Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do vedení pražského Obecního domu míří Vlastimil Ježek

  8:42

Hlavními důvody personálních změn jsou „upadající kulturní kredit“ Obecního domu a „neefektivní hospodaření“.

V letech 1993 až 1999 byl Vlastimil Ježek šéfem Českého rozhlasu, v období 2004 až 2008 ředitelem Národní knihovny. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno. V těchto dnech dochází k personálnímu zemětřesení v orgánech pražského Obecního domu, jehož stoprocentním akcionářem je Praha. Jak jsme již na základě zdrojů ČESKÉ POZICE v odpoledních hodinách informovali, jedním z členů inovovaného představenstva se stal bývalý šéf Českého rozhlasu a Národní knihovny Vlastimil Ježek, jehož profesní minulost byla spojena například se soutěží na novou budovu Národní knihovny a souvisejícím případem Kaplického blobu.

V úterý 6. března nejprve pražští radní schválili změny v dozorčí radě Obecního domu. Ta se poprvé sešla ve středu 7. března a vybrala nové členy představenstva podniku. V nové dozorčí radě Obecního domu usedla poslankyně za ODS a bývalá starostka Prahy 2 Jana Černochová. Doprovodil ji občanský demokrat Petr Zeman, který je místostarostou Prahy 13. Za TOP 09 v dozorčí radě společnosti usedli zastupitelé Albert Kubišta a Ludmila Štvánová. Zbývající dvě místa obsadí zaměstnanci Obecního domu. Naopak z dozorčí rady odešli Karel Ptáčník (ČSSD, Praha 4) a Antonín Ptáček (ODS, Praha 6).

Ve středu pozdě odpoledne dozorčí rada na své první schůzce volila členy představenstva podniku. Stal se jím i Vlastimil Ježek, který v roce 2008 kandidoval jako bezpartijní za KDU-ČSL do Senátu v Praze 9. V letech 1993 až 1999 byl generálním ředitelem Českého rozhlasu, v období 2004 až 2008 ředitelem Národní knihovny.

Dalšími novými členy orgánu byli zvoleni Vladimír Holzknecht a Jana Vohralíková, která dříve působila na Úřadu vlády coby ředitelka odborných útvarů předsedy vlády a byla též ředitelkou Paláce Ymca.

Z představenstva Obecního domu „vyletěl“ jeden z matadorů pražské politiky Radovan Šteiner, který se loni v květnu stal předsedou představenstva společnosti. V letech 2002 až 2010 pracoval jako pražský radní pro dopravu, do jeho resortu mimo jiné patřila výstavba tunelového komplexu Blanky. V minulosti odmítl, že by nesl jakýkoliv podíl viny za navýšení cen za jeho výstavbu. V roce se sice už nestal členem rady hlavního města, ale nemusel zoufat, získal posta předsedy představenstva Obecního domu.

Podle zdroje ČESKÉ POZICE, který si nepřeje být jmenován, byly hlavními důvody personálních změn „upadající kulturní kredit“ Obecního domu a „neefektivní hospodaření“. Nové představenstvo by se mělo zabývat i výběrem nového generálního ředitele Obecního domu, k čemuž by prý mělo být vypsáno výběrové řízení.