř instituce se uklidnila

NG nedělá žádné kroky proti ministerstvu kultury, vyrovnává se odpovědně s rozpočtovou stabilizací. Ve čtvrtek odpoledne poslal Vladimír Rösel na ministerstvo kultury třetí verzi své koncepce rozvoje NG. Žádné jiné indicie, které by svědčily o jeho odvolání, neměl. Z jeho pohledu nedává smysl instituci oslabovat odvoláním ředitele ve chvíli, kdy její návštěvnost stoupá a situace uvnitř instituce se uklidnila. A klade si otázku, kdo vlastně má na její destabilizaci zájem.

Rösela jmenoval do čela Národní galerie v létě 2011 tehdejší ministr kultury Jiří Besser. Dal mu přednost před historikem umění a kurátorem Jiřím Fajtem. Na konci minulého roku se objevily zprávy o Röslově odvolání poté, co mu komise pro otázky galerií zřizovaných ministerstvem kultury podruhé vrátila jeho koncepci rozvoje Národní galerie a doporučila mu, aby ji přepracoval.

Zeptali jsme se člena této komise Michala Stehlíka, děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, zda se od té doby tento poradní orgán sešel, zda hodnotil další verzi Röselova koncepčního materiálu nebo případně vydal nějaké doporučení ohledně jeho odvolání. Stehlík ČESKÉ POZICI odpověděl, že komise od listopadu nezasedala.

„Koncepční věci nebyly udělány dobře,“ poznamenal nicméně k tehdy hodnocenému materiálu. „Seděl jsem i v konkurzní komisi, která současného ředitele NG vybírala, a už tehdy jsem měl pocit, že pan Rösel by byl výborný ekonomický náměstek, ale jako ředitel galerie nemá vizi pro práci se sbírkovým materiálem. Co vím, tak výhrady ministerstva k jeho práci jsou dlouhodobější. Pokud bude odvolán, určitě nepůjde o odvolání ze dne na den,“ dodal Stehlík. Konstatoval však rovněž, že odvolat je jedna věc a druhou je pak otázka, zdali je také připraveno, kdo bude Národní galerii řídit po Röselovi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!