Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobešova plzeňská klička. Takže teď je to válka.

  12:13

Ministr školství Josef Dobeš vyhlásil válku Akreditační komisi. Její šéfka Vladimíra Dvořáková hovoří o rozvracení vysokého školství.

Ministr Josef Dobeš dnes přednesl jedno ze svých zatím nejtěžších rozhodnutí. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Aktualizováno. Ode dneška je to válka. Navzdory rozhodnutí Akreditační komise prodloužilo ministerstvo školství akreditaci Právnické fakulty Západočeské univerzity, a to až do 31. července 2016. Ano, té fakulty, kterou zasáhla největší aféra univerzitního školství a kterou opustili i pedagogové, dle nichž se toho příliš nezměnilo... Akreditační komise podá dle ČTK na Josefa Dobeše žalobu pro nezákonné rozhodnutí, zvažuje však i podněty ve věci zneužití pravomoci veřejného činitele. Trestní oznámení z téhož důvodu podal již i bývalý ministr školství Ondřej Liška (SZ).

Rozhodnutí a konání ministra školství Josefa Dobeše (VV) a jeho poradního týmu má ovšem hned několik rovin; není to věc černobílá, byť způsobí spoustu zlé vůle a hlavně „protidobešovských“ nálad. Podle informací ČESKÉ POZICE se dají očekávat i demonstrativní odchody některých členů Akreditační komise, kteří jsou pátečním ministrovým rozhodnutím znechuceni; spekuluje se i o zákulisní roli a vlivech kandidáta na plzeňského děkana Přemysla Rabana.

Ministr Dobeš podepsal rozhodnutí v pátek ráno, následně jej v 9.00 hodin poslal rektorce Iloně Mauritzové a teprve pak v 9.30 předstoupil před novináře. A také před vybrané studenty z Plzně, kteří se objevili na tiskové konferenci. Posluchačům mimo jiné řekl: „Všechny nestandardní kroky Akreditační komise (AK) jsme se snažili napravit v souladu s vysokoškolským zákonem a současně jsme přihlíželi k osudu studentů, protože výrok akreditační komise je dostával do neřešitelné situace.“

V tomto jediném citovaném odstavci jsou skryty tři rozměry problému.

1. Jasná kritika současné Akreditační komise

Komisi předsedá Vladimíra Dvořáková, jež je u veřejnosti vesměs oblíbena jako ochránce kvality českého školství. Nicméně její autoritu minulý týden napadl i premiér Petr Nečas (ODS), když ji v rozhovoru pro Lidové noviny označil za „čelnou českou marxistku“. Už v minulosti nejen ministr, ale též dotčené školy kritizovali komisi, že se zprávy o udělení-neudělení akreditací dozvídali z rozhlasových či televizních stanic, a pak týden čekali na oficiální stanovisko. Školy také požadovaly přesnější pravidla, za jakých mohou akreditace získat. Ministerstvo se nyní v plzeňské kauze mimo jiné zabývalo konkrétními námitkami univerzity a v rozhodnutí píše, že je považuje za závažné, ale Akreditační komise je zhodnotila příliš obecně.

Reakce Akreditační komise na rozhodnutí:

„Současné vedení ministerstva dlouhodobě nezákonně či účelově zasahuje do akreditačního procesu, svévolně modifikuje dosavadní ustálenou praxi v oblasti akreditací, a vytváří tak netransparentní prostředí. Je zcela nepřípustné, aby odborné kolektivní rozhodování bylo nahrazeno rozhodováním jedné osoby či pouze úřednického aparátu.“ (úplné znění zde v PDF).

Profesorka Dvořáková v rozhovoru pro iDnes.cz uvedla: „Myslím, že je to rozhodnutí, které je nezákonné, a hrozí riziko, že někdo zpochybní diplomy studentů, kteří budou končit po letošním 31. červenci, protože podle mě to opravdu porušuje zákon, když se uděluje akreditace, se kterou akreditační komise nesouhlasí. Toto rozhodnutí znamená naprosté znejistění celého  akreditačního procesu. Fakticky to rozvrací vysoké školství u nás,“ uvedla  profesorka Dvořáková.

2. Řešení velmi složité situace

Další věcí je řešení nepříjemné situace, do které se ministerstvo chtě nechtě dostalo v důsledku znění zákona, který sice říká, že se škola má o bezprizorní studenty postarat, ale na druhé straně k řešení nijak nenutí ostatní školy ani stát. Více než tisícovka studentů, kteří „za nic nemohou“, jak Dobeš (snad až příliš) akcentoval „lidský rozměr“, by se dostala do těžké situace, neboť univerzity v Brně, Olomouci či Praze ohlásily, že by na tolik budoucích právníků neměly kapacitu.

Prodloužení o čtyři roky je šokující. Dle informací ČESKÉ POZICE se vážně uvažovalo o ustavení dvouletého provizoria na dostudování třetích a čtvrtých ročníků, přičemž dnešní prváci a druháci by se na jiná právní učení již lépe rozmístili. Nynější rozhodnutí dle MŠMT nijak nezasahuje do kompetencí Akreditační komise, která je – jak ministr opakovaně zdůraznil – jen ministerským poradním orgánem. Právnická fakulta měla být podle ministerstva zavřena již v roce 2009, kdy skandál propukl, ale teď si dle Dobešových slov zaslouží další šanci a musí „potvrdit nastolené trendy“.

„To, co se událo, ukazuje, že je potřeba změny v akreditacích – musíme akreditovat celé instituce,“ uvedl ministr Dobeš. Silnými slovy o politických procesech v 50. letech a soudu s Miladu Horákovou počastoval jak Dvořákovou, tak i tajemníka Akreditační komise Jiřího Smrčku, protože se už před ministrovým rozhodnutím vyjadřovali k tomu, jak má „proces“ správně dopadnout.

Na tiskovce se Dobeš ostře otřel i o ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), někdejšího děkana práv, jehož osočil z toho, že nedotáhl, co slíbil a školu neočistil. „Jde o nehorázný, účelový útok proti mé osobě ze strany Věcí veřejných. Když nejsou alespoň dva do týdne, pak patrně není splněná kvóta. Místo Karolíny Peake se toho teď akorát chopil ministr Dobeš. Doporučil bych mu, aby se podíval do historie školy, kdo stál za přijímáním rychlostudentů a kdo zavinil pokřivený obraz plzeňských práv,“ řekl webu Lidovky.cz v pátek odpoledne ministr Pospíšil.

3. Až příliš ohebná pravidla...

Zbývá připomenout onen třetí, společenský a jaksi „ohebný“ rozměr z výše uvedeného odstavce. A sice přítomnost plzeňských študáků nejen před budovou MŠMT, kde s plzeňským děkanem Janem Paulym skandovali Dobešovi poděkování, ale i přímo v zrcadlovém sále při tiskovce...

„Tiskové konference jsou veřejnosti otevřené,“ zdůvodnil to ministr Dobeš poté, co v sálku studenti tleskali a volali „Bravo!“ Přitom minulý pátek byl během Týdnu neklidu vstup studentům na ministerstvo zakázán. „Požádala jsem o vstup na tiskovou konferenci na tiskovém oddělení, ale bylo mi řečeno, že je to povoleno jen novinářům s průkazem,“ řekla ČESKÉ POZICI Heda Čepelová, mluvčí Studentské komory Rady vysokých škol.

Měří ministerstvo vždy všem stejně, anebo vždy najde nějakou „plzeňskou kličku“, jak o ní se smíchem venku hovořili budoucí právníci z Plzně?

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...