Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Daně z hazardu zůstávají stejné. Kvůli zákonodárcům

  8:54
Původně byly tři varianty zvýšení daně z hazardu – zdanit hazardní hry jen mírně, ale plošně, nebo některé trochu víc, případně mnohem víc. Zákonodárci nevyužili ani jednu. A nahráli spekulacím, že je ovlivnila hazardní lobby. Tři varianty vyšší daně z hazardu mohly přinést do státního rozpočtu 200 milionů až více než miliardu korun.

Hazard. Ilustračn foto foto: Shutterstock

Pouze jedenáct z 39 hlasujících poslanců hnutí ANO zvedlo ruku pro návrh svého předsedy a premiéra Andreje Babiše, návrh poslance ČSSD Václava Votavy nepodpořil jediný sociální demokrat, návrh Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL nikdo z lidovců. Tak překvapivě dopadlo v rámci projednávání daňového balíčku při nočním hlasovacím maratonu z 19. na 20. listopadu rozhodování o třech variantách zvýšení daně z hazardu.

Při hlasováních v celkovém součtu zhruba stovky poslanců získaly návrhy pouze čtyři až jedenáct hlasů a celé téma většího zdanění hazardu spadlo pod stůl. A tak to zůstalo i po nedávném projednávání daňového balíčku v Senátu a před Vánocemi nakonec i znovu ve sněmovně.

Babišův návrh

Variant bylo původně několik. Zdanit hazardní hry jen mírně, ale plošně (Votava s kolegou Romanem Onderkou), nebo některé trochu víc (Babiš), případně mnohem víc (Bělobrádek). Zákonodárci měli k dispozici široké spektrum možností, nevyužili ani jednu. A nahráli spekulacím, že se nechali ovlivnit hazardní lobby, která už týdny před hlasováním chystané zvýšení daně tvrdě kritizovala. Podle předkladatelů těchto tří variant mohly vyšší daně z hazardu přinést do státního rozpočtu 200 milionů až více než miliardu korun.

V porovnání se sto miliardami, o něž ochudí státní pokladnu celý daňový balíček – zejména kvůli zrušení superhrubé mzdy –, by šlo o malou pomoc. Ale i ta se počítá. Kuriózně vypadá výsledek i při detailním zkoumání hlasování. Ve sněmovně oné noci daňového balíčku byla kvůli covidu polovina poslanců, polovina z každé strany, a ke schválení stačil tedy nižší počet hlasů.

Babišův návrh (ponechat sazbu 35 procent u automatů a loterií a u ostatních nárůst z 23 na 25 a 30 procent) podpořilo ze sta hlasujících také jen jedenáct zákonodárců, a to z vládního hnutí ANO. Dalších 28 přítomných Babišových příznivců se hlasování zdrželo.

Návrh poslanců ČSSD Votavy a Onderky (chtěli zvýšit sazby u všech druhů hazardu z 23 na 25 procent, u automatů a loterií ponechat sazbu 35 procent) nepodpořil žádný ze sedmi přítomných sociálních demokratů. Jediní, kdo variantu ze stovky hlasujících podpořili, byli Piráti. Ruku zvedlo všech jejich jedenáct přítomných poslanců.

Babišův návrh (ponechat sazbu 35 procent u automatů a loterií a u ostatních nárůst z 23 na 25 a 30 procent) podpořilo ze sta hlasujících také jen jedenáct zákonodárců, a to z vládního hnutí ANO. Dalších 28 přítomných Babišových příznivců se hlasování zdrželo.

Pro Bělobrádkovu variantu razantního zvýšení sazby u loterií z 35 na 55 procent hlasovalo z 97 přítomných jen devět poslanců, žádný lidovec, ale sedm členů ANO a po jednom z ČSSD a KSČM. Druhý Bělobrádkův návrh na zvýšení sazby u živých her (ruleta, poker atp.) o dva procentní body na 25 procent podpořili už jen čtyři zástupci hnutí ANO.

Obrovské nevýhody

„Žádný návrh nezískal většinu,“ reagoval Bělobrádek lakonicky na dotaz, co bylo příčinou chabé podpory. Premiér Babiš byl o něco sdílnější. „Zajímavé je, že Piráti to neřeší. Že nechtějí zdanit hazard. Každopádně když jsem ještě i jako ministr financí něco navrhl, tak všechny tradiční demokratické strany byly proti. Proč, to si můžete domyslet. A proč neprošly ostatní dva návrhy, já nevím. Já jsem dal návrh, který si myslím je korektní, a to, že zisky těchhle společností se dramaticky navyšují, je jasné,“ řekl Babiš.

S nárůstem zisků firem z hazardního byznysu to ale ve skutečnosti jasné není. Aspoň v případě největší z nich – Sazky. V roce 2019 vydělala v Česku rekordních 1,6 miliardy korun. Už od ledna 2020 ale stát dramaticky zvýšil daň z loterií. Loni tedy loterijní firmy platily z rozdílu vybraných sázek a vyplacených výher daň 35 procent místo předloňských 23 procent. Konkrétně pro Sazku, jejíž Sportka má u nás dominantní podíl, to znamená kromě vlivu koronakrize citelný pokles zisku, patrně až o několik set milionů korun.

Za uplynulých sedm let stát zvyšoval hazardní daň pětkrát, ale daňové inkaso státu a obcí spíš klesá. Každý ze tří návrhů měl obrovské nevýhody. Možná u poslanců zafungoval selský rozum. Témata, jako je zdanění hazardu, vyžadují důkladnou analýzu a ne k nim přistupovat stylem lidové tvořivosti.

Stejně není pravda, že Piráti nechtějí zdanit hazard. Všech jedenáct pirátských poslanců, kteří oné noci byli přítomni ve sněmovně, zvedlo ruku pro návrh sociálních demokratů. Nelze vyloučit, že jedním z argumentů, které mohly vést poslance k chabé podpoře všech návrhů, může být e-mail, který jim před hlasováním rozeslal ředitel Institutu pro regulaci hazardních her Jan Řehola.

Šéf instituce, která zastupuje přední provozovatele her u nás, se pozastavil nad chabým odůvodněním Votavova a Babišova návrhu – jejich důvodová zpráva má jen čtyři, respektive šest řádků. Bělobrádek nabídl detailní analýzu, ale daň z loterií, kterou požadoval od letošního roku výrazně zvýšit, velkým skokem vzrostla už od loňského ledna. Před koncem loňského roku nebyl zřejmý dopad dosavadní sazby na příjem státní pokladny.

Za uplynulých sedm let stát zvyšoval hazardní daň pětkrát, ale daňové inkaso státu a obcí spíš klesá. „Každý z těch tří návrhů měl obrovské nevýhody. Chci věřit, že u poslanců zafungoval selský rozum. Témata, jako je zdanění hazardu, vyžadují důkladnou analýzu a ne k nim přistupovat stylem lidové tvořivosti,“ vyjádřil se Řehola.

Jak se daní hazard

Stát inkasuje od provozovatelů podíl z částky, která jim zůstane z vybraných peněz od hráčů po odečtení vyplacených výher.

  • Kurzové sázky, binga, živé hry (ruleta, poker…), tomboly apod.: 23 procent.
  • Loterie, losy, technické hry (automaty): 35 procent.

Prosázené miliardy (rok 2019, v miliardách korun)

  • Prohrané peníze: 36,3
  • Vyplaceno na výhrách: 352,9
  • Částka všech hráči vložených peněz: 389,2
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!