Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čtyři ministři na odstřel

  9:06

Rekonstrukce vládní sestavy se zřejmě dotkne ministrů Leoše Hegera, Pavla Dobeše, Alexandra Vondry a Aleny Hanákové.

foto: © foto ČESKÁ POZICE, ČTK, montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Hádanka, kdo bude předsedou vlády, se už rozsekla, nyní zbývá vyřešit, kdo v ní bude sedět. Vláda musí projít programovou (Nečas ji nastínil ve svém kongresovém dokumentu Cesta k důvěře), ale i personální redefinicí. I to bylo ostatně jedním z výstupů brněnského setkání ODS.

Mezi nejohroženější druhy v kabinetu patří:

  • ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM),
  • ministr obrany Alexandr Vondra (ODS),
  • ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09/Starostové),
  • ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09/Starostové).

Není však vyloučeno, že se při vládní rekonstrukci také změní rozdělení resortů mezi strany vládní koalice. A možná dokonce dojde i na slučování některých ministerstev. Nic z toho se ale nestane dřív než v prosinci. Je však dobré být připraven včas, nabízíme tedy rozbor aktuálního stavu a pozic jednotlivých ministrů. Vycházíme z rozhovorů s několika členy vlády a s řadou poslanců, a to ze všech relevantních parlamentních stran.

Dobeš na dračku

Nejméně jistou pozici má ministr dopravy Dobeš. Jeho manažerské neumětelství a nakumulované problémy z minulosti způsobily kolaps registru vozidel, důvěru nebudilo ani jeho následné lavírování (odstoupím-neodstoupím), takže je po ruce dostatek munice na odstřel.

Ale kdo by si to přál nejvíce? Ani opozice, ani ODS a TOP 09, nýbrž novopečená předsedkyně LIDEM Karolína Peake. Zasvěcené zdroje ČESKÉ POZICE to formulují zhruba slovy: Peake si je vědoma, že nikoli její místopředsednický úřad, ale právě resort dopravy, jenž její stranický kolega ovládá, rozdává miliardové zakázky, což je pro nově založenou stranu, která se bude muset připravit na parlamentní volby, strategická záležitost. Sama může nabídnout jen boj s korupcí a něchť každý posoudí, jak výnosný je to byznys. A Dobeš je její nebezpečný vnitrostranický konkurent. Ač se na sněmu LIDEM nestal místopředsedou, mezi osmi poslanci za tuto stranu má několik spojenců a hlasy se zkrátka počítají.

Z kuloárových diskusí se šíří, že Dobeš (Josef) trvá na zachování Dobeše (Pavla) v čele dopravy

Proč se tak dlouho Dobeš drží? Ačkoli se průšvih s registrem objevil už o prázdninách, mladého politika podržel premiér Nečas, jenž Peake opakovaně vzkázal, že ho nevymění. Kromě toho může mít Nečas ještě jeden dobrý důvod, proč ministra dopravy momentálně nevyměnit. Tím je ministrův jmenovec Josef Dobeš, jenž zakládá Hnutí pro sport a mimo to disponuje samozřejmě jedním poslaneckým hlasem. Z kuloárových diskusí se šíří, že Dobeš (Josef) trvá na zachování Dobeše (Pavla) v čele dopravy. Zdroje dodávají i údajný důvod: řada sponzorů sportovních klubů a událostí se rekrutuje z branže stavebních firem, jež se ucházejí o zakázky v dopravní infrastruktuře. A Dobeš s Dobešem si údajně ve sportovních otázkách rozumějí.

Přesto však vysoce postavení politici z vládní ODS pro ČESKOU POZICI přiznali, že podpora Dobeše nemůže dlouho vydržet proti vůli šéfky koaliční strany, což má být údajně cena za hlasy LIDEM pro koalici.

Varianta Picek?

Kongres ODS minulý víkend ještě ani nezačal a vlastně už bylo jasné, že ministr obrany Vondra nemůže stanout ve vedení občanských demokratů. Prohrál na Litoměřicku senátorské volby a širší veřejnost mu přezdívá ProMoPro.

V neposlední řadě by Picek nemusel šířit starou ránu jménem Casa

Ještě v pondělí jsme zachytili informaci, že Vondru v čele ministerstva obrany nahradí bývalý náčelník generálního štábu a současný Vondrův první náměstek generál Vlastimil Picek. Dávalo by to smysl. Picek zná armádu, řídí nyní obranu a navíc se dobře zná s prezidentem Václavem Klausem, neboť mu vedl hradní vojenskou kancelář. V neposlední řadě by Picek nemusel šířit starou ránu jménem Casa, už proto, že sám nákup letadel posvětil. A to by jistě přispělo k většímu klidu – tedy v koalici.

Varianta Picek však podle vládních zdrojů „usnula“ (tím není řečeno, že padla), jakmile Nečas ustál situaci v ODS i v Poslanecké sněmovně. Zato se objevilo jméno jiného případného zájemce o tento post: šéfa severočeské organizace ODS a poslance Jana Kubaty. Toho by však dle informací ČESKÉ POZICE Nečas do vlády nevzal. Zrovna severní Čechy nejsou dvakrát dobrá značka.

Církevní restituce prošly, zrušme kulturu

Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09/Strostové) je jasným adeptem na výměnu už řadu měsíců. Po blamáži s odvoláním ředitele Národního divadla to vypadalo, že jsou její dny budou sečteny raz dva. Starostové začali vážně přemýšlet o tom, kdo ji po krajských a senátních volbách nahradí. Do křesla ministra kultury se však moc nechtělo ani předsedovi Starostů Petru Gazdíkovi, ani jeho místopředsedovi Stanislavu Polčákovi. Druhý jmenovaný se sice celou dobu v záležitostech ministerstva kultury neformálně angažuje, ale o převzetí oficiální odpovědnosti za resort, jenž je jednoduchý jen zdánlivě, zjevně nestojí.

Ministryni kultury Hanákové dle informací ČESKÉ POZICE v současnosti radí jen malý okruh lidí ze Starostů: zmínění poslanci Polčák a Gazdík, bývalý ministr Jiří Besser a bývalá starostka Chýně Věra Kovářová. Návrat Bessera do funkce nejspíš nepřipadá v úvahu a Kovářová dle našich poznatků takovou nabídku zatím nedostala. Tímto výčtem nejspíš „kádrové rezervy“ Starostů končí.

Další možností je, že by hledali nového ministra mimo vlastní řady. Hned po volbách v roce 2010 se jako o ministryni kultury mluvilo o cimbalistce Zuzaně Lapčíkové, manželce bývalého náměstka ministra kultury Radka Zdráhala. Ale nestranický kandidát se přirozeně může objevit podobně nečekaně, jako se po odstoupení Jiřího Bessera zjevil mezi kandidáty Ivo Mathé, byť později nominaci odmítl. Velkou roli při jeho nominaci sehráli umělci spřátelení s Karlem Schwarzenbergem, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni s tím, jak strana, které pomáhali ve volbách, ministerstvo spravuje. Je pravděpodobné, že by se při hledání nového ministra opět angažovali.

A tak je možné, že se do personální rošády promítne nápad na slučování či rušení ministerstev. TOP 09 i ODS mají v programech zrušení ministerstva pro místní rozvoj a přesun agendy cestovního ruchu na kulturu. Starostové mají pro změnu v programu zrušení ministerstva kultury a přesun jeho agendy na ministerstvo školství. Při některé nové kompetenční variantě by se mohla stát kultura zajímavá i pro další okruh zájemců. (Kdo by v případě zrušení MMR koordinoval místo něj toky evropských dotací, je téma, jež ponecháme do některého dalšího článku.)

Další možností je, že si v rámci „reorganizace“ vlády koaliční strany resorty zpřeházejí. TOP 09 a Starostové mohou ministerstvo kultury, které bylo pro Miroslava Kalouska „atraktivní“ především kvůli církevním restitucím, vyměnit za jiné, když je dnes už víceméně jasné, že restituce projdou...

Zjišťovali jsme tedy, zda existuje kandidát na ministra kultury v ODS. Stínovou ministryní kultury byla Miroslava Němcová, ale ta by nejspíš funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny neopustila. Na webových stránkách ODS pro oblast kultury figuruje například senátor Jiří Oberfalzer. Patří do okruhu spojenců premiéra Nečase, problematiku kulturní politiky sleduje a předkládal návrhy zákonů zajišťujících financování Státního fondu kultury a Státního fondu pro rozvoj kinematografie. ČESKÁ POZICE se Oberfalzera zeptala, zda ví o někom, s kým ODS případně počítá na post ministra kultury. Odpověděl, že o nikom takovém neví, ale přiznal, že pokud by taková možnost byla, o tuto funkci by stál.

Bomba, nikoli plomba

Posledním bojovníkem o holé přežití je ministr zdravotnictví Heger. Úspěšně zvládl protesty lékařů Děkujeme, odcházíme, avšak reformními kroky na ministerstvu proti sobě popudil značnou část veřejnosti. To se ostatně promítlo i do krajských a senátních voleb. V nejnevhodnější dobu, už koncem září (a pak mezi jednotlivými koly senátních voleb) se totiž objevila informace, že si budou pacienti hradit u zubařů plomby. Za nedostatek politické prozíravosti sklidil kritiku svého stranického nadřízeného a ministra financí Miroslava Kalouska i od šéfa kabinetu.

A ještě jedno pořádné minus má Heger u víc než mnoha občanských demokratů – snaží se změnit fungování Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ve správní a dozorčí radě pojišťovny sedí hned pět rebelů, z nichž jen Petr Tluchoř a (předseda správní rady) Marek Šnajdr složili mandát. Cenou za ostatní hlasy by mohl být i Heger.

Vzhledem k zálibě v bleskových výměnách ministrů a dokonalém utajení personálních šachů do poslední chvíle, jíž se Nečas proslavil, si dovolujeme zmíněným ministrům doporučit obezřetnost. Ale oni to jistě tuší.

Na článku spolupracovala Marie Reslová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!