Lidovky.cz

Dobojováno: Sazku získají Kellner s Komárkem. Za 3,81 miliardy.

  10:30

AKTUALIZOVÁNO. Věřitelský výbor schválil podepsání smlouvy s vítězi tendru. Proti se postavila Česká spořitelna a Penta.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Nejvyšší nabídku na koupi Sazky podali ve výběrovém řízení miliardáři Petr Kellner a Karel Komárek. U J&T Banky složili prostřednictvím akciové společnosti Sázková kancelář kupní cenu ve výši 3,81 miliardy korun. V pondělí 26. září insolvenční správce Sazky Josef Cupka podepsal s vítězem soutěže smlouvu poté, co věřitelský výbor uzavření smlouvy o prodeji schválil.

Posledního kola souboje o ovládnutí loterijního giganta se zúčastnil ještě Synot (nabídl 0,5 miliardy korun) a finančník Pavel Tykač (prostřednictvím firmy Chralcoal nabídl 3,6 miliardy korun). Mimo oficiální výběrové řízení nabídla investiční skupina Penta za Sazku celkem pět miliard korun. Cupka již dříve uvedl, že se žádnou nabídkou podanou mimo oficiální tendr zabývat nebude.

Původně měl insolvenční správce Josef Cupka oznámit nejvyšší nabídku na Sazku až v pondělí po poledni. Jenže poslední hodiny a minuty před vypršením termínu pro podání závazných nabídek a složení celé kupní ceny nabralo finále souboje o ovládnutí Sazky drtivé tempo.

Čtvrtek 11:01 hodin
Server motejlek.com publikuje informaci, že Penta v „paralelním tendru“ nabídne za Sazku částku v rozpětí 3,5 až 5,9 miliardy korun. Zdroje ČESKÉ POZICE uvádějí, že nabídka Penty bude ve výši minimálně pěti miliard korun.

Pátek 17:34 hodin
ČTK vydává zprávu, že věřitelský výbor Sazky zamítl návrhy České spořitelny na zrušení nebo změny podmínek výběrového řízení na prodej loterijní společnosti. Tendr tak pokračuje bez jakýchkoliv změn. V 18:00 končí možnost podat insolvenčnímu správci Sazky závaznou finální finanční nabídku.

Pátek 17:35 hodin
Investiční skupina Penta posílá tiskovou zprávu, v níž uvádí, že insolvenčnímu správci poslala oficiální nabídku na koupi Sazky za pět miliard korun. Ze zprávy vybíráme:

„Za podnik Sazky (Penta) nabízí 4,65 miliardy korun. Zároveň uhradí závazky Sazky, které vznikly po prohlášení konkurzu v celkové výši 350 milionů korun. Penta složila celou nabízenou kupní cenu na bankovní účet v Komerční bance. Součástí nabídky je i návrh smlouvy podepsaný zástupcem Penty, který obsahuje celou řadu návrhů, jak předejít případným rizikům, pokud by k transakci nedošlo. (...) ,Pokud je cílem maximalizovat prodejní cenu, jak to prohlašuje správce Cupka a věřitelský výbor, naše nabídka by měla být brána v potaz. V opačném případě, vybere-li správce jako vítěznou nižší nabídku, vystavuje se vážné hrozbě žaloby o náhradu škody,‘ řekl Marek Dospiva, partner skupiny Penta. (...) Penta považuje za nestandardní a podezřelé, že insolvenční správce jasně neurčil, kdy nabídky otevře a vyhodnotí a proč tak neučiní bezprostředně po termínu podání nabídek dnes v 18 hodin.“

Pátek 17.55 hodin
Skupina KKCG posílá reakci na „údajnou“ nabídku Penty. Ze zprávy vybíráme:

„Jakékoli údajné nabídky prezentované v tragikomedii Penty a E-Investu jsou irelevantní, bezpředmětné a nelze je srovnávat s oficiálními nabídkami, které byly v souladu se zákonem předloženy v rámci výběrového řízení. (...) Penta v rozporu se svým prohlášením nesložila prezentovanou částku na žádný speciální vázaný účet v Komerční bance, ale pouze poskytla potvrzení o zůstatku na svém běžném účtu. Stejnou logikou můžeme předložit potvrzení o zůstatku na našem běžném účtu převyšujícím 10 miliard korun. Penta není ve svém zoufalém mediálním představení už ani originální, protože stejné divadlo s nabídkami mimo výběrové řízení neúspěšně předvedla např. v rámci prodeje Vitkovice Steel, Severočeských dolů nebo OKD a slovy pana Dospivy jediným šaškem v této hře tak zůstal on sám…“

Pátek 18:00 hodin
Končí termín pro podání závazných nabídek. Insolvenční správce svolává mimořádný brífink, na němž oznámí nejvyšší nabídku, již na pátek na 19.00 hodin do pražského sídla Sazky. Jak později vysvětlil médiím, chtěl předejít „spekulacím, které mohly naznačovat jakoukoli manipulaci ve výběrovém řízení“.

Pátek 19:45 hodin
Média oznamují, že nejvyšší nabídku podali miliardáři Kellner s Komárkem. Dle informací webu Aktuálně.cz podal Pavel Tykač nabídku vyšší, než byl znalecký posudek, který zněl na 3,5 miliardy korun.

Pátek 19:55 hodin
KKCG a PPF posílají reakci na uveřejnění nejvyšší nabídky:

„Skupiny KKCG a PPF jsou potěšeny, že předložily ve výběrovém řízení na prodej Sazky nejvyšší nabídku. Jsou přesvědčeny, že nabídnutá cena je reálnou, poctivou a tržní cenou za loterijní společnost která má stále ztrátové hospodaření. Nabídnutí nejvyšší ceny ze strany skupin PPF a KKCG je zejména dobrou zprávou pro Sazku a její obchodní partnery. V případě, že bude tato nabídka vybrána, přinese s podporou KKCG a PPF potřebnou stabilitu, finanční zázemí a další rozvoj společnosti Sazka.“

Co bude dál? Tým insolvenčního správce Cupky prozkoumá Kellnerovu a Komárkovu nabídku po právní stránce. Zatím zkoumal pouze výši nabízené sumy. Vítěz soutěže musí také do pěti měsíců získat souhlas antimonopolního úřadu. Vlastníka by Sazka mohla dle odhadů změnit ještě do konce kalendářního roku.

Sobota odpoledne
Penta oznamuje, že výběrové řízení na prodej Sazky zřejmě napadne právní cestou. Analyzuje čtyři možnosti: 1. požádat soud, aby označil smlouvu o prodeji Sazky za neplatnou; 2. zažalovat insolvenčního správce za škody, které způsobil věřitelům, když nevyhověl nejvyšší nabízené ceně; 3. podat trestní oznámení na Cupku, že poškodil věřitele Sazky a znemožnil transparentní soutěž; požádat Ústavní soud, aby celé výběrové řízení označil za neplatné.

Co na to Kellner s Komárkem? Skupina PPF vyzvala konkurzního správce, aby se nenechal zastrašit a řádně dokončil prodej, aby Sazka mohla pokračovat v činnosti. KKCG podotýká, že mimosoutěžní nabídku Penty s oficiálními nabídkami, které byly předloženy v rámci výběrového řízení, srovnávat nelze.

Neděle
Česká spořitelna (ČS), jako jeden z členů věřitelského výboru, požádala soud, aby dal pokyn k okamžitému zrušení tendru na prodej Sazky. Banka je přesvědčena, že průběh soutěže nezaručuje maximální výnos všem věřitelům a že jsou podezřelé i okolnosti, které provázejí jednání věřitelského výboru (například pozdní vyhotovování zápisů z jednání, obstrukce a nerespektování ústních dohod). ČS soudu navrhla i vlastní varianty, jak by se měly podmínky tendru změnit. Obě jsou založené na licitaci: „Předmět prodeje je unikátní. Proto máme za to, že licitace zájemců o konečnou výši kupní ceny je naprosto logickým krokem, který uchazeče vybudí ke vzájemnému přetahování a navyšování kupní ceny.“

Pondělí
Věřitelský výbor odsouhlasil uzavření smlouvy s vítězem výběrového řízení. Pro hlasovali zástupci KKCG, PPF a společnosti G-Tech, zástupce zajištěných věřitelů, tedy držitelů dluhopisů, se zdržel, ČS byla proti.

Autor:
zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.