Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čínský investor chce příští rok začít budovat na jihu Moravy lázně

  11:02
Čínská firma RiseSun chce příští rok zahájit výstavbu rekreačního areálu v jihomoravských Pasohlávkách na břehu novomlýnské nádrže. Společně s ním by mělo vyrůst i rehabilitační centrum. Projekt, jenž má přilákat zejména domácí klienty, by měl být dokončen nejpozději do roku 2026 a náklady na něj se vyšplhat ke třem miliardám korun.

Česko-čínský projekt rekreačního areálu v jihomoravských Pasohlávkách. foto: info.cz

Již za šest let by se mohly pro první návštěvníky otevřít brány dlouho slibovaného lázeňského resortu v jihomoravských Pasohlávkách na břehu novomlýnské nádrže. Čínský investor chce výstavbu zahájit příští rok. Náklady na projekt, jenž má přilákat zejména domácí klienty, by se měly vyšplhat ke třem miliardám korun.

V minulosti se v přípravě projektu angažovali tři muži – bývalý hejtman Michal Hašek (ČSSD), jenž lázně dokonce označil za svůj sen, bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Jaroslav Tvrdík, exministr obrany za ČSSD a současný prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Projekt se ale vlekl a loni se Jihomoravský kraj rozhodl pozemky pro lázně v tendru prodat. Vítězem se stala čínská skupina RiseSun, která se o projekt zajímala již v samých počátcích přípravy.

Splnění časového harmonogramu

Dceřiná firma skupiny, RiseSun Healthcare & Tourism CZ, odkoupila 22 hektarů pozemků u Pasohlávek loni v lednu za 380 milionů korun od společnosti Thermal Pasohlávky. V ní má majoritní podíl Jihomoravský kraj, jedna třetina akcií náleží obci Pasohlávky. Podle smlouvy musejí Číňané dodržet územní plán i studii a dále mají povinnost splnit časový harmonogram, dle nějž do tří let předloží územní rozhodnutí a do pěti let získají stavební povolení. Celý projekt by měl být dokončen nejpozději do roku 2026.

Podle smlouvy musejí Číňané dodržet územní plán i studii a dále mají povinnost splnit časový harmonogram, dle nějž do tří let předloží územní rozhodnutí a do pěti let získají stavební povolení

„Momentálně máme kladně vyřízené posouzení vlivu na životní prostředí, EIA, a v běhu je územní rozhodnutí,“ uvedl Edward Xu, generální ředitel společnosti RiseSun. Udělá prý vše, aby stavební práce na první etapě – celkem budou tři – mohly začít příští rok. „Dle odhadů by se měly náklady pohybovat kolem tří miliard korun,“ dodal Xu. Architektonický návrh zpracovala česká kancelář CMC Architects. Součástí komplexu budou lázně, které nabídnou léčebné procedury, dále spa a sauny pro relaxaci. Návštěvníci se budou moci ubytovat v hotelu či si pronajmout apartmán.

Kapacita ubytovacích zařízení bude zhruba 600 lidí. V jednom z objektů bude poskytována i léčba tradiční čínskou medicínou. K dispozici budou také tenisové kurty, zvažuje se i hřiště na minigolf. Asi polovina z rozlohy pozemků zůstane zelená. „Lidé budou moci do Pasohlávek přijet nejen na léčení, ale i relaxovat na prázdniny nebo na víkend,“ říká Xu. Dle něho jsou Pasohlávky unikátním místem s nádhernou přírodou, minerálními prameny a se specifickou kulturou. „Chceme v areálu propagovat vína z jižní Moravy, aby je návštěvníci mohli přímo na místě ochutnat,“ dodává Xu.

Lázně budou určeny především pro českou klientelu, částečně se počítá také se Slováky a s Rakušany. „Nemyslím si, že by tento projekt až tak ovlivnila skutečnost, že se turisté ze vzdálenějších končin, jako USA jsou nebo Čína, budou do Česka vracet postupně třeba několik let,“ říká Xu a dodává: „Pokud si toto místo zamilují Češi, bude to stačit.“ Pandemie koronaviru projekt Pasohlávek zatím zásadně neovlivnila, otázkou ale je, co udělá případná druhá vlna.

Rehabilitační ústav

„Když skutečně přijde, na projekt to bude mít ohromný vliv, a to nejen ekonomický a finanční, ale dotkne se to i vyřizování všech potřebných povolení,“ je přesvědčen Xu. I proto chce projekt uspíšit, jak to jen půjde, a minimalizovat tím dopad událostí, které není možné ovlivnit. Vedle lázeňského resortu má vyrůst také léčebný rehabilitační ústav. Ten bude určen pacientům především po operacích dlouhých kostí, na něž má minerální voda blahodárné účinky. Tento projekt bude plně pod taktovkou společnosti Thermal Pasohlávky, již vlastní kraj a obec Pasohlávky.

Rehabilitační ústav bude určen pacientům především po operacích dlouhých kostí, na něž má minerální voda blahodárné účinky. Tento projekt bude plně pod taktovkou společnosti Thermal Pasohlávky, již vlastní kraj a obec Pasohlávky.

„Co se týká Odborného léčebného ústavu – Sanatoria Pálava, jeho výstavba je stále jednou z priorit Jihomoravského kraje. Jde o léčebně-rehabilitační péči, která kraji jednoznačně chybí. Nicméně koronavirová krize, jejímž výsledkem je kromě jiného propad v rozpočtu kraje, zapříčinila to, že nemůžeme potvrdit plné financování projektu,“ říká hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO). Navzdory tomu Thermal Pasohlávky dále připravuje dokumentaci pro stavební povolení.

„Mezitím bude po krajských volbách a nové zastupitelstvo bude mít možnost o projektu rozhodnout s čistou hlavou a také v návaznosti na aktuální finanční možnosti kraje,“ dodává hejtman s tím, že se kraj pokouší hledat i další finanční zdroje. „Až pokud by se nepodařilo najít financování, bude variantou i možnost prodeje celého projektu případnému soukromému investorovi,“ konstatuje Šimek.

Plány na projekt lázní v Pasohlávkách započaly již před více než deseti lety. Lázně měly být zkolaudovány do roku 2019 a měly se stát největším léčebným komplexem postaveným na zelené louce ve střední Evropě.

Projekt Pasohlávky v datech

2007

Jihomoravský kraj a obec Pasohlávky zakládají společnost Thermal Pasohlávky.

2011

Firma Thermal Pasohlávky oslovuje architektonickou kancelář Pam Arch, aby resort navrhla.

2015

Tehdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) potvrzuje, že lázně postaví čínští investoři z provincie Che-pej.

červen 2016

Společnost Thermal Pasohlávky podepisuje dohodu s čínskou firmou RiseSun, lázně mají být hotové v roce 2019.

říjen 2016

V krajských volbách vítězí hnutí ANO, hejtmanem se stává Bohumil Šimek. Nové vedení kraje se k projektu s čínským investorem staví opatrně.

jaro 2017

Příprava projektové dokumentace pro odborný léčebný ústav, jejž má financovat kraj.

květen 2017

Vedení Jihomoravského kraje podepisuje v Číně s firmou RiseSun další memorandum, do září má vzniknout projektový záměr.

leden 2018¨

Kraj rozhoduje, že pozemky pro lázně v Pasohlávkách prodá, tendr má být odstartován koncem měsíce.

květen 2018

Hejtman Jihomoravského kraje se schází s představiteli společnosti RiseSun, která potvrzuje svůj zájem realizovat lázeňský komplex v Pasohlávkách.

srpen 2018

Kraj vyhlašuje soutěž na prodej pozemků v Pasohlávkách.

leden 2019

Vedení Jihomoravského kraje podepisuje smlouvu o prodeji pozemků v Pasohlávkách s čínskou společností RiseSun.

2020

Soutěž na nový návrh areálu vyhrává kancelář CMC Architects. Projekt má kladné stanovisko EIA, začít stavět se má příští rok.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Mohlo by vás zajímat