Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínské investiční vystřízlivění: Loni necelé dvě miliardy korun

  10:30
Před rokem prezident Miloš Zeman předvídal, že Číňané investují v roce 2016 v Česku téměř sto miliard korun. Z devíti smluv s možným plněním v loňském roce byla dotažena jedna. Další jsou ve fázi příprav, jednání, v lepším případě se finalizují.

Čínské investice a Miloš Zeman. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Bezmála sto miliard korun přiteče v roce 2016 z Číny do České republiky. Takto prorocky hovořil přesně před rokem prezident Miloš Zeman o potenciálu čínských investic. A jaká je realita? Optimismus střídá vystřízlivění. Jak zjistily LN, uskutečnit se zatím podařil jen nepatrný zlomek s velkou slávou zveřejněných projektů.

Loni 28. března přiletěl do Prahy na třídenní návštěvu čínský prezident Si Ťin-pching s početným doprovodem. Během pobytu spolu se Zemanem asistoval u podpisu 30 memorand a obchodních dohod. Hrad na základě těchto kontraktů vyčíslil, že čínské investice do Česka by měly ještě tentýž rok dosáhnout 95 miliard, do roku 2020 pak překročí 231 miliard korun.

Seznam zamýšlených projektů s konkrétními částkami zveřejnil Hrad na svých internetových stránkách loni na konci března. LN se nyní pokusily vypátrat, kam se za rok posunuly ty, které odstartovaly loňské podpisy kontraktů a u nichž se předpokládalo, že část peněz bude investována již v roce 2016.

J&T Finance Group

Z aktuálně nashromážděných informací vyplývá, že během loňska investovali Číňané jen necelé dvě miliardy korun. Z devíti smluv, u nichž se předpokládalo plnění v loňském roce, se podařilo dotáhnout jednu – koupi strojírenského a metalurgického podniku Žďas skupinou CEFC za 72 milionů eur (1,9 miliardy korun). Další jsou ve fázi příprav, jednání, v lepším případě se finalizují. Jak vypadají ostatní projekty?

J&T Finance Group podepsala smlouvu také se skupinou CEFC. Podle dohody o strategické spolupráci by měla čínská strana za 420 milionů eur navýšit svůj podíl v J&T na 50 procent. Nyní patří Číňanům necelých deset procent. Doposud ale transakce uzavřena nebyla.

J&T Finance Group uzavřela dohodu o strategickém partnerství a spolupráci s čínskou Ping An Bank. Obsahem kontraktu bylo založení fondu, který v roce 2016 investuje 500 milionů eur (13,5 miliardy korun), do roku 2020 pak pět miliard eur (135 miliard korun) do finanční sféry, energetiky a průmyslu. Utraceno ale zatím nebylo nic.

„Spolupráce mezi J&T a Ping An Bank je stále aktuální a v procesu. S ohledem na regulační změny, ke kterým došlo ve finančním sektoru v Číně, vyžaduje založení fondu mnohem více administrativních kroků a schválení,“ zdůvodňuje Monika Veselá, PR manažerka J&T Banky. Obdobně zatím vypadá dohoda J&T Finance Group s China Development Bank.

Podle rámcové dohody o spolupráci měly obě strany loni společně investovat 800 milionů eur do vybraných projektů. „Všechny oznámené aktivity se pomalu, ale jistě naplňují. Jde většinou o náročnou administrativu, která projekty prodlužuje, ale jsme v neustálém spojení a zájem o spolupráci trvá z obou stran,“ konstatovala Monika Veselá.

J&T Finance Group podepsala smlouvu také se skupinou CEFC. Podle dohody o strategické spolupráci by měla čínská strana za 420 milionů eur navýšit svůj podíl v J&T na 50 procent. Nyní patří Číňanům necelých deset procent. Doposud ale transakce uzavřena nebyla. Petr Málek, ředitel marketingu J&T Banky pro LN uvedl, že schvalovací procesy pokračují: „Jsou podány žádosti na některé centrální banky.“

CEFC

CEFC, kterou zastupuje Jaroslav Tvrdík, je jednoznačně nejaktivnějším čínským investorem v Česku. Podle prohlášení CEFC k loňskému listopadu zde firma bez ohledu na Zemanovy proklamace proinvestovala více než 22 miliard korun, další akvizice za zhruba 30 miliard tehdy dokončovala, o dalších obchodech za deset miliard vyjednávala. Za účasti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga CEFC podepsala kromě zmíněné dohody s J&T Finance Group ještě další tři, a to dvě s čínskou Hengfeng Bank a Železiarnami Podbrezová a třetí, se společností Eden Arena.

CEFC je nejaktivnějším čínským investorem v Česku. Podle prohlášení CEFC k loňskému listopadu zde bez ohledu na Zemanovy proklamace proinvestovala více než 22 miliard korun, další akvizice za zhruba 30 miliard tehdy dokončovala, o dalších obchodech za deset miliard vyjednávala.

Obsahem první smlouvy byla koupě společnosti Žďas a jejího dceřiného podniku TS Machinery Plzeň. Akvizice vyčíslená v kontraktu na 72 milionů eur byla dokončena loni v srpnu. Druhý kontrakt předpokládá vytvoření společného fondu mezi CEFC a Hengfeng Bank s kapitálem 1,1 miliardy eur, které mají být investovány do průmyslových podniků v Česku. Prvním obchodem fondu byla právě akvizice Žďasu. „Můžeme potvrdit, že CEFC pracuje na investicích do dalších průmyslových podniků v oblasti letectví a strojírenství,“ konstatoval mluvčí CEFC Pavel Bednář.

Na základě třetího kontraktu podepsaného za účasti prezidentů Číny a Česka měla CEFC koupit 70 procent společnosti Eden Arena, která je vlastníkem fotbalového stadionu Eden. Ten by se měl změnit na Národní fotbalový stadion. Celkový objem kontraktu byl vyčíslen na 49,6 milionu eur, přičemž 31,1 milionu eur mělo být investováno loni, zbytek pak do roku 2020. Mluvčí CEFC Pavel Bednář pro LN uvedl, že došlo ke změně parametrů.

„Společnost CEFC nekupuje 70 procent, ale sto procent Eden Areny. Transakce nyní není závislá na CEFC, ale byla komplikovaná na straně prodávajícího vypořádáním veřejně známých závazků z minulosti,“ upřesnil Bednář s tím, že převzetí Eden Areny se předpokládá letos v květnu.

Usnadnění přístupu na čínský trh

Usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh má rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou exportní bankou (ČEB) a Čínskou rozvojovou bankou. Již loni mělo jít na tento projekt 500 milionů eur. Jenže vše je teprve na začátku. „Mezi ČEB a Čínskou rozvojovou bankou aktuálně probíhají jednání týkající se volby optimálního modelu spolupráce,“ říká Jana Růžičková, manažerka mezinárodních vztahů v ČEB. V nejbližších letech by prý spolupráce měla zintenzivnit.

Usnadnit českým exportérům přístup na čínský trh má rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi Českou exportní bankou (ČEB) a Čínskou rozvojovou bankou. Již loni mělo jít na tento projekt 500 milionů eur. Jenže vše je teprve na začátku.

Firma BorsodChem Mchz podepsala s čínskou Wanhua Industrial Group memorandum o porozumění, které se týkalo investice ve výši 90 milionů dolarů do rozšíření výroby firmy BorsodChem v Ostravě, konkrétně do vylepšování technologií anilinu a do projektu nového, speciálního aminu. Částka měla být investována, jak je uvedeno v přehledu dohod podepsaných během návštěvy čínského prezidenta, již v roce 2016. To se ale nestalo.

„Je třeba si především uvědomit, že v tak krátké lhůtě od podepsaného memoranda nelze, vzhledem k legislativní náročnosti a specifikům chemicko-technologických procesů obecně, natož u rozsáhlých investic do složitých technologických celků, předpokládat, že by takové projekty již mohly být vůbec zrealizovány,“ uvedla pro LN Miroslava Jeřábková, ředitelka komunikace společnosti BorsodChem.

Zahájeny již byly projekční práce na investici do oblasti speciálních aminů. „Další investice nejbližších let, které jsou s naším vlastníkem Wanhua Industrial Group diskutovány, se pohybují v úrovni pětkrát vyšší (než zmíněných 90 milionů dolarů – pozn. red.),“ tvrdí Jeřábková.

Další dohody

Poslední smlouvou ze seznamu těch, které byly podepsány za přítomnosti prezidentů a jež se měly naplnit již loni, je ta mezi čínskou společností Beijing Er Shang Group a Pivovary Lobkowicz. Obsahem dohody v objemu 3,6 milionu eur byl nákup deseti procent akcií firmy Lapasan, což je většinový vlastník Pivovarů Lobkowicz. Z obchodního rejstříku ale vyplývá, že se tak doposud nestalo.

Hrad zveřejnil i seznam dalších dohod, které slibovaly dodatečné investice, pro rok 2016 šlo o více než 8,8 miliardy korun, do roku 2020 pak o bezmála 40 miliard korun. Dotažena ale zatím byla pouze jedna transakce.

Kromě smluv podepsaných loni před prezidenty Číny a Česka, na jejichž základě mělo loni do Česka přitéct 95 miliard korun, zveřejnil Hrad i seznam dalších dohod. Ty slibovaly dodatečné investice, pro rok 2016 šlo o více než 8,8 miliardy korun, do roku 2020 pak o bezmála 40 miliard korun. Dotažena ale zatím byla pouze jedna transakce.

Skupina CEFC uzavřela dohodu s Beijing Municipal Road and Bridge Group a Petrem a Rudolfem Šuškovými o koupi společnosti TSS Cargo za 240 milionů eur. „Úspěšně již byla dokončena due diligence a v současné době jsme ve fázi diskuse nad finálními pasážemi kupní smlouvy,“ sdělil LN mluvčí CEFC Pavel Bednář.

Rozpačitý výsledek

Také v případě dalšího kontraktu byla jedním z aktérů skupina CEFC. Uzavřela dohodu se společností Rockaway o prodeji akcií společnosti Invia za 84,5 milionu eur. I když v obchodním rejstříku je uveden jako jediný majitel Rockaway Travel, CEFC se sama označuje za strategického partnera v investici do agentury Invia.cz.

Zhodnocení výsledků dohod podepsaných během loňské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze vyznívá hodně rozpačitě. Je ovšem třeba připomenout, že kontrakty podepsané během prezidentské návštěvy nepředstavují všechny projekty financované z peněz Číňanů.

U podpisu další dohody, konkrétně se společností Beijing Er Shang Group, byl bývalý hejtman a tehdejší předseda rady Vinařského fondu Michal Hašek. V kontraktu se Číňané zavázali nakoupit v příštích třech letech české a moravské víno za čtyři miliony eur, z toho dva miliony měly být proinvestovány již loni. „Doposud probíhají jednání mezi několika konkrétními vinařstvími, ale naše představa o rozvoji spolupráce s Beijing Er Shang Group nebyla zatím naplněna,“ uvedl pro LN Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Zhodnocení výsledků dohod podepsaných během loňské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze vyznívá hodně rozpačitě. Je ovšem třeba připomenout, že kontrakty podepsané během prezidentské návštěvy nepředstavují všechny projekty financované z peněz Číňanů. Jako příklad lze uvést skupinu Eurasia Development Group Limited, která koupila více než 71 procent českého prodejce zahradní techniky a bazénů Mountfield, nebo koupi administrativního komplexu Florentinum, které získala skupina CEFC.

Nepříznivé srovnání

Příliv investic proudících z Číny do Česka skutečně sílí, i když v porovnání s částkami, které u nás v průběhu let utratili další investoři z Asie – japonští, jihokorejští či tchajwanští –, jde stále o částku velmi nízkou. Podle statistik agentury CzechInvest, která ale bere v úvahu pouze projekty, na nichž se podílela, u nás Číňané loni uzavřeli čtyři investiční dohody za více než tři miliardy korun a s příslibem vytvořit 940 pracovních míst. Přestože se částka nemusí zdát horentní, představuje dvojnásobek objemu z roku 2015.

Příliv investic proudících z Číny do Česka skutečně sílí, i když v porovnání s částkami, které u nás v průběhu let utratili další investoři z Asie – japonští, jihokorejští či tchajwanští –, jde stále o částku velmi nízkou

Podle firmy Rhodium Group, která každoročně vydává studii Chinese Investment in Europe, dosáhl loni objem přímých investic směřujících z Číny do Česka 362 milionů eur. Souhrnná částka za léta 2000 až 2015 činí 207 milionů eur. Michael Hordley, šéf pražské pobočky HSBC, soudí, že je nutné hodnotit čínské investice z dlouhodobé perspektivy. Přes tvrdou konkurenci ostatních zemí má Česko čínským investorům co nabídnout, je atraktivní investiční destinací.

„Měli bychom mít realistická očekávání, co se týče dalšího rozvoje hospodářských a obchodních vztahů s Čínou po návštěvě prezidenta Si Ťin- pchinga, i když její význam nelze přehlédnout,“ domnívá se Michael Hordley.

Ekonomické dohody uzavřené díky návštěvě čínského prezidenta v Česku

Dohody podepisované před prezidenty v roce 2016

 • Dohoda o strategickém partnerství a spolupráci mezi J&T Finance Group a Ping An Bank

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0,5

Aktuální stav: připravuje se

 • Memorandum mezi SAIC MOTOR Co. Ltd., Volkswagen a Škoda Auto

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0

 • Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi China Developement Bank a J&T Finance Group SE

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0,8

Aktuální stav: připravuje se

 • Dohoda o strategické spolupráci mezi China CEFC Energy Company Ltd., Hengfeng Bank Company Ltd. a Železiarne Podbrezová a. s.

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0,07

Aktuální stav: transakce ukončena

 • Dohoda o strategické spolupráci mezi China CEFC Energy Company Ltd., Hengfeng Bank Company Ltd. a Železiarne Podbrezová a. s.

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 1,1

Aktuální stav: o akvizicích se jedná

 • Dohoda o technologicko-ekonomické spolupráci mezi China Guodian a společností SWH

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0

 • Rámcová dohoda o finanční spolupráci mezi China Development Bank, Ltd. a Českou exportní bankou, a. s.

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0,5

Aktuální stav: vyjednává se

 • Dohoda o strategické spolupráci mezi CHINA CEFC ENERGY a akcionáři J&T Finance Group SE

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0,42

Aktuální stav: pokračuje schvalování transakce

 • Memorandum o porozumění mezi českým výrobcem Aircraft Industries a Shihezi zi Citi Goverment of Xinjiang Uygur Autonomous Region o prodeji 20 letadel L410

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0

 • Memorandum o porozumění o porozumění mezi českým výrobcem Aircraft Industries a Shihezi Citi Goverment of Xinjiang Uygur Autonomous Region o výstavbě společného závodu v Číně
 • Dohoda o zřízení „česko-čínského ského pavilonu“ mezi Chongqing Oconnect Cross-Border ECommerce Co.Ltd a Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR
 • Memorandum porozumění o přidané investici nvestici mezi Wanhua Industrial Group a českou společností BC- Mchz

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0,09

Aktuální stav: připravuje se

 • Dohoda o rekonstrukci a nákup fotbalového stadionu Eden

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0,03

Aktuální stav: změnily se podmínky, transakce se dokončuje

 • Dohoda o strategické spolupráci mezi Er Shang Group oup a Pivovary Lobkowicz, a. s.

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0

Aktuální stav: dohoda zatím nebyla uzavřena

 • Rámcová dohoda o strategické spolupráci mezi China Eastern Airlines Corporation Ltd. a AERO holding, a. s.
 • Memorandum porozumění o všestranné spolupráci mezi China General Nuclear Power Corporation (CGN) a skupinou ČEZ
 • Dohoda mezi společností Sino Hydro a společností DOE Europe o výstavbě kanálu „Odra, Labe, Dunaj“
 • Dohoda o spolupráci mezi Hospodářskou komorou ČR a CCPIT
 • Dohoda o jmenování Pavla Nedvěda velvyslancem čínské fotbalové alové super ligy pro léta 2016–2018

Celkem: 3,517 miliardy eur (94,955 miliardy korun)

Ostatní uzavřené dohody

 • Dohoda mezi CEFC, Beijing Municipal Road and Bridge Group a Petr a Rudolf Šuškovi o prodeji společnosti TSS Group

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0,24

Aktuální stav: obchod se finalizuje

 • Dohoda mezi CEFC a Rockaway o prodeji akcií společnosti INVIA

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0,08

Aktuální stav: CEFC je strategickým partnerem Invia.cz, objem transakce nebyl zveřejněn

 • Dohoda mezi China Development Bank a Jihomoravským kým krajem

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0

 • Dohoda mezi Evektor Asia Pacific a Gungdong Longhao Group o prodeji malých letadel

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0

 • Dohoda mezi Ershan Group a Národním vinařským fondem o koupi koup moravského vína

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0

Aktuální stav: vyjednává se

 • Dohoda mezi Františkovy Lázně, a. s. a Yihai Group up o nákupu nákup a opravách lázní

Odhad investic v roce 2016 (v miliardách eur): 0

Všechny dohody: 3,84 miliardy eur (103,775 miliardy korun)

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky, zjištění LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!