Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Dilema v ODS: Proč raději Zeman?

  10:01

Podpoře Karla Schwarzenberga vyjádřené grémiem ODS předcházely tři dny rozpačitého váhání.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Aktualizováno. Grémium ODS podpořilo v úterý dopoledne pro druhé kolo prezidentské volby Karla Schwarzenberga. Předcházely tomu však tři dny váhání. Ačkoli hned v sobotu zazněly návrhy, že ODS se má okamžitě postavit za Karla Schwarzenberga, nakonec se pro něho nahlas vyslovil jen poražený kandidát Přemysl Sobotka. Jaké jsou motivy části ODS, rozebral v článku, který vyšel v úterý ráno, Jakub Kalenský. Ponecháváme text v původní podobě.

Čekání na výsledky prvního kola prezidentské volby si v sobotu odpoledne vedení ODS krátilo ve vzájemné společnosti. Řeč přišla i na to, koho strana podpoří ve druhém kole. Přestože mezi členy grémia padl návrh, že ODS se má okamžitě postavit za Karla Schwarzenberga, nakonec se tak vyslovil jen Přemysl Sobotka. Šéf strany a premiér Petr Nečas podle zdrojů ČESKÉ POZICE jednoznačnou a okamžitou podporu ministra zahraničí odmítl, a vzápětí pogratuloval oběma prezidentským kandidátům. Jeho víkendové lavírování má ve straně několik různých interpretací:

  • Petr Nečas čeká na osobní setkání s Karlem Schwarzenbergem. Během něj by si oba muži domluvili podmínky, za kterých se ODS postaví za kandidáta TOP 09. Může se jednat i o personální otázky, do kterých bude budoucí prezident promlouvat, jako třeba jmenování velvyslanců nebo členů Ústavního soudu.
  • Petr Nečas si nechce rozčílit Václava Klause. Současný prezident a lidé z jeho okolí se netají odporem ke Schwarzenbergovi, který se často odvolává na havlovské pojetí „nepolitické politiky“. Mezi místopředsedy ODS jsou přitom (stejně jako ve zbytku strany) velcí Klausovi přívrženci – ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nebo ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. A ještě se kvůli mizernému výsledku Přemysla Sobotky do vedení strany okamžitě pustil další obdivovatel Klause Boris Šťastný, který zároveň vyzývá Klause k „silnému a aktivnímu pokračování v politice“.
  • Petr Nečas má strach z reakce lobbisticko-podnikatelských kruhů. Šedé eminence z pomezí politiky a byznysu dosahují nejlepších výsledků při velkokoaličním uspořádání. Logicky si proto nemohou přát na Hradě člověka stojícího mimo tyto struktury – a tento názor budou spolu s nimi zastávat i „jejich“ politici. Dobře je tento postoj vidět na pražské organizaci ODS, kde se sice primátor Bohuslav Svoboda okamžitě postavil za „knížete“, ale ve zbytku Prahy už postoj zdaleka není tak jednoznačný. Mezi občanskými demokraty se bere jako fakt, že Zemanova pravá ruka Miroslav Šlouf má blízko ke „kmotrům“ ODS, zmiňují Tomáše Hrdličku (mimochodem dobrého přítele již zmíněného Borise Šťastného) nebo Marka Dalíka. Ostatně součástí Zemanova týmu je i bývalá spolupracovnice premiéra Mirka Topolánka a Dalíka Jana Bartošová. Prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier v rozhovoru pro Týden.cz dokonce mluvil přímo o napojení Zemana na pražskou mafii.
  • Petru Nečasovi by nevadilo, kdyby se prezidentem stal Miloš Zeman. Bude-li Zeman na Hradě, několikaletá postupná snaha rozložit ČSSD by získala na síle. Hlavní opoziční strana by s velkou pravděpodobností ještě více oslabila, někteří socialisté by po vzoru Vladimíra Drymla nebo Martina Peciny zřejmě rovnou přešli do Zemanovy Strany práv občanů. Sama ODS se nachází v bídné kondici a prezident devastující jejího hlavního soupeře by jí tak mohl vyhovovat.
Schwarzenberg na Hradě – konec TOP 09?

Poslední z uvedených argumentů je však čirou spekulací směrem do budoucna, snadno by se dal obrátit i ve prospěch podpory Schwarzenbergova tažení. Dostane-li se totiž na Hrad předseda TOP 09, bude muset tato strana hledat novou tvář. Miroslav Kalousek v čele TOP 09 by odradil velkou část voličů. A navíc není vůbec jisté, že by topce pod Kalouskovým vedením vydrželo spojenectví s hnutím Starostů a nezávislých.

Jenže vedle ministra financí Kalouska TOP 09 mnoho výrazných kandidátu na předsednický post nenabízí – místopředseda Jaromír Drábek je kvůli skandálu svého prvního náměstka Vladimíra Šišky nepoužitelný, ministr zdravotnictví Leoš Heger dosud neprojevil vůdcovské ambice a v řadě názorů je pro TOP 09 málo pravicový, místopředseda strany a Hegerův náměstek Marek Ženíšek není veřejnosti příliš známý. Sáhnout pro neokoukanou a nadějnou tvář nespojenou s KDU-ČSL (typu prvního náměstka pražského primátora Tomáše Hudečka) by bylo velmi riskantní.

Ve straně proto dle našich informací bují obavy, že Schwarzenbergovo působení na Hradě by i přes všechny benefity s ním spojené nemuselo kompenzovat ztrátu předsedy, který spolehlivě plnil roli přijatelné tváře strany s nepopulárním programem a nepopulárními exlidoveckými lídry. Úspěch kandidáta TOP 09 v prezidentské volbě by podle těchto katastrofických scénářů mohl znamenat konec existence této strany coby relevantního hráče na politické scéně.

„ODS nemá podporovat konkurenci“

Členové nejužšího vedení ODS se zatím k otázce, koho strana ve druhém kole podpoří, nevyjadřují zrovna jednoznačně. „Sdělil jsem kolegům, že bychom nikomu neměli vyjadřovat explicitní podporu a že bychom neměli podporovat politickou konkurenci,“ řekl ČESKÉ POZICI člen grémia Jan Zahradil.

Více v rozhovoru Zahradil: ODS by neměla podpořit Schwarzenberga ani Zemana.

Stejný názor naznačuje i šéf senátorského klubu Jaroslav Kubera: „Přemysl Sobotka to řekl jako jediný z grémia, považuji za přirozené, že se k tomu taky nemusíme vyjadřovat vůbec,“ sdělil ČESKÉ POZICI.

Nečasovi straničtí místopředsedové se rozhodli o nečitelném postoji ODS raději mlčet

O něco měkčí postoj zastává předseda poslanců ODS Marek Benda. „Podporu Karlu Schwarzenbergovi vyjádřil náš prezidentský kandidát Přemysl Sobotka, považoval jsem za zbytečné se k tomu dál vyjadřovat. Ale možná se k tomu ještě vrátíme,“ řekl ČESKÉ POZICI.

Nečasovi straničtí místopředsedové se rozhodli o nejasném a nečitelném postoji ODS raději mlčet: Martin Kuba, Tomáš Chalupa, Miroslava Němcová ani Pavel Blažek nezvedali telefony a neodpovídali ani na SMS zprávy. Neodpověděli tedy ani na otázku, zda důvodem váhání občanských demokratů je respektování vazeb mezi Zemanem a Klausem, nebo sympatie k podnikatelsko-lobbistickým skupinám, které jsou se Zemanem spojené.

Pospíšil: Samozřejmě Schwarzenberga podpořím

Jediný, kdo kromě Sobotky vyslovil jasnou podporu Schwarzenbergovi, byl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ten však zároveň připustil, že celé vedení ODS tak učinit nemusí. „Samozřejmě Schwarzenberga podpořím a budu ho volit. Ve chvíli, kdy ČSSD a komunisté podporují Zemana, přijde mi logické, abychom podpořili druhého kandidáta, který je zároveň členem naší vlády. Jestli ta podpora bude institucionální nebo individuální, to snad není důležité. Možná je ta individuální podpora dokonce lepší,“ řekl ČESKÉ POZICI Pospíšil.