Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další náhoda: Šéf kabinetu ministra Chalupy získal funkci na radnici Prahy 6

  11:47

Vladislav Dykast se stal ředitelem odboru, který má v agendě i vymáhání stamilionů z dědictví Prahy 6 po dobrodružství s Key Investments.

Poté, co se Tomáš Chalupa stal členem vlády, Vladislav Dykast (vlevo) nastoupil do funkce ředitele kabinetu ministra. foto: © ČTK, ČESKÁPOZICEČeská pozice

Vladislav Dykast, který řídil kabinet bývalého ministra životního prostředí Tomáše Chalupy až do jeho odchodu z vlády, byl radou městské části Prahy 6 s účinností od 1. listopadu 2013 jmenován ředitelem odboru správy obecního majetku. Rada městské části Dykasta do funkce schválila jednomyslně 25. září. Vyplývá to z usnesení rady, které má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Na této informaci je zajímavé to, že firma Dykastova strýce (Auditing Dykast) v minulých letech auditovala nejen společnost Key Investments, ale i podniky, do jejichž cenných papírů Praha 6 investovala zhruba půl miliardy korun. Investice se odehrály v době, kdy starostou této městské části byl právě Tomáš Chalupa. Dotčené osoby považují tyto souvislosti za náhodné.

Vypadá to, že Chalupa se po odchodu z ministerstva o šéfa svého kabinetu postaral: našel mu post ředitele odboru správy obecního majetku Prahy 6. Tento odbor má v agendě i vymáhání stamilionů ze smutného dědictví po dobrodružství s neprůhlednou firmou Key Investments. Dykast bude v nové funkci paradoxně velmi užitečný, protože jeho strýc Jaroslav Dykast může svými podrobnými znalostmi o firmě Key Investments pomáhat radnici získat zpět investované peníze.

Na toto pojítko mezi politiky a firmami, figurujícími v kauze Key Investments, ČESKÁ POZICE upozornila už v květnu 2011.

Náhoda na náhodu

Dlouhý seznam zakázek firmy Auditing Dykast začněme od Key Investments. Podle obchodního rejstříku rodinná firma, kterou vlastní Jaroslav Dykast a Marie Dykastová, auditovala společnost Key Investments nejpozději od roku 2005. Key Investments však zkrachovala, je v konkurzu a auditora již nepotřebuje. Zato společnost Auditing Dykast dávala razítko i na účetnictví firmy E Side Property, která vlastní stadion Slavie v Praze-Edenu a jejíž dluhopisy Key Investments nakupovala i do portfolia Prahy 6.

Auditing Dykast dávala razítko i na účetnictví firmy E Side Property, jež vlastní stadion Slavie v Edenu a jejíž dluhopisy Key Investments nakupovala i do portfolia Prahy 6Ale to není všechno. Dykastovi auditovali také další podnik, jehož nelikvidní dluhopisy Key Investments za peníze Prahy 6 nakupovala. Jde o firmu Sincom Leasing, která byla v roce 2010 přejmenována na Borsay a od srpna 2013 se nachází v úpadkové situaci. Její absolutně bezcenné dluhopisy pak od Prahy 6 letos v únoru koupila neznámá a ztrátová chomutovská společnost Radek International za plnou cenu. Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS) označila transakci za zázrak.

A další vztahy? Firmu Borsay v minulosti kontrolovala společnost Key Oak Limited, která svého času ovládala také E Side Property. Auditing Dykast samozřejmě dohlížela i na účetnictví firmy Key Oak. V červenci 2007 tato společnost získala akciový podíl ve firmě Spolek pro chemickou a hutní výrobu (patří do skupiny Via Chem Group). Key Investments nakoupila do portfolia Prahy 6 více než 92 tisíc akcií Spolku pro chemickou a hutní výrobu a dluhopisy Via Chem Group za 187 milionů korun. (Více například v článku Key Investments: Stane se na Praze 6 opět finanční zázrak?)

Kromě zmíněných společností začala Auditing Dykast auditovat v roce 2008 i fotbalovou Slavii. Audit firmy SK Slavia Praha – fotbal do poloviny roku 2007 zpracovávala Deloitte & Touche, ale tento úkol převzala Auditing Dykast v roce 2008. V témže roce se majoritním akcionářem Slavie stala firma Key Investments.

Je to vskutku jenom souhra okolností? V České republice aktivně působí 1290 auditorů, tudíž pravděpodobnost náhodné konstelace je mizivá. Když ČESKÁ POZICE tyto souvislosti objevila, Jaroslav Dykast, většinový majitel firmy Auditing Dykast, na naše otázky odpověděl, že „uvedené souvislosti jsou opravdu spekulace“. Audity jsou podle něj prováděny na základě platných smluvních ujednání, v souladu se zákonem o auditorech a s mezinárodními auditorskými standardy. Jaroslav Dykast tvrdí, že s ministrem Chalupou se nezná, investice Prahy 6 do cenných papírů s ním nekonzultoval a Auditing Dykast nikdy nepracovala pro Prahu 6 ani pro její organizace.

V České republice aktivně působí 1290 auditorů, tudíž pravděpodobnost náhodné konstelace je miziváVladislav Dykast (34) a Tomáš Chalupa (38) patří mezi mladou generaci pražských politiků ODS. Chalupa byl léta starostou Prahy 6. Dykast je členem ODS od roku 2000 a od této chvíle svoji budoucnost spojil s Magistrátem hlavního města Prahy. Pracoval na odboru školství jako referent, později jako asistent kanceláře ředitele magistrátu a od roku 2003 na stejné pozici u náměstka primátora. Na podzim 2003 pak získal důležitý post – stal se ředitelem bytového odboru magistrátu, kde působil několik let. Poté, co se Chalupa stal členem vlády, Dykast v dubnu 2011 nastoupil do funkce ředitele kabinetu ministra.

Tomáš Chalupa ještě jako ministr životního prostředí v roce 2011 označil spojitost mezi šéfem svého kabinetu a aktivitou firmy Auditing Dykast ve službách Key Investments za náhodu a všechny naznačené spekulace odmítl. „Do doby, než se Vladislav Dykast stal ředitelem kabinetu ministra, nebyl jsem s ním v žádném pracovním vztahu. Vladislav Dykast nepatří do okruhu osobních přátel mé rodiny. Náš vztah je pouze pracovní a společenský. Neznám společnost Auditing Dykast. Nikdy jsem s touto společností nespolupracoval a to ani jako starosta, ministr, poslanec či soukromá osoba. Neznám Jaroslava Dykasta a nikdy jsem s ním žádným způsobem nespolupracoval, a to ani jako starosta, ministr, poslanec či soukromá osoba,“ uvedl Chalupa v květnu 2011 pro ČESKOU POZICI.

Chalupovi prý také není známo nic o aktivitách a klientech společnosti Auditing Dykast. „O příbuzenských vztazích Vladislava Dykasta a Jaroslava Dykasta mi nebylo nic známo, tuto informaci jsem získal poprvé od redaktorů ČESKÉ POZICE,“ prohlásil.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...