Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Den zúčtování. Via Chem nevrátil většinu peněz.

Slovensko-cest

  12:46

Nachází se Via Chem Group v insolvenční situaci?

foto: © ČESKÁPOZICE, Jan KunderaČeská pozice

Aktualizováno. V kauze Key Investments to opět vře. Mezitím, co se pozornost se upírá na bývalého starostu Prahy 6 a současného ministra Tomáše Chalupu, který se vymlouvá na kolektivní (ne)odpovědnost, tento týden uplynul termín splatnosti dluhopisu Via Chem Group. Tyto cenné papíry tvoří část portfolia některých pražských městských částí a měst jako Sokolov či Votice. Napálení radní nevědí jak dál, proto si najímají drahé právníky.

Ve středu 1. června 2011 vypršel termín splatnosti jistiny a kupónu jednoročního dluhopisu Via Chem Group. Tento dluhopis vlastní v objemu asi 11 milionů korun firma SNEO, stoprocentní dcera Prahy 6, a v nepatrném objemu 200 tisíc korun Praha 10. Zda jej vlastní i Praha 13, není možné v současné době s určitostí říct. Praha 13 letos obdržela od advokáta Jana Pacovského ve dvou splátkách téměř 100 milionů. Zda se jednalo o prodej cenných papírů z portfolia (a v případě, že ano, jakých) nebo jinou operaci, lze jen spekulovat. Vedení Prahy 13 odmítá původ peněz veřejnosti odkrýt. Má k tomu asi pádný důvod. Co kdyby se na tok peněz někdo konečně podíval, třeba finanční analytický útvar ministerstva financí?

Koho má Via Chem Group ráda?

Podle informací ČESKÉ POZICE obdržela 2. června společnost SNEO částku 2,7 milionu korun. Pokud odhadneme kupon dluhopisu na 750 tisíc korun, byly na 11 milionů dluhopisů splaceny asi dva miliony, tedy ani ne 20 procent. „Částku 2,7 milionu korun považuje společnost SNEO za částečné plnění. O převodu zbývajících peněz bude SNEO s Key Investments v brzké době jednat,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. Firmě SNEO od srdce radíme, aby to nedělala, jenže vypadá to tak, že vedení Prahy 6 firmě Key Investments stále slepě důvěřuje.

Vypadá to tak, že vedení Prahy 6 firmě Key Investments stále slepě důvěřuje.

„Řídíme se radami Advokátní kanceláře Kříž a Bělina, která tvrdí, že naším partnerem pro jednání k vypořádání závazků vůči městské části je stále Key Investments,“ dodává mluvčí Prahy 6. Podle informací ČESKÉ POZICE radí této městské části i další dvě právní firmy, Brož & Sokol & Novák a Bakeš & partneři. Podle našeho názoru by rozumnější bylo vyvolat jednání přímo s Via Chem Group. Pokud chce Praha 6 skutečně své peníze, měla by zadupat a pohrozit Via Chem Group insolvencí.

Praha 10 podle informací ČESKÉ POZICE zatím splatnou částku za dluhopisy Via Chem Group, tedy přes 200 tisíc korun neobdržela. Ani město Sokolov asi není u Via Chem Group příliš v oblibě, ze splatné částky 6,7 milionu nedostalo nic.

Na to, že i velké společnosti platí pozdě dodavatelům, jsou zvyklí všichni na západě i na východě. Ale nesplatit dluhopis je malér.

Nesplacení kupónu, anebo dokonce jistiny včas se rovná ve světě korporátních financí fatálnímu prohřešku. Na to, že i velké společnosti platí pozdě dodavatelům, jsou zvyklí všichni na Západě i na Východě. Ale nesplatit dluhopis je malér. Osobním problémem se pro členy orgánů Via Chem Group může stát selektivní způsob splácení dluhu. Skutečnost, že Via Chem Group nezaplatila za nezpochybnitelný závazek ve splatnosti, nasvědčuje tomu, že by mohla být v insolvenci. Pokud tomu tak je, mohla by být skutečnost, že různým věřitelům splatila jiné procento závazků, kvalifikovaná jako zvýhodňování věřitele.

Pokud následující hodiny nepřinesou překvapení v tom smyslu, že peníze se jen kdesi zatoulaly a už jsou na správném účtu, mělo by SNEO, Praha 10 a další subjekty, jichž se věc týká, začít intenzivně jednat. Na pomoc společnosti Key Investments je teď asi hodně naivní spoléhat. Ta je už v jakési apatii a ani po několika upozorněních neodstranila ze svého webu reklamu na služby, které už nesmí poskytovat.

Možnosti věřitelů

Skutečností důležitou pro další jednání věřitelů je i veřejně dostupná informace, že dochází k rozprodeji majetku Via Chem Group

V současné situaci by asi bylo nejlepší spojit se přímo s emitentem a dát mu přiměřenou dodatečnou lhůtu na splnění dluhu v délce tak 2 až 3 dny. Pokud dlužník nesplní své povinnosti ani v této lhůtě, měl by na požádání nabídnout věřitelům odpovídající zajištění dluhu ve formě zástavy přiměřené kvality a notářský zápis o přímé vykonatelnosti. Skutečností důležitou pro další jednání věřitelů je i veřejně dostupná informace, že dochází k rozprodeji majetku Via Chem Group, a tudíž by si pražské městské části a další města měly nějak zajistit, že z tohoto výtěžku na ně taky něco zbude.

Pokud by Via Chem Group nebyla s to takové dodatečné zajištění poskytnout, mohlo by se jednat o vážný signál, že je předlužená se všemi důsledky a věřitelé by měli zvážit návrh na prohlášení insolvence. Jenže Praha 6, 10 a 13 a dalším města mají v portfoliu za stamiliony také dluhopisy Via Chem Group splatné až v říjnu 2013.

Zajištění může poskytnout i jiná společnost, například matka Via Chem Group, firma Euro Capital Alliance. Nemovitostí na to má víc než dost. Věřitelé by se měli ve vlastním zájmu pídit i po dalších skutečnostech. V podmínkách již splatné emise obligací je jako jediné zajištění věřitele v bodě 28 uvedeno, že emisi předcházelo zákonné prohlášení představenstva emitenta o návratnosti emise, které podle slovenských zákonů musí obsahovat i současnou a předpokládanou finanční situaci emitenta (dluhopisy byly totiž vydány na Slovensku). Bylo by nesporně užitečné zjistit, co vlastně představenstvo Via Chem Group zhruba před rokem prohlásilo a zda toto prohlášení nezakládá osobní odpovědnost jeho členů v případě nesplnění podmínek. Členy představenstva v té době byli pánové Erhard Procházka a Vladimír Sisák, otec údajného majitele Via Chem Group podnikatele Petra Sisáka.

Aktualizace (3. června, 16:28): ČESKÁ POZICE obdržela v pátek odpoledne z radnice městské části Praha 10 informaci, že Via Chem Group splatila dva dluhopisy v hodnotě zhruba 200 tusíc korun.