Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číňané lobbují za Český dům v Šanghaji

  14:56

Český dům v Šanghaji by se mohl stát sídlem CzechTradu, CzechInvestu i některých českých firem. Vyloučena není ani česká restaurace.

V šanghajském obchodním a finančním centru Pchu-tung již sídlí German Center. Přibude i Český dům? foto: © ReutersČeská pozice

S nápadem přišli čínští podnikatelé. Pokud se vše podaří, Česko nezaplatí za Český dům v Šanghaji ani korunu. Otázkou však je, zda reprezentativní zastoupení v nejlidnatějším čínském městě dokáže rozhýbat české podnikatele, aby byli ve vztahu k Číně aktivnější.

Doposud jde jen o ideový záměr, jenž je zatím pouze na papíře. O některých záležitostech je však již jasno. „Objekt by měl mít rozlohu zhruba šest tisíc metrů čtverečních a nacházet se v centru Šanghaje,“ říká Pavel Stehlík, generální komisař české účasti na EXPO 2010 v Šanghaji, který projekt Českého domu podporuje. Stehlík zdůrazňuje, že českou stranu nebude stát projekt nic. Čínští podnikatelé se však snaží získat pro záměr podporu české vlády.

V Šanghaji, ve které žije přibližně třináct milionů obyvatel a jež se stala centrem byznysu, má Česko zatím jen konzulát a kancelář CzechTradu. Stehlík je přesvědčen, že pokud by se projekt Českého domu podařilo dotáhnout do konce, mohly by na jedné adrese sídlit CzechTrade i CzechInvest a zastoupení by v něm mohly mít i české firmy. „Dle mé představy by se v budově našlo i místo pro některé exponáty vystavené na světové výstavě EXPO 2010. Mohly by se tam také pořádat kulturní akce,“ dodává Stehlík.

„Myšlenka vybudovat Český dům v Šanghaji vypadá bezesporu zajímavě. Otázkou však zůstává, jak by byl celý projekt naplánován a proveden,“ říká Aleš Červinka, vedoucí kanceláře CzechTradu v Šanghaji. I on však hodnotí nápad pozitivně. Dle něho by bylo výhodné mít v Šanghaji jedno místo, kde by se mohly české firmy prezentovat showroomy, obchody či kancelářemi. „Zároveň by zde nalezly i podporu státu, tedy kanceláří CzechTradu a CzechInvestu, případně i generálního konzulátu,“ domnívá se Červinka.

Zástupce CzechTradu jde ohledně plánů týkajících se Českého domu ještě dále, než je záměrem Číňanů. „V Českém domě by mohla rovněž fungovat česká restaurace. A také by to mohlo být místo pro prezentace a semináře, cestovní kanceláře nabízející zájezdy do Česka či inkubátor pro české firmy vstupující na čínský trh,“ tvrdí Červinka. Nevylučuje, že by se do Českého domu kancelář CzechTradu přestěhovala. A doddává: „Pokud by byly podmínky spojené s tímto přestěhováním pro nás výhodné, pak určitě ano.“

Německá inspirace

Čínští podnikatelé již jednali o projektu Českého domu na šanghajské Fudan University. Původně se totiž mělo české zastoupení propojit s česko-čínským výzkumným centrem, které by vzniklo na vysoké škole. Ukázalo se však, že by bylo zdlouhavé vyřídit všechny potřebné formality. „Proto začali vyjednávat podnikatelé se zástupci města Šanghaj,“ upřesňuje Pavel Stehlík. Zatím není jasné, zda budovu pro Český dům postaví nebo získají již dokončenou.

Obdobné zastoupení, jako má být Český dům, mají v Šanghaji i jiné státy. Aleš Červinka uvádí jako příklad German Center, které ve městě již mnoho let úspěšně působí. Německé centrum sídlí v Čang-ťiang High-Tech Parku v centru šanghajského obchodního a finančního distriktu Pchu-tung. Na internetových stránkách láká německé centrum klienty sloganem: „Jsme místem, kde v Šanghaji bije srdce německé komunity a navazují se dvoustranné obchodní dohody.“ V centru, které se rozkládá na 30 tisících metrech čtverečních, si mohou podnikatelé pronajmout kanceláře a jeho součástí jsou obchodní prostory, plochy na relaxaci i rezidenční budova se 47 byty.

Německé centrum bylo založeno v roce 1994 a původně bylo součástí kampusu Tongji University. Zaměřovalo se zejména na podporu zahraničního obchodu. Od roku 1996 je podporováno bankou BayernLB. Od roku 2005 sídlí German Center v samostatné budově v technologickém parku. Je zapojeno do celosvětové sítě podobných center, která podporují banky, jako jsou BayernLB, Landesbank Baden-Württemberg a Landeskreditbank Baden-Württemberg. Přispívají též ministerstva a různá sdružení.

Je otázkou, zda Český dům v Šanghaji bude skutečnou vzpruhou pro české investice směřující do Číny. „Pro české firmy, především malé a střední, je čínský trh poměrně náročný. Společnosti zde potřebují pomoc a podporu,“ říká Aleš Červinka z CzechTradu. „Od státu ji naleznou v kanceláři CzechTradu či generálního konzulátu, bylo by však dobré, aby se firmy mohly obrátit s dotazy a zároveň reálně začít svůj byznys v Číně na jednom místě,“ domnívá se Červinka. Český dům by určitě pomohl zviditelnit Českou republiku u čínských obchodních partnerů. Pouhé reprezentativní prostory v centru Šanghaje však kontrakty nezajistí.