Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dekáda špehování

USA

  8:29

V USA se rozmohlo sbírání informací o občanech, které není téměř regulované.

Prostě přišel, ukázal nějaký dopis a chtěl informace o mých klientech. Zároveň jsem měl o všem mlčet. Tak popsal deníku Los Angeles Times internetový podnikatel Nicholas Merrill okamžik, kdy jej před pár lety navštívil agent FBI.

Americká Federální vyšetřovací služba měla zájem o informace o jednom z Merrillových zákazníků, mezi něž patří například IKEA, Mitsubishi nebo novináři na volné noze. Když Merrill zasypal agenta otázkami, proč o tom nesmí říct svým klientům ani svému právníkovi, agent se otočil a odešel.

Merrillův zážitek podle LA Times ilustruje, že v USA se v posledních letech rozvinula jakási „šedá zóna“ mezi trestním právem a klasickou činností zpravodajských služeb. Nikdo ji příliš nereguluje, o jejím smyslu a konkrétních krocích ví jen velmi úzká hrstka lidí. Zároveň se díky této zóně shromažďuje obrovský objem informací o občanech USA, kteří o tom nemají ani potuchy.

„Velký bratr“ ví, jakou knížku si vybírali a koupili na Amazonu, nebo komu psali e-mail a s jakým obsahem. Případně odkud kam převedli peníze či kam cestovali.

Kritikové proto tvrdí, že současná „odposlouchávací kultura“ je v rozporu s právem na soukromí, občanskými svobodami a nevyhnutelně povede ke zneužívání. Nehledě na to, že miliardy, či spíše biliony jednotek informací, jež je třeba klasifikovat a ověřit, zpravodajské služby natolik zahltí, že to jejich schopnost bojovat s terorismem a organizovaným zločinem spíš oslabí, než posílí. Příznivci nového trendu naopak argumentují, že hustěji vypletená zpravodajská síť může zabránit opakování útoků na USA z 11. září 2001.

Jak ale LA Times uvádí, celospolečenská debata o této věci je v podstatě vyloučená. Už jen proto, že rozsah a obsah shromažďování informací tajnými službami je tak tajný, že téměř není o čem mluvit, protože detaily prakticky nikdo nezná. I sám Merrill se mohl s novináři sejít až poté, co příslušný soud konstatoval, že podnikatel může veřejně přiznat, že zmiňovaný dopis od FBI vůbec obdržel. O podrobnostech ale nesmí mluvit dodnes.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...