Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dlouhodobý život cizinců: Praha 13. nejatraktivnější město na světě

Turistické centrum Prahy (ilustrační foto) foto:  Petr Topič, MAFRA

Německá síť InterNations provedla průzkum mezi 20 tisíci lidmi, kteří dlouhodobě žijí v jiné zemi. Vedle práce a výdělku posuzovali kvalitu života, zábavu či přijetí ve společnosti. Index zahrnoval u 82 měst kvalitu života, snadnost přistěhování, pracovní život, výdělky i náklady na život. Vévodí asijské destinace, Praha propadává.
  10:50

Do první desítky nejlepších měst pro život z pohledu cizinců se letos Praha nedostala. Loni byla osmá, nyní skončila až třináctá. Přitom ještě v roce 2017 bylo české hlavní město v tomto žebříčku druhým nejlepším na světě, hned za dlouhodobě vedoucí Tchaj-pejí. Jednotlivá místa hodnotili lidé, kteří v nich jako takzvaní expaté dlouhodobě žijí. Vedle práce a výdělku posuzovali kvalitu života, zábavu či přijetí ve společnosti. „Ačkoli se Praha o několik příček propadla, její skóre se změnilo velmi málo,“ říká Caroline Harschová, mluvčí sítě InterNations, která průzkum mezi 20 tisíci lidmi provádí.

Výsledek tedy neznamená, že by se ve městě žilo hůře než dříve. Další sídla, například Montreal, Lisabon či Barcelona, se ale zlepšují a derou před Prahu, v žebříčku navíc přibyla desítka konkurentů. Vietnamské Ho Či Minovo Město je pro dlouhodobý život cizinců o deset příček lákavější než Praha. Ta pro změnu získala výrazný náskok před bohatými lokalitami, jako je rakouská Vídeň, japonské Tokio, švýcarský Curych, německý Mnichov či americké San Francisco.

Stejný region

Praha je z pohledu cizinců třinácté nejatraktivnější město, kam by se v roce 2020 mohli přestěhovat. Zůstává přitažlivé díky kvalitě života a relativně nízkým cenám, tradičně ale ztrácí kvůli náročnosti místního jazyka, který je v řadě situací třeba, protože úředníci angličtinou nevládnou. Takzvaní expati se sice v Praze cítí celkem vítáni, přátele mezi domácími si ale hledají jen těžko.

Zajímavostí je, že první čtyři města žebříčku jsou prakticky ve stejném regionu. Jde o Tchaj-pej na Tchaj-wanu, Kuala Lumpur v Malajsii, Ho Či Minovo Město ve Vietnamu a Singapur. Ani jedno nenabízí nejvyšší mzdy či kvalitu života, každé má ale slušné výsledky téměř ve všech kategoriích.

Průzkum mezi 20 tisíci lidmi, kteří dlouhodobě žijí v jiné zemi, provedla německá síť InterNations. Výsledky mnohdy překvapují. Nerozhoduje jen jeden faktor, jako je výše příjmů, ale jde o kombinaci mnoha vlivů – včetně toho, jak se k cizincům chovají „domorodci“. Celkový index zahrnoval u 82 měst kvalitu života, snadnost přistěhování, pracovní život, výdělky, bydlení i náklady na život. Zajímavostí je, že první čtyři města žebříčku jsou prakticky ve stejném regionu. Jde o Tchaj-pej na Tchaj-wanu, Kuala Lumpur v Malajsii, Ho Či Minovo Město ve Vietnamu a Singapur.

Ani jedno nenabízí nejvyšší mzdy či kvalitu života, každé má ale slušné výsledky téměř ve všech kategoriích. Tchajwanskému hlavnímu městu pomohla vysoká kvalita života, výborná místní doprava, dostupné zdravotnictví a dobré bydlení za slušnou cenu, stejně jako vnímání bezpečnosti. V Kuala Lumpuru je podle expatů nejsnazší na světě se usadit. Městu pomohl i dobře hodnocený sociální život a možnost obejít se bez znalosti místního jazyka.

Ho Či Minovo Město se na třetí místo dostalo, přestože co se týče kvality života, skončilo až na 63. místě. Z hlediska životního prostředí je dokonce téměř na chvostu a cizincům vadí i odhazování odpadků na ulici, které jsou jich pak plné. Ale je tam velmi levně a lidé tam nacházejí práci, která je baví. Tyto pozitivní aspekty dostaly město vysoko nad evropské či americké metropole.

Lisabon, Barcelona, Zug

V Evropě se nejlépe neumístila města, která jinak kralují žebříčkům kvality života. Podle expatů jsou těmi nejlepšími Lisabon, Barcelona, a až pak bohatší švýcarský Zug. Vídeň nebo skandinávské metropole – lídři jiných žebříčků – vůbec neuspěly. Megalopole, jako je Londýn či Paříž, kde by se dalo čekat nejvíc příležitostí pro práci i zábavu, skončily téměř na chvostu.

V Evropě se nejlépe neumístila města, která jinak kralují žebříčkům kvality života. Podle expatů jsou těmi nejlepšími Lisabon, Barcelona, a až pak bohatší švýcarský Zug. Vídeň nebo skandinávské metropole – lídři jiných žebříčků – vůbec neuspěly. Megalopole, jako je Londýn či Paříž, kde by se dalo čekat nejvíc příležitostí pro práci i zábavu, skončily téměř na chvostu.

Portugalská metropole těží z toho, že tam cizince baví žít a je tam pěkně – z hlediska architektury i klimatu. Počasí pomohlo k lepšímu výsledku také Barceloně, kde navíc lidé oceňují možnosti trávení volného času. „Přes tři třetiny expatů se tam cítí jako doma,“ dodává Harschová. Obě města uspěla navzdory tomu, že to tam z pohledu práce není až tak příznivé.

Jiná je situace ve švýcarském Zugu. Město podle srovnání nabízí nejvyšší kvalitu života i ekonomickou vyspělost. Ani jeden cizinec si nestěžoval na kvalitu místní dopravy, na životní prostředí ani na bezpečnost. Na druhé straně patří Zug mezi místa, kde se cizinci nejvíc obávají o práci. Obtížné je pak zapadnout – v tom ohledu je město nejhorší na světě. „Zjistil jsem, že spřátelit se s někým je extrémně náročné – a to jsem velmi společenský,“ říká kanadský respondent.

Kde se cizincům žije nejlépe...

1. Tchaj-pej (Tchaj-wan)

2. Kuala Lumpur (Malajsie)

3. Ho Či Minovo Město (Vietnam)

4. Singapur (Singapur)

5. Montreal (Kanada)

6. Lisabon (Portugalsko)

7. Barcelona (Španělsko)

8. Zug (Švýcarsko)

9. Haag (Nizozemsko)

10. Basilej (Švýcarsko)

11. Cáchy (Německo)

12. Dauha (Katar)

13. Praha (Česko)

14. Mexico City (Mexiko)

15. Abú Dhabí (SAE)

Nejhůře

82. Kuvajt (Kuvajt)

81. Řím (Itálie)

80. Milán (Itálie)

79. Lagos (Nigérie)

78. Paříž (Francie)

77. San Francisco (USA)

76. Los Angeles (USA)

75. Lima (Peru)

74. New York (USA)

73. Yangon (Myanmar)

Česká metropole se propadá

  • 2017

2. místo z 51 měst

  • 2018

8. místo ze 72 měst

  • 2019

13. místo z 82 měst

Zdroj: InterNations

Autor: