Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další dvě firmy hlavního města zasáhlo personální zemětřesení

  15:31

Z dozorčí rady Obecního domu byli odvolaní dva členové, z Pražské vodohospodářské společnosti šest. Někteří jsou vlivní pražští politici.

The new coalition in Prague City Hall voted in a new council on Thursday foto: Česká PoziceČeská pozice

Obecní dům a Pražská vodohospodářská společnost (PVS). To jsou další dvě společnosti ve vlastnictví hlavního města, v nichž po zemětřesení v dozorčí radě dopravního podniku personálně zasáhla nová koalice ODS a TOP 09 na pražské radnici. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) potvrdil, že z dozorčí rady Obecního domu byli odvolaní Karel Ptáčník (zastupitel ČSSD na Praze 4) a Antonín Ptáček (ODS, Praha 6). Místo nich byla zvolena poslankyně za ODS a zastupitelka z Prahy 2 Jana Černochová a pražská zastupitelkyně za TOP 09 Ludmila Štvánová. Větší zásah prodělala dozorčí rada PVS. Z ní bylo odvoláno hned šest členů, z toho dva starostové a dva místostarostové městských částí v Praze.

O funkci předsedy dozorčí rady PVS přišel starosta Prahy 7 Marek Ječmének (ODS), který minulý týden musel odejít i z dozorčí rady dopravního podniku. Z dopravního podniku a nyní i z PVS byl rovněž odvolán starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS). Dalším odvolaným členem dozorčí rady PVS je bývalý místostarosta stejné městské části Oleg Rybnikář (ČSSD). O funkci dále přišel místostarosta Prahy 6 Jan Záruba (ODS), zastupitel z Prahy 12 Jiří Fremr (ODS) a zastupitel hlavního města Jan Slezák (ČSSD).

Kdo zůstal

Zmínit však je třeba dva kontroverzní politiky, kteří překvapivě personální zemětřesení přečkali. Předsedou představenstva Obecního domu zůstal Radovan Šteiner (ODS), který byl v letech 2002 až 2010 radním pro dopravu a do jeho resortu například spadala výstavba tunelu Blanka. Šteiner odmítl jakýkoli podíl viny za navýšení jeho ceny. Naopak poukázal na bývalého pražského primátora Pavla Béma a vlivného úředníka Jiřího Tomana, který šéfoval odboru investic a byl spojován s lobbistou Romanem Janouškem.

Členem představenstva Pražské vodohospodářské společnosti nadále je Martin Vlasta (ČSSD) s problematickou pověstí. Vlasta býval jedním ze spolupracovníků Jiřího Paroubka, přičemž je seznámil pražský kolotočář Václav Kočka. Vlasta byl v říjnu 2008 hostem na večírku, na němž při křtu Paroubkovy knihy Bohumil Ďuričko zastřelil Václava Kočku mladšího. Naposledy na sebe Vlasta upozornil při turnaji póla na Štrbském plese, kde se konalo přátelské setkání vlivných českých a slovenských byznysmenů a lobbistů.

ČESKÁ POZICE před několika měsíci ve dvou pokračováních informovala o přidělování pražských pašalíků v režii koalice ODS a ČSSD. U některých nyní odvolaných politiků se pozastavme.

  • Jan Slezák (ČSSD)

Vskutku pilný muž. Je celopražským zastupitelem a místostarostou Prahy 21 (Újezd nad Lesy), byl členem dozorčí rady Pražské plynárenské, kde si podle informací ČESKÉ POZICE jen za rok 2010 přišel na odměnu 300 tisíc korun. Dále je předsedou dozorčí rady Pražské teplárenské a předsedou představenstva společnosti Energotrans (jediným akcionářem této firmy je Pražská teplárenská). Je zajímavé, že v roce 2004 rezignoval na post v Radě hlavního města, když se ukázalo, že při protikomunistické demonstraci 28. října 1989 byl velitelem jedné z rot pohotovostního pluku. V kariéře ho však tento incident zjevně příliš nepřibrzdil.

  • Marek Ječmének (ODS)

Jméno starosty Prahy 7 se objevilo v kontroverzním tendru na prostory pro novou radnici této městské části.

  • Dalibor Mlejnský (ODS)

Figuroval v kauze sledování politiků v Praze 11 bezpečnostní agenturou ABL a ve své diplomové práci opisoval. Minulý týden zaujal článkem na serveru Parlamentní listy, ve kterém se snažil vysvětlit, proč nastala personální čistka ve statutárním orgánu dopravního podniku. „Osobně je mi jedno, že nebudu v dozorčí radě dopravního podniku... TOP 09 vadí schopní politici ODS. Škoda, že jim v rámci vnitrostranického boje někteří představitelé ODS umetají cestičku.“