Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Čtyři facky velikonoční

Křesťanství vypadá jako spící tygr, je to ale pořád divoké zvíře. Záblesk v jeho očích prozrazuje, že jde o svobodné stvoření schopné nasadit život v heroickém gestu. A o tom jsou Velikonoce, jež máme sklon vnímat jako poklidné svátky jara.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jenom poznámka

Nevím, proč se autor vysiluje a vehementně snaží ukázat, jak je křesťanská víra zaostalá a odporující vědeckému poznání.

Předně, křesťanství spočívá na obrovském množství dokumentů, které lze studovat. Dále křesťanství je nabídkou jenom těm lidem, kteří chtějí věřit v existenci Krista. Nikomu se nic nevnucuje! Kdo nechce, ať si věří čemukoliv chce.

Autor si neuvědomuje, že "Věda ví, že nemůže vědět všechno a taky to neví!". Uvědomuje si, že prostor "neznáma" se s pokračujícim poznáním zvětšuje, ale nezmenšuje!

Proto každému člověku zůstává obrovský a neznámý prostor, který každý vyplňuje vlastní vírou v "něco". Křesťan v Boha. Pánové Dawkins, Hanuš a jiní v evoluci, případně považují křesťanství za divoké zvíře. Nic proti tomu, je jim to přáno.

0/0
18.4.2015 20:38
Foto

Mir

O Hypatii u Eusebiova pokračovatele

Tento zločin poskvrnil pověst Cyrila i alexandrijské církve. Vždyť kdo vyznávají křesťanské náboženství, nesmějí zabíjet, válčit ani něco podobného dělat. Toto se stalo ve 4. roce Cyrilova episkopátu a v 10. roce Honoriova a 7. roku Theodosiova konsulátu.

0/0
7.4.2015 18:33

J. Skodak

Re: Křesťanství je pořád divoké zvíře!!!

Už jsem si myslel, že Satan neexistuje a ejhle, parádní příklad verbální existence!!! Exemplární případ.

0/0
3.4.2015 21:36

J. Skodak

Re: Křesťanství je pořád divoké zvíře!!!

Už jsem si myslel, že Satan neexistuje a ejhle, jak se nám verbálně projevuje!!! Exemplární případ.

0/0
3.4.2015 21:29
Foto

Igorjansen

Re: Křesťanství je pořád divoké zvíře!!!

Souhlas! Upalit! Shodit z veze! Rozdupad, rozdrasat, roztrhat, znicit! Nebo rovnou ukrizovat???

Jen tak dal, probudte v sobe to krestanske zvire! Je treba konecne zavest bozi zakon zde na zemi, postavit treti chram, privolat apokalypsu, znicit tu prohnilou spolecnost, vybombardovat Syrii, Iraq, Afganistan, Pakistan... A sakva, vzdyt to uz vlastne vsechno delame, ne???

0/0
3.4.2015 18:47

J. Křivan

krásné vzpomínky vysloužilého zbrojnoše

Omlouvám se všem zde vážně diskutujícím, ale pro mne jsou Velikonoce už navždy spojeny především se stěhováním vykoledovaných vajíček po vesnici.

0/0
3.4.2015 17:09

J. Skodak

Křesťanství je pořád divoké zvíře!!!

To nejsou facky ale podpásovky, kterých by se nedopustil žádný slušný historik.Podobné články psali historici za hluboké totality,aby vymýtili víru,která stála v cestě při budování komunismu.Autor článku používá argumenty ateistů z minulého století, ačkoliv patří k mladé generaci. Nemá význam s panem Hanušem polemizovat o tom,kterak křesťanství nastupuje nenásilně na místo končící,morálně prohnilé říše římské. Naše západní kultura se utvářela pod vlivem anticko-křesťansko-židovské kultury,a to,že jsou autorovi zvláště ty křesťanské mentálně vzdáleny je výsledkem ateistické propagandy,která byla ideovým základem komunistické totality. Věřící občan nemohl studovat obor historie a tak nám vystudovali historici,kteří pokračují v této mentální vzdálenosti. Dívím se však,že Centrum pro studium demokracie a kultury při Masarykově univerzitě v Brně, zaměstnává takto ideologicky omezené historiky!

0/0
3.4.2015 15:45
Foto

Mir

Re: Nesnášenlivost

Pokud Eusebiovy církevní dějiny považujete za snadno vytvořenou legendu, asi nemá smysl dál

polemizovat. https://cs.wikipedia.org/wiki/Eusebios_z_Kaisareie

A vida, jsou i na netu, to si rád přečtu, případně poopravím své znalosti. Jak napsal apoštol Pavel:

"Nezmůžeme nic proti pravdě, ale jen s pravdou."

Vám přeji pěkné velikonoční svátky strávené dle Vašich preferencí. :-)

0/0
3.4.2015 12:25

Re: Nesnášenlivost

Křesťané byli spíše neoblíbení pro povýšenost své víry a své vystupování jako majitelé jediné pravdy. O tom, že by byli nuceni navštěvovat pohanské bohoslužby se nikde nepíše. Poté, co všechny obrátili na pravou víru snadno vytvořili legendu o pronásledování prvních křesťanů, ubohých chudáků neschopných vrátit ránu. V Alexandrii nešlo o žádný boj frakcí, střetlo se tam křesťanství s polyteismem a judaismem, z těchto tří kultur byly křesťané nejagresivnější a vypálení knihovny obsahující mimořádné duchovní dědictví předcházejících géniů ducha je barbarským a neodpustitelným zločinem. Povýšené bláboly církevních otců o semenech pravdy na tom nic nezmění. Dobrý hospodář kvalitní osivo nepálí. Nevím, zda pro křesťany byla Hypatie ne jednoznačně čitelná osoba, ale v každém případě silou své osobnosti odmítala přijmout křesťanskou víru a za své přesvědčení musela zemřít.

0/0
3.4.2015 11:58
Foto

Tatana

Pro nás by mělo být důležité,

že "hodné " Židovství a Křesťanství" a "zlý" Islám mají společné základy.

A že dnešní Palestinci jsou přímými a jedinými potomky a dědici těchto filosofií. My, všichni ostatní jsme "poturčenci horší Turka".

0/0
3.4.2015 10:06
Foto

Mir

Re: Nesnášenlivost

křesťané byly v Římské říši pronásledováni 3 století jenom proto, že se odmítli klanět císaři jako Bohu a účastnit

pohanských obřadů. Byli jediní, kdo se ujímali utlačovaných. Kolik jich zemřelo jen v Alexandrii (otec Origénův,

mladistvého Origena tehdy zachránila matka schováním šatů, aby nemohl na ulici) Teologické spory se řešili

na koncilech, r. 390 biskup Ambrož kárá císaře za masakr v Tesalonice. Boj frakcí v Alexandrii poč. 5. století, při

nichž zahynula Hypatie (též ne jednoznačně čitelná osoba) byl excesem.

Antické filozofické myšlenky nezpochybňuji, církevní otcové je nazývali semeny pravdy.

0/0
2.4.2015 22:15

Nesnášenlivost

V předkřesťanském Římě se setkávalo mnoho náboženství ze všech koutů říše. Koexistovala spolu v klidu a bez vzájemného napadání, každý si mohl zajít do jakéhokoliv chrámu. Až křesťané jako jediní prohlásili všechna jiná náboženství za nesprávná a poté co se dostali k moci je označili jako pohanská a tvrdě zlikvidovali. Díky církevní propagandě si dnes pod pojmem pohan představujeme zaostalého primitiva, přitom předkřesťanská doba dala světu vynikající filosofy o jejichž myšlenky se v mnohém opíráme i dnes.

Vřele doporučuji film Hypatie. Na příběhu filosofky a astronomky nám ukazuje jakým způsobem ovládli křesťané Alexandrii. Agresivita, lži, podvody, násilí, křesťanská láska v jejich rejstříku metod nebyla ani náhodou. Film končí vypálením "pohanské" knihovny a vraždou filosofky.

0/0
2.4.2015 21:20

KAŽDÝ!

Každý kdo si vytvoří svoje mylné předpoklady, pak může dále vytvářet MYLNÉ ZAVĚRY jako ateista Hanuš!!

  At Hanuš napřed dokáže neexistenci Boha- Svořitele, pak by se s ním dalo diskutovat.

 Na to žádný ateista  NEMAJÁ!  JeN samé né, né né, ale aby dokázali, že něco, cokoliv se vytvořilo samo bez jakéhokoliv zásahu - člověka - Boha ve vesmíru, pak at píšou!

  Jinak je to jen odmítání křestanství pro omluvu svých něřestí !

  Proč by všemohoucí Bůh nemohl VZKŘÍSIT Ježíše??? Jenže Hanuš napřed  ZDEGRADUJE  SVOŘITELE  (VŠE VZNIKO Z NIČE A BEZ SVOŘITELE - jako on bez rodičů??) To mu pak dovolí psát JAKÉKOLIV HOVADINY!

0/0
2.4.2015 15:55

Neexistuje něco jako ochočený tygr.

Může být tygr v kleci - ale ochočený není ani ten v ZOO, ani ten cirkusový, který občas na povel dělá "panáčka" nebo skáče skrz obruč. Ošetřovatelé a krotitelé to velmi dobře vědí. Ti, kteří nevěděli, nejsou vice...

0/0
2.4.2015 15:18