Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čím převálcovala nadnárodní giganty firma z Berouna?

  21:12

Dlouhodobá archivace dat v Národní digitální knihovně se má opírat o řešení berounské dcery společnosti Albertina icome Praha.

foto: © ČESKÁ POZICE, Jiří Bušek, ČTK, ISIFAČeská pozice

Zatím se to jeví jako záhada. Je fakt, že v soutěži na systémového integrátora Národní digitální knihovny (NDK) nerozhodovala pouze cena. Vzhledem k náročnosti zakázky a více způsobům, jak lze „dospět k cíli“, ani jinak zadávací podmínky být nastaveny nemohly. A tak pořadím uchazečů sestaveným jen na základě ceny podstatně zamíchala odborná stránka plnění. A v něm převálcovala nadnárodní giganty berounská firma. Ale čím?

Do soutěže se přihlásily firmy Techniserv IT, IBM, Logica a Ness. ČESKÁ POZICE již dříve informovala, že zvítězila Logica, která v hodnocení dle požadované ceny za službu skončila ze čtyř uchazečů až na třetím místě. Na celkové evaluaci se body za tento ukazatel podílely pouze z padesáti procent, třicet procent připadalo na kvalitativní, funkční a technické vlastnosti nabízeného plnění, zbylá část pak na rozsah, kvalitu a technické parametry služeb systémové integrace.

O okolnostech soutěže jsme informovali v článku:
Národní digitální knihovna: další česká tendrová klasika

S variantami řešení se lidé z Národní knihovny seznamovali již několik let před spuštěním projektu digitalizace

Zastavme se u odborné stránky soutěže. Účastníci tendru ve svých nabídkách, jež čítaly několik set stran, popsali, jaká řešení dlouhodobé archivace v knihovně hodlají využít. Jde o jednu z klíčových součástí systému. Laicky řečeno, obsahem těchto řešení je, jak se budou digitalizovaná data ukládat a jak budou následně zpřístupněna. S variantami těchto řešení se lidé z Národní knihovny seznamovali již několik let před tím, než byl projekt digitalizace spuštěn.

Co žádáme od zvoleného řešení

V časopise Knihovna z roku 2009 byl publikován článek Národní digitální knihovna, jehož autory jsou Jan Hutař, Marek Melichar a Bohdana Stoklasová, kteří se problematikou dlouhodobě zabývají. V textu se mimo jiné konstatuje: „V současné době jsou pro základní řešení dlouhodobé archivace na trhu k dispozici především systémy DIAS od IBM, systém Rosetta od Ex Libris a systém SDB od firmy Tessella.“

Autoři dále zdůrazňují, že systém dlouhodobé ochrany digitální dokumentů, který bude nakonec v Česku zvolen, bude muset splňovat řadu podmínek, například napojení na existující subsystémy NDK, jako jsou katalogy, digitální knihovny, portály, či napojení na systémy nově budovaného pracoviště masové digitalizace.

„Začíná se ovšem ukazovat ze zkušeností zahraničních knihoven, že velmi podstatným hlediskem je i schopnost dodavatele prokázat, že systém má naplánovaný rozvoj do budoucna a bude reflektovat požadavky již existujících uživatelů i obecné uživatelské komunity, a to v souladu s vývojem v oboru dlouhodobé ochrany digitálních dat,“ píší autoři článku. „Systém samotný by měl být v provozu alespoň v několika institucích, musí mít za sebou silný řešitelský tým i zkušený tým uživatelů a musí mít zaručenou perspektivu dalšího vývoje,“ konstatuje se v textu dále.

V soutěži na systémového integrátora Národní digitální knihovny, který má do roku 2014 zajistit počítačové zpracování dat a s tím spojené služby, se utkala řešení, která nabízejí zmíněné společnosti Ex Libris a Tessella. S nimi ve svých nabídkách počítaly společnosti IBM, Ness a Techniserv IT. Vítěz – společnost Logica – projekt postavil na spolupráci s berounskou dcerou firmy Albertina icome Praha (AiP). 

Konkurenti?

Představme krátce tyto společnosti:

  • Britská Tessella byla založena v roce 1980. Její produkt SDB (Safety Deposti Box) využívá například Národní archiv Velké Británie, Národní archiv Nizozemska či londýnská Wellcome Library.
  • Společnost ExLibris působí na trhu od roku 1986 a dnes podniká v 76 zemích světa. Její systém dlouhodobé archivace dat – Rosetta – si zvolili v Národní knihovně Nového Zélandu, v Národním archivu v Singapuru a v Bavorské státní knihovně.
  • Na internetových stránkách AiP Beroun se praví: „Jsme specialisté na oblast vzácných dokumentů – provádíme nedestruktivní skenování, které se vyznačuje šetrným přístupem k dokumentům. Jsme pyšní na to, že nám naši partneři svěřují své dokumenty (rukopisy, tisky, mapy, obrazy, listiny, pečetě), které mají nevyčíslitelnou historickou či uměleckou hodnotu.“ AiP Beroun již dříve s Národní knihovnou spolupracovala. Digitalizace se ale týkala historických dokumentů.

O pořadí účastníků tendru rozhodovala sedmičlenná komise, která byla složena z členů Národní knihovny, Moravské zemské knihovny a nadřízených orgánů, tedy ministerstva kultury. Konkrétní jména Národní knihovna Praha, která byla zadavatelem soutěže, uvést zatím nechce. Důvodem je, že soutěž ještě nebyla uzavřena, protože běží lhůta na odvolání.

Experti: Společnosti Ex Libris, Tessella či AiP Beroun nelze považovat za konkurenty

Dle informací ČESKÉ POZICE ale v komisi nebyli zastoupeni knihovníci (přesněji v ní byl pouze jeden), kteří by dokázali posoudit výhody jednotlivých řešení, jak se budou digitalizovaná data ukládat a jakým způsobem budou zpřístupněna. ČESKÁ POZICE oslovila několik odborníků, kteří se digitalizací dat v knihovnách zabývají. Většinou se vyjádřit odmítli. Ti, kteří pod příslibem anonymity odpověděli, tvrdí, že společnosti Ex Libris, Tessella či AiP Beroun nelze považovat za konkurenty. „Spíše se doplňují. Ex Libris nebo Tessella jsou nadnárodními giganty, kteří působí v různých sférách. Vyvíjejí nové systémy. AiP Beroun se specializuje na staré tisky,“ tvrdí jeden z expertů.

Konec? Ani zdaleka ne

Vyhlášením vítěze tendr zdaleka nekončí. Začátkem tohoto týdne firma Techniserv IT, která se dle požadované ceny za službu – necelých 181 milionů korun – umístila v hodnocení na prvním místě, podala námitku proti rozhodnutí zadavatele, jenž její nabídku vyřadil kvůli formálnímu nesplnění jednoho technického požadavku.

„Na námitce jsme spolupracovali s výrobcem zařízení a právní kanceláří, která nám zajišťovala část nabídky do výběrového řízení. Neradi bychom nyní záležitost řešili přes média, a nechceme proto sdělovat další informace,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Luděk Telecký, výkonný ředitel společnosti Techniserv IT. Zdroje ČESKÉ POZICE uvádějí, že o podání námitky uvažoval ještě jeden z účastníků tendru. Národní knihovně nyní běží patnáctidenní lhůta, v níž rozhodne, jak se k odvolání postaví.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!