Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Cvičení Vostok 2018: Ozbrojené síly opět nástrojem ruské politiky

  8:19
Manévry Vostok 2018 ukázaly, že ruská armáda „vstala z popela“, a je připravena vést nejen válku proti teroristům či lokální konflikty, ale i se střetnout s protivníkem ve velké válce.

„Nemáme a ani nemůžeme mít žádné agresivní plány,“ zdůraznil. Nicméně povinností vojáka je podle prezidenta bránit svou zem a spojence před případným útokem. foto: ČTK

Na ruském Dálném východě skončily 17. září obrovskou vojenskou přehlídkou společné manévry ruské, čínské a mongolské armády. Cvičení Vostok 2018 bylo strategické a zúčastnilo se ho 300 tisíc vojáků, z nich zhruba 3200 čínských. Podobné cvičení, byť ne stejně velké, pořádá Rusko každý rok v jednom ze čtyř vojenských okruhů – Západním, Jižním, Středním a Východním. Tentokrát však byly zapojeny dva – Východní a Střední –, plavidla Severní a Tichooceánské flotily a výsadkové jednotky.

Cvičení Vostok 2018 bylo sice dlouhodobě plánované a teritoriálně omezené na Dálný východ, ale současně ve Středomoří probíhaly manévry ruského námořnictva a v Jižním vojenském okruhu, který přiléhá k nestabilnímu Blízkému východu, byl vyzkoušen systém týlového zabezpečení vojsk a pod záminkou cvičení sem byly přesunuty i některé vševojskové útvary.

Řada menších cvičení se uskutečnila i v dalších oblastech Ruska, čímž Kreml v první polovině září v podstatě uvedl většinu svých ozbrojených sil do pohotovosti, což mohlo vést ve vypjaté náladě k nepředvídaným a kritickým událostem.

Nedráždit Čínu

Manévry Vostok 2018 měly ukázat, že ruská armáda „vstala z popela“, a je připravena vést nejen válku proti teroristům či lokální konflikty, ale i se střetnout s protivníkem ve velké válce. A měly být i vzkazem dovnitř země. Velká většina Rusů jsou patrioti a cvičení v nich vyvolalo hrdost na velikost a sílu země bez ohledu na to, že i v důsledku zbrojení je přibližně 17 milionů lidí pod hranici chudoby.

Rusové absenci vyššího počtu vojáků, který by odpovídal významu regionu, zdůvodňují tím, že nechtějí dráždit Čínu. Museli proto přesunout značné síly ze Středního vojenského okruhu, aby dosáhli uváděných 300 tisíc vojáků.

Ruské ozbrojené síly na Dálném východě jsou početně omezené. Je zde pouze jedenáct vševojskových brigád, z toho jedna tanková a dvě námořní pěchoty a několik samostatných pluků, celkem podle amerického Institutu pro studium válek (ISW) zhruba 60 tisíc mužů, do nichž nejsou započítáni ti ženijních, dělostřeleckých, raketových a protiletadlových jednotek.

Rusové absenci vyššího počtu vojáků, který by odpovídal významu regionu, zdůvodňují tím, že nechtějí dráždit Čínu. Museli proto přesunout značné síly ze Středního vojenského okruhu, aby dosáhli uváděných 300 tisíc vojáků. Podle ruských médií bylo třeba k přesunu vojáků a techniky až na pět tisíc kilometrů více než dvě stě vlaků, navíc dopravní letectvo převezlo výsadkové útvary a část mobilizovaných jednotek teritoriální obrany.

Nové taktiky

„Pozemní boje“ se na cvičení Vostok 2018 vyznačovaly masivním použitím tanků, mechanizované pěchoty a dělostřelectva, které podporovaly bitevní vrtulníky a letouny. V některých fázích cvičení byli nasazeni roboti, bezpilotní letadla a přesně naváděné střely. Na rozdíl od ruské armády, jež použila i starší techniku, například tanky T-62, Číňané přivezli nejlepší výzbroj svého pozemního vojska.

Rusové se však pochlubili novými taktikami, jako je „syrský val“ a „tankový karusel“, jež mají snížit ztráty v boji. Atraktivní pro pozorovatele byly i seskoky výsadkářů speciálních jednotek ze zhruba sto metrů. Zda při manévrech měly být použity i jaderné zbraně, se neví.

Na rozdíl od ruské armády, jež použila i starší techniku, například tanky T-62, Číňané přivezli nejlepší výzbroj svého pozemního vojska. Rusové se však pochlubili novými taktikami, jako je „syrský val“ a „tankový karusel“, jež mají snížit ztráty v boji.

Podstatné je, že se manévrů zúčastnily nové jednotky těžkého dělostřelectva s děly, která byla již před několika lety vyřazena. Dalekonosná děla a velkorážní minomety, z nichž lze střílet i jadernou munici, byly použity nejen na manévrech, ale mají je i nové jednotky těžkého dělostřelectva ve všech vojenských okruzích.

Důraz se kladl na mobilizaci. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bylo zmobilizováno více než 20 útvarů s několika tisíci záložáky, kteří byli i s bojovou technikou po železnici přepraveni na cvičení. Byly mezi nimi i jednotky teritoriální obrany, které v současnosti vznikají, například v Donské oblasti Kozácká divize teritoriální obrany.

Armáda také v průběhu cvičení na Sachalinu založila jednotku teritoriální obrany, k čemuž zmobilizovala šest set mužů ve věku od 18 do 59 let. Výcviku se ujali příslušníci námořní pěchoty z místní posádky a po několika dnech byli záložáci schopní vykonávat strážní službu a bránit se zbraní svěřený objekt.

Tank Armata a stíhačka SU-57

Novináře i vojenské pozorovatele zklamalo, že nebyly použity nejnovější ruské zbraně, jako jsou tanky Armata nebo stíhačky páté generace SU-57. Plánovaná sériová výroba obou totiž byla zastavena, a to z různých důvodů, především kvůli jejich vysoké ceně. Podle představitelů ruské armády je v současnosti, kdy vznikají nové útvary, lepší mít pět až šest modernizovaných tanků T-72 nebo T-80 s vycvičenými posádkami než jeden tank Armata plný elektroniky, v důsledku čehož je výcvik posádek složitější.

Novináře i vojenské pozorovatele zklamalo, že nebyly použity nejnovější ruské zbraně, jako jsou tanky Armata nebo stíhačky páté generace SU-57. Plánovaná sériová výroba obou totiž byla zastavena, a to z různých důvodů, především kvůli jejich vysoké ceně.

Dalšími důvody omezení výroby na několik desítek tanků jsou, že není zralý k masovému zavedení do armády, neví se, zda je jeho radioelektronická ochrana dostatečná, není rozhodnuto o jeho vybavení kanónem ráže 152 milimetrů a je-li věž bez posádky nejlepším řešením.

Situace letounu SU-57 je podobná. V příštích letech bude vyrobeno jen několik kusů, což však neovlivní současné bojové schopnosti ruského letectva. Motor se bude vyvíjet ještě několik let a ruští kritici tvrdí, že Rusko ve vývoji letounů páté generace zaspalo a že letoun kvůli svým nedostatkům jím není. Proto prý nemá smysl jej zavádět masově.

Speciální přístroje lze použít v letounech 4++ generace a úsilí a peníze je třeba věnovat vývoji letounů šesté generace s umělou inteligencí. Jinak je tomu s výzbrojí letounu – před dokončením je vývoj střely R-37M, která může zasáhnout vzdušné cíle údajně až na vzdálenost tři sta kilometrů.

Až dva miliony vojáků

Zpravodajci již shromažďují informace o cvičení Vostok 2018 a dříve nebo později předloží náčelníkům generálních štábů svých zemí závěry, jež pravděpodobně budou následující. Ruský prezident Vladimir Putin zejména velikostí manévrů a dobrou koordinací vojsk demonstroval znovuzískanou sílu a schopnost Ruska vést války – od regionálních po tu s rovnocennými protivníky.

Je-li každý rok povoláno do základní vojenské služby zhruba 300 tisíc mužů, pak za uplynulé tři roky bylo vycvičeno 900 tisíc záložáků. Dílčí mobilizací by tedy ruská armáda mohla za krátkou dobu zvýšit počet vycvičených a bojovou technikou vybavených vojáků až na dva miliony.

Schopnosti, které předvedla ruská armáda na východě, může předvést i na západě země – dokáže soustředit v relativně krátké době značné síly. Její přepravní kapacity však omezuje řídká síť železnic zejména v asijské části země a nedostatek dopravních letadel. Znovuzavedení těžkého dělostřelectva, jež může vystřelovat jaderné granáty, rozšířilo možnosti ruského generálního štábu pro použití jaderných zbraní, přesněji řečeno, možnost použít je – od taktických po strategické – podle politické a vojenské situace.

Ruská armáda vytváří nový mobilizační systém, který bude schopný rychle, v řádu hodin, doplnit bojové jednotky na plné stavy, a vytvářet nové, jež budou vybaveny technikou ze skladů. Je-li každý rok povoláno do základní vojenské služby zhruba 300 tisíc mužů, pak za uplynulé tři roky bylo vycvičeno 900 tisíc záložáků. Dílčí mobilizací by tedy ruská armáda mohla za krátkou dobu zvýšit počet vycvičených a bojovou technikou vybavených vojáků až na dva miliony.

Prototypy nových zbraní

Rusko se podobně jako členské země NATO začalo v devadesátých letech 20. století zbavovat starých tanků a obrněné techniky. Na základě zkušenosti z lokálních válek, v nichž bylo zničeno mnoho obrněnců, velení ruské armády zastavilo likvidaci šesti tisíc kusů bojové techniky a po modernizaci jimi dočasně vyzbrojilo nové jednotky nebo je uložilo do skladů.

Nové zbraně prezentované na vojenských přehlídkách jsou často prototypy, a pokud jsou přijaty do výzbroje, jejich dopad na bojeschopnost armády je kvůli omezenému počtu malý

Mobilizace vysokého počtu vycvičených vojáků je v případě krize jednou z výhod Kremlu. K dalším patří, že Rusové vybudovali kolem země systém A2/AD (AntiAccess and Area Denial ) – propojený systém radiolokátorů, protiletadlových raket dlouhého doletu a raket země-země a země-moře, který má zabránit nebo ztížit přesun jednotek protivníka k ruským hranicím.

Z hlediska pozemního vojska je nevýhodou Ruska nejen vysoké stáři tanků a obrněných transportérů, které tvoří jeho páteř, ale i mnoho jejich typů, což ztěžuje výcvik a zásobování náhradními díly. Velkým nedostatkem zejména bojových vozidel pěchoty je malá odolnost pancíře a absence alespoň pasivní ochrany.

Nové zbraně prezentované na vojenských přehlídkách jsou často prototypy, a pokud jsou přijaty do výzbroje, jejich dopad na bojeschopnost armády je kvůli omezenému počtu malý. Navzdory nedostatkům však manévry Vostok 2018 potvrdily, že ozbrojené síly se znovu staly efektivním nástrojem ruské zahraniční politiky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!