Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Co má Petr Kellner společného se stadionem v Edenu

  8:12
Kolem transakcí s vršovickou arénou, kde hraje fotbalový klub Slavia Praha, se podle zjištění ČESKÉ POZICE pohybovala společnost z impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Finanční skupina PPF prostřednictvím svého mluvčího pouze vzkázala, že firma AB - Credit, o níž je řeč, už není součástí její struktury.

Součástí multifunkčního komplexu v Edenu je nejmodernější fotbalový stadion v České republice pro 21 tisíc sedících diváků na krytých tribunách. foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Dosud se o majetkové angažovanosti finanční skupiny PPF Petra Kellnera ve stadionu Eden jen spekulovalo. Tentokrát se ale objevil nepřímý důkaz, že k nákupu fotbalové arény měla firma ze stáje PPF přinejmenším hodně blízko. Jedná se o společnost AB – Credit, která se zabývala byznysem s pohledávkami. V jejím čele stále sedí finančník Karel Pražák, který dlouhá léta patřil mezi nejbližší spolupracovníky Petra Kellnera.

Ale od začátku: v červenci 2012 už byl slávistický stadion hodně ožehavým tématem. Firma E Side Property, která arénu ještě donedávna vlastnila, čelila obrovskému zadlužení, a dokonce na ni byl podán insolvenční návrh. Hrálo se o osud slávistického sídla v hodnotě přibližně miliardy korun. Situace o to kontroverznější, že mezi věřitele firmy patřily (a patří dosud) radnice Prahy 6, Prahy 10 a dalších měst.

Jako blesk z čistého nebe se na scéně objevuje kyperská společnost Kingwater Holdings Limited. Odkupuje 80 procent akcií E Side Property a zcela tak stadion ovládne. Jako její vlastník se přihlásí dosud neznámý advokát z Kladna Václav Slavíček.

Zda Slavíček kyperskou společnost skutečně ovládá, bylo mnohokrát zpochybňováno. Teprve nyní se na veřejnosti objevuje jasná linka spojující firmu se skupinou PPF. Kde? Překvapivě v insolvenčním řízení docela jiné společnosti.

Linka na PPF

Jde o konkurz skupiny Via Chem Group ovládající ústeckou Spolchemii. Ta dluží necelé tři miliardy korun a jednu z pohledávek přihlásila k soudu slovenská Poštová banka. Na první pohled to nemá se stadionem pražské Slavie nic společného. Ovšem jen do doby, než se podíváme na to, jak vlastně ona pohledávka vznikla a kdo ji vlastnil. 

Na počátku byly půjčky od ČSOB, která po uši zadluženému Via Chemu poskytla v roce 2009 celkem 764 milionů korun. Pohledávku později prodala, a to právě společnosti Kingwater Holdings Limited. Jak ovšem vyplývá z přihlášené pohledávky, za kyperskou firmu nejednal nikdo jiný než AB – Credit, ještě nedávno dceřiná společnost skupiny PPF.

„AB – Credit jednala svým jménem, ale na účet společnosti Kingwater. Skutečnost, že AB – Credit jednala jako komisionář, je uvedena přímo v samotné smlouvě,“ píše se v insolvenčním rejstříku. Podobný vztah není mezi dvěma firmami ani zdaleka obvyklý. Pomocí komisionářských smluv se často ovládají offshorové společnosti z daňových rájů. Například z Kypru.

Samotná skupina PPF se k otázce, zda je ve skutečnosti vlastníkem kyperské firmy ovládající vršovický stadion, příliš nechtěla vyjadřovat. Prostřednictvím svého mluvčího pouze vzkázala, že AB - Credit už není součástí její struktury.

„Nemohu se vyjadřovat k otázkám spojeným s AB - Creditem, protože skupina PPF tuto společnost už koncem loňského roku prodala jinému vlastníkovi,“ říká mluvčí PPF Group Radek Stavěl. Na výtku, že v době prodeje Edenu tomu bylo jinak, už neposkytl žádný komentář.

Špinavá práce 

Fakt, že PPF prodala jednu ze svých známějších dceřiných firem, je čerstvou novinkou. V jejím čele stále sedí Karel Pražák. Muž, který je kontakty na Petra Kellnera dobře známý. Například týdeník Dotyk ho nedávno označil za Kellnerova „muže na špinavou práci“. Stejný list ale zároveň uvádí, že se oba byznysmeni v poslední době rozešli. Samotná společnost AB - Credit ani Pražák na zaslané dotazy nereagovali.

Jakýkoliv vlastnický vztah mezi bývalou dcerou PPF a stadionem Eden však popřel jeho oficiální vlastník advokát Václav Slavíček.

„Vztah mezi společností AB - Credit a Kingwater Holdings Limited není žádný. V roce 2012 obě společnosti spolupracovaly jako smluvní partneři na jedné ad hoc transakci týkající se odkupu určitých bankovních pohledávek,“ tvrdí Slavíček v zaslaném vyjádření. Tak těsná spolupráce ale nebývá v obdobných případech obvyklá.

Otázka, kdo za slávistickým stadionem stojí, bude zajímat hlavně radnice Prahy 6, Prahy 10, města Sokolov a dalších obcí. Ty do dluhopisů společnosti E Side Property, přímého majitele arény, investovaly asi 280 milionů korun. I když jsou bondy splatné až v roce 2024 a úroky zatím na jejich účet pravidelně chodí, osud společnosti a prosperita samotného stadionu budou rozhodující v otázce, zda někdy peníze z veřejných prostředků ještě uvidí.

Kořeny ze Setuzy 

Konkrétně Praha 10 se dokonce nedávno rozhodla ochránit svou investici u Ústavního soudu. Aréna v Edenu byla totiž loni převedena ze společnosti E Side Property na účelově založenou firmu Vinet Invest. Coby věřiteli první jmenované firmy tak radnici hrozí, že by ve fatálním případě žádné peníze nedostala. Pomocí ústavní stížnosti se snaží dosáhnout předběžného opatření na zastavení transakce.

Horko je ve Vršovicích i kvůli sporům s fotbalovým klubem Slavia, který patří bývalému ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi. Pokud by fotbalisté z arény odešli, mělo by to pro stadion fatální důsledky. A tím pádem dost možná i pro zmíněné radnice.

Věřitelé nemohou být příliš opatrní. Z dalších dvou firem, jejíž dluhopisy nakoupily prostřednictvím kontroverzní brokerské společnosti Key Investments, zřejmě mnoho prostředků nedostanou. Společnost Borsay skončila v konkurzu na začátku letošního roku. Via Chem Group, do jejíchž dluhopisů investovaly radnice vůbec největší obnos, je v úpadku od března.

Právě Via Chem Group je další spojnicí mezi AB - Credit, donedávna dceřinou společností PPF, a stadionem Eden. Nejde jen o spojení s aférou Key Investments. Samotná AB - Credit se v roce 2007 pokoušela společně s Via Chemem ovládnout ústeckou Setuzu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!