Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Czech Coal nabízí ČEZ za Chvaletice a Počerady celkem 24 miliard korun

  15:40

Kromě Tykačovy firmy podal nabídku ještě Kellnerův a Křetínského Energetický a průmyslový holding, její výše ale není známá.

Finančník Pavel Tykač by se v případě, že získá od ČEZ elektrárny Chvaletice a Počerady, stal mimořádně silným hráčem v české energetice. foto: © ČTK, Reuters, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Skupina Czech Coal finančníka Pavla Tykače nabízí společnosti ČEZ za elektrárnu Počerady zhruba patnáct miliard korun a za elektrárnu Chvaletice přibližně devět miliard. ČESKÉ POZICI se výši nabídek podařilo získat z dobře informovaných zdrojů. Ceny zahrnují nejen hodnotu elektráren, ale také ceny povolenek, ekologických zátěží a hotovosti na účtech. ČEZ tak může za obě elektrárny získat minimálně 24 miliard korun.

Kromě Czech Coalu podal nabídku ještě Energetický a průmyslový holding (EPH), ale její výši se ČESKÉ POZICI zjistit nepodařilo. Podle dřívějšího odhadu analytiků společnosti Patria Finance by se cena obou elektráren mohla pohybovat kolem 30 miliard korun.

Společnost ČEZ vyzvala potenciální zájemce o Počerady a Chvaletice k předložení závazných nabídek počátkem srpna. Do stanoveného termínu 31. srpna je poslaly pouze skupina Czech Coal (prostřednictvím dceřiné společnosti Vršanská uhelná) a EPH.

Instalovaný výkon v Počeradech a Chvaleticích ve výši 1800 megawattů znamená zdroj na úrovni jaderné elektrárny TemelínPokračuje tak jeden z největších soubojů v českém byznysu. Instalovaný výkon v Počeradech a Chvaleticích ve výši 1800 megawattů znamená zdroj na úrovni jaderné elektrárny Temelín.

Pokud se podaří tyto dvě elektrárny koupit Czech Coalu, stane se z něj mimořádně silný hráč v české energetice. Bude mít totiž nejen palivový zdroj (mostecké doly hnědého uhlí), ale také elektrárny, kde bude moci uhlí spalovat. Tím by získal nejen výrazně vyšší marži, ale hlavně naprostou nezávislost na ostatních hráčích v české energetice. Holding EPH by zase v případě úspěchu posílil své postavení dvojky na českém energetickém trhu.

ČEZ pod tlakem

Společnost ČEZ je k prodeji některých svých zdrojů tlačena ze dvou stran. Jednak jí končí smlouvy o dodávkách hnědého uhlí a se společností Czech Coal se jí již několik let nedaří dohodnout se na nových cenách. Součástí prodeje Počerad a Chvaletic Czech Coalu by pak zřejmě byla i dohoda o podmínkách dodávek hnědého uhlí pro další elektrárny ČEZ.

Česká energetická jednička je zároveň pod tlakem Evropské komise (EK), která vyšetřuje, zda ČEZ nezneužil svého dominantního postavení na českém trhu. Podle dohody s EK musí prodat minimálně jednu elektrárnu o výkonu nejméně 800 megawattů.

ČEZ se může zbavit i jiných elektráren než Počerad a Chvaletic. Spekuluje se o prodeji Dětmarovic skupině NWR Zdeňka Bakaly, nebo Tisové a Mělníku 3 společnosti Sokolovská uhelná Františka Štěpánka. Přesto se jako nejpravděpodobnější jeví prodej Počerad a Chvaletic.

Zájem mají i Kellner a spol.

Kromě Tykačova Czech Coalu projevuje o tyto zdroje hlasitý zájem i EPH, ovládaný a řízený Petrem Kellnerem a Danielem Křetínským. Problém EPH ale je, že na rozdíl od Tykače nedisponuje volnými a geograficky blízkými zásobami hnědého uhlí.

Z byznysového hlediska je nejlogičtější dohoda ČEZ a Czech Coalu. Proti může ale stát obava Petra Kellnera a Daniela Křetínského, že pokud by nyní pustili Tykače ke dvěma elektrárnám, už se ho v sektoru nikdy nezbaví. Z Czech Coalu by se stal stabilní a vysoce profitabilní gigant, který by pak EPH mohl v budoucích letech konkurovat ve všech dalších tendrech v energetice.

Jestli EPH podal vyšší nabídku než Czech Coal, zatím není známo. Mluvčí EPH Martin Maňák její výši nekomentoval, pouze potvrdil, že byla podána.

Místopředseda představenstva Czech Coal Luboš Pavlas k nabídce uvedl: „Touto akvizicí bychom vytvořili nového hráče na trhu s elektřinou, který je nezávislý na prodávajícím a ostatních výrobcích elektřiny. Navíc disponujeme dostatečným množstvím a vhodným typem paliva pro optimální provoz obou elektráren. Na trhu s uhlím přitom transakce nic nemění, protože elektrárna Počerady uhlí z lomu Vršany skupiny Czech Coal již desítky let spaluje, a pokud budeme postupně dodávat palivo i do elektrárny Chvaletice, uvolníme tím uhlí, které této elektrárně dosud dodávala společnost Severočeské doly pro jiné zájemce.“

ČEZ v pondělí 3. září oznámil, že očekává další nabídky na koupi svých uhelných elektráren v průběhu září a na začátku října.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...