Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Dokáže NATO ubránit své členské země?

Summit Severoatlantické aliance měl mimo jiné rozhodnout, zda by evropské členské země měly dozbrojit na úroveň skutečné obranyschopnosti a převzít odpovědnost za bezpečnost Evropy. Uskutečnil se v 65. roce existence Aliance a lze jej označit za „summit důvěryhodnosti“, píše Roman Joch.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Putin nemusí dělat nic NATO nás nemůže zachránit,

náš stát na základě toho co vidím v Otázkách Moravce se zničí sám. Poslouchat Moravce je groteska. Naše pseudodemokracie je naprosto impotentní a je v rukou oligarchů, kteří si ze státu dělají trhací kalendář. Vláda nám lže všichni křičí jak jsme zásobeni plynem na celou zimu nakonec se ukáže, že plyn je určen pro někoho jiného, dokonalý kocourkov. Státní úředníci ale i poslanci jsou alibisti bez autority , rozhodování přesouvají na zkorumpované soudce. Nedávno jsem četl, že naše Gripeny jako licenční stroje stejně nemůžeme použít ve válce protože to smlouva o leasingu nedovoluje. Myslel jsem si že je to vtip po dnešním Moravcovi tomu už věřím , když vidím jak státní úředníci lžou. A když nic doma nefunguje tak se všichni ohánějí EU, NATO, USA to jsem už zažil kdy se všichni vymlouvali na stranu, SSSR, RVHP, vždiť se nic nezměnilo pouze bohatí jsou bohatší a chudí chudší a půl miliónu nezaměstnaných.

0/0
14.9.2014 13:42

R. Jackl

Re: Putin nemusí dělat nic NATO nás nemůže zachránit,

mate naprostou pravdu, a tech nezamestnanych je vic nez pul milionu, to jsou jen ti co jsou v registru, ktery byl nedavno revidovan aby nezamestnanost poklesla pod 12 %.............

0/0
14.9.2014 13:58

J. Václav

Také jsem to sledoval

a raději bych si pustil Pyšnou princeznu. Byznys řídí politiku a politici žijí z byznysu. Ono vlastně ani to Rusko už Putinovy nepatří, jen ho nechají provokovat, až jim dojde trpělivost, vymění ho zase za nějakého zoufalce, nebo ožralu. Prezidentem USA pak bude nejpíš indián nebo číňan.

0/0
14.9.2014 17:24

Jochu

prevracíte fakta, vydáváte zbožná přání za skutečnost. Krym se rozhodl v referendu(podobně jako Kosovo). Ruská posádka v Sevastopolu tam byla na základě dvoustranné dohody. Myslím, že tohle víte, ale chlebodárci jistě ocení tuhle vaši piruetu, která není ani první, ani poslední.

0/0
14.9.2014 11:13

malé upřesnění

Pane Tínku, dovolte malé upřesnění. 1. Referendum na Krymu proběhlo pod ozbrojenou kontrolou ruských separatistů. Tím je jeho věrohodnost podstatně snížena. To by muselo proběhnout bez ozbrojenců a pod mezinárodním dohledem. Abyste mi rozuměl, nepopírám, že na Krymu žije hodně Rusů. Jen tvrdím, že to referendum má velmi nízkou vypovídající schopnost. 2. Po referendu následoval okamžitě vojenský zábor. To je z hlediska mezinárodního práva nepřípustné. Co myslíte, vyhrajou-li ve Skotsku příznivci nezávislosti, začnou tam nějaké boje ? Ne, bude se jednat o technických otázkách rozdělení. 3. Rozdíl mezi Kosovem a Krymem je ten, že Kosovo si nepřivlastnil žádný jiný stát. Nicméně souhlasím s tím, že rychlé uznání nezávislosti Kosova ze strany EU byla velká chyba. Konečně 4. Ano, ruská posádka byla v Sevastopolu na základě dohody s Ukrajinou o pronájmu. Ale ta dohoda neobsahovala nic o tom, že to ruské vojsko náhle obsadí celý Krym. Tak to jen tak na upřesnění. Jinak samozřejmě respektuji va

0/0
14.9.2014 13:15
Foto

Křivohubý Edward

Re: malé upřesnění

Nevím, ale ohánět se mezinárodním právem a zároveň přitom lézt USA do jisté části těla, která se slušně nazývá ZADEK, tak to nejde dohromady - BUĎ BUDOU TOTO MEZINÁRODNÍ PRÁVO RESPEKTOVAT VŠICHNI - no a pak se můžeme o něčem bavit ! Stačí jako příklad vzpomenout dvě země - IRÁK a třeba LIBYI ! A ptát se kde jsou nějaké sankce za totální rozvrat těchto zemí !

0/0
16.9.2014 4:23

zopakujte si historii

Pane Křivohubý, připomeňme si, co se to děje v Libyji, je to cca 2 roky, to není dlouho. Začalo to v Tunisku. Jednomu stánkaři zabavili jeho stánek a on se neměl jak živit (ten stánek mu nezabavily USA ale místní státní správa). Onen muž se ze zoufalství upáli. To zažehlo plamen lidové nespokojenosti, která se přelila na východ do Egypta, na západ do Libuje. V Libyji došlo k lidovému povstání proti Kaddáfímu. To povstání nebylo vyvoláno USA, ale bylo spontánní. Vše proběhlo tak rychle, že Západ jen vyjeveně hleděl. Po nějakém čase podpořila povstalce Francie a Velká Británie leteckými útoky na kaddáfího pozice. Až po dalším čase se váhavě přidaly USA. Že po svržení Kaddáfího se povstalci rozhádali mezi sebou a hádají se stále, to je jiná písnička. Ale USA na tom nemají žádný podíl. Vy však asi budete tvrdit, že to vše zosnovala zločinecká CIA. No to je vaše věc.

0/0
16.9.2014 13:51

J. Křivan

Re: zopakujte si historii

Pane Podešva, jak jste přišel na to, že lidové povstání proti Kaddáfímu bylo spontánní? Podíl Francie, Velká Británie a USA na Kaddáfího pozice výrazně bagatelizujete, bez této brutální podpory, se kterou povstalci počítali, včetně přímého útoku na utíkajícího Kaddáfího by se nikdy tahle země nedostala do tak šíleného stavu. Nebyla tam sice demokracie, ale byla to prosperující země. V odpovědi jste Irák, nejspíše omylem opomněl.

PS Kaddáfí svojí největší chybu udělal, když ohrozil nejsilnější zbraň USA to je USD a naftu a plyn nechtěl prodávat za dolary. Každý, kdo se chce USD vyhnout se stává nepřítelem číslo jedna. Další jeho chyba byla, že peníze investoval do rozvoje Libye a jen málo zůstalo nadnárodním spekulantům.

0/0
16.9.2014 15:15

zopakujte si historii

Pane Křivane, projděte si zprávy z té doby. Ale ono je to jedno. Vy to máte jednoduché. Za všechno špatné mohou USA. S tak jednoduchým názorem se vám asi dobře žije. Já vám to neberu.

0/0
16.9.2014 15:18

J. Křivan

trak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až....

Pane Podešvo, proč si myslíte, že mé názory jsou jednoduché? Neviním ze všeho USA. Jenom mám pocit, že některé skupiny v USA to s tím monopolem peněz už nezvládají a jsou pro jeho záchranu udělat víc, než si jsme ochotni si nyní připustit.

Ale k Libyi, můžete mi vysvětlit co to je bezletová zóna? K Iráku, kde jsou ty deklarované zbraně hromadného ničení?

0/0
16.9.2014 16:15

neznám vaše názory

Pane Křivane, já neznám vás a neznám vaše názory. Já mohu jen číst vaše příspěvky. A ty jsou zásadně vždy proti USA, proti NATO, proti Západu. Tak proro si o vašich názorech myslím to, co jsem napsal. Ale možná se mýlím. Ohledně Libye trvám na tom, že povstání v Libyji neorganizovaly ani USA, ani NATO ani CIA. Dále trvám na tom, že nálety byly zaměřeny výhradně proti Kaddáfímu, nikoliv proti povstalcům. Je ovšem pravda, že povstání nedokázalo vytvořit fungující stát. Za to ovšem nemohou USA. Na druhou stranu není nic snazšího, než tvrdit, že to vše je "americká agrese". Ohledně Iráku, ano, vpád do Iráku byl špatný a jeho odůvodnění lživé. V té souvislosti bych si dovolil připomenout Moldávii, Čečensko, Gruzii a nyní Ukrajinu.

0/0
16.9.2014 20:04

J. Křivan

bezletová zóna v Libyi

Pane Podešva, asi jsem se špatně vyjádřil i když Vaše odpověď má také vypovídací hodnotu. Bezletová zóna je podle mne oblast ve které nesmějí létat vojenská letadla a už vůbec né útočit na pozemní cíle. Pokud tak učiní, má na základě zmocnění RB OSN právo zasáhnout proti těmto letadlům silou státy, které tím byly pověřeny, tečka.

Nevidím tam žádný prostor pro bombardování jedné strany konfliktu. V takovém případě se letečtí útočníci stanou automaticky další válčící stranou a s protistranou tak vytváří válečnou koalici. Nesou tak i zodpovědnost za výsledek takových operací. Jaké výsledky má takové skryté vyhlášení války v Libyi jste popsal velmi nepřesně: povstání nedokázalo vytvořit fungující stát. Jenže právě bombardování ten fungující stát de facto rozložilo.

Vaše připomínky ohledně ostatních konfliktů si nechme na příště. Rád se k nim vrátím.

0/0
16.9.2014 20:38

Pane Podešvo jste geniální, obdivuji Vás,

jak Vy to máte všechno v té hlavě sesumírované a důkazně vyfutrované to je úžasné. Už se těším až v budoucí jednobarevné vládě Andreje Babiše budete ministr zahraničí. Pak teprve Česko bude světové. To bude paráda!

0/0
16.9.2014 16:30

místo ironie buďte věcný

Pane Cermane. Já jsem odpověděl panu Tínkovi ve 4 bodech. Tak mi, prosím, napište, kde se v těch 4 bodech mýlím. K vaší druhé větě ... hnutí ANO jsem nevolil a ministrem v jakékoliv vládě nikdy nebudu. Zkuste spíš místo ironie věcně diskutovat.

0/0
16.9.2014 19:51

Pane Podešvo omlouvám se za ironii

V případě Libye se mýlíte a v poslední době byl stárnoucí Kaddáfí už velmi umírněný a přijatelný diktátor. Jeho svrhnout byla ta největší pitomost USA. To už se nenažrané americké monopoly těšily pouze na Libyjskou ropu. Stejný hnus jako Putin.

0/0
17.9.2014 7:06

měníte téma diskuze

Já jsem reagoval na příspěvek pana Tínka, týkající se Krymu. To bylo téma diskuze. Vy mi podsouváte jiné téma. Svůj názor na angažovanost USA v Libyji jsem napsal panu Křivanovi a nechce se mi to znovu opakovat. Protože vy jste přesvědčen o opaku a ta diskuze postrádá smyslu. Přeji hezký den.

0/0
17.9.2014 9:05

J. Křivan

Dokáže NATO ubránit své členské země?

Pane Podešvo, to není změna tématu. Libye je klasický případ, kdy několik zemí aliance, se po falešnou záminkou " bezletová zóna" fakticky stalo rozhodující součástí koalice, která vojensky a politicky zničila mezinárodně uznávaný fungující stát. Může někdo vyloučit, že se v budoucností místo obrany členských zemí nestaneme součástí obdobné ne zrovna obranné koalice? Vaše vyjádření k "bezletové zóně" jsem bohužel nezaznamenal.

PS. Jako bonus, libyjské zbraně a těch bylo požehnaně, byly přesunuty do Sýrie jako pomoc tamních vzbouřencům, proti kterým, po změně dresu opět bojuje jeden stát naší aliance společně s Ruskem, jenž Iráku velmi urychleně dodal bojové letouny.

0/0
17.9.2014 10:25

já to shrnu

No tak pane Křivane. 1. Jestliže na samém počátku (má odpověď panu Tínkovi) je téma Krym, a pak najednou Libye, tak to je změna tématu a neříkejte, že není. Myslíte si, že jsem blbec ? 2. Vy prostě nenávidíte USA a NATO a chtěl byste být zase ve Varšavské smlouvě. Já vám to neberu ale neshodneme se v tom. Takže přeji hezký den.

0/0
17.9.2014 16:42

J. Křivan

Re: já to shrnu

Ale pane Podešvo, události je třeba vidět v souvislostech. Tenhle článek je o tom, zda NATO dokáže ubránit své členské země a příběh Libyi jen ukazuje jak to vypadá v praxi. Myslel jsem, že mi smysluplně vysvětlíte, že se mýlím v účelu "bezletové zóny" a Vy hned, že někoho nenávidím. NE, pouze mám jiný názor na některé vlivné zájmové skupiny v USA a pochybuji o jejich úmyslech. Zrovna tak pochybuji i o některých také vlivných skupinách v Rusku. Toť vše, kdybych Vás považoval za blbce, tak jsem se do debaty s Vámi vůbec nepouštěl, protože by to byla ztráta času.

PS Mohu i o Krymu. Nedávno jsem se dočetl, že poslední tatarský chán provedl sčítání obyvatelstva na Krymu a již tehdy tam bylo cca 1 milion Rusů a jen asi 200 tisíc Tatarů. I proto Osmanská říše o Krym postupně přišla. Pokusím se dohledat. Nepřipomíná Vám to něco?

0/0
17.9.2014 17:44

Re: já to shrnu

Vy odmítáte akceptovat zjevná fakta. Tudíž je jakákoliv diskuze zbytečná. Mějte se hezky.

0/0
17.9.2014 18:15

J. Křivan

Re: já to shrnu

Pane Podešvo, pochopil jsem to správně, tu "bezletovou zónu" nedokážete vysvětlit, natož obhájit?

0/0
18.9.2014 12:37

S. Vor

jak to asi máme/mám vědět?

já se rád nechám překvapit,no a uvidíme...(řekl slepej):-))

0/0
14.9.2014 6:03
Foto

V63l96a15d87i40m82i80r 17P 7544689923556

Dobrý článek

Ze všech existujících bezpečnostních rizik je ruská pátá kolona uvnitř členských zemí tím nejhorším. Bohužel i na České pozici jsou hlásné trouby kremelské propagandy značně aktivní. A nejedná se jenom o normalizační komunistické kolaboranty, to je to nejsmutnější. Dávejme si na ně pozor!

0/0
13.9.2014 20:06
Foto

Goeg 8440867779459

Re: Dobrý článek

Spravne: republiku si rozvracet nedame! Kriticke mysleni zakazeme. Kdo neveri tomu, co mu predklada denni tisk, je krajne podezrely. Kdo chce nejake dukazy, ktere by podporovaly ty nase spravne nazory o cemkoliv je krajne podezrely. Kdo neni s nami je proti nam. S takovymi lidmi se vyporadame hezky po bolsevicku. Nejhorsi je opravdu ruska pata kolona a hlasne trouby kremelske propagandy. Demokracie a svoboda slova jsou jenom pro ty, kdo si je opravdu zaslouzi tim, ze hlasaji jenom nase spravne nazory.

0/0
14.9.2014 0:26
Foto

V68l87a85d65i98m36i89r 72P 7874489673466

Ale houbelec,

tak jako tu má každý svobodu veřejně hlásat ruskou propagandu, tak já zase mám stejnou svobodu se proti němu ozvat.

0/0
14.9.2014 11:31

Milý pane Vladimíre, už i ta Táňa Fišerová

duše dobrá naivní začíná chápat že to co provádějí USA není to pravé ořechové. Co chcete ještě více?????

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Novy-fasismus-barbarstvi-bida-Tana-Fischerova-varuje-pred-tim-co-muze-nastat-330867

0/0
14.9.2014 6:42
Foto

V55l55a81d13i41m90i14r 76P 7464819613586

Re: Milý pane Vladimíre, už i ta Táňa Fišerová

Jistěže, pane Cermane, USA hrají mocenské hry a dělají spousty chyb. Ale pro nás, jako malou mírumilovnou zem, je podstatné, že když například USA a chtěly u nás vybudovat svou základnu, tak se nás napřed slušně zeptaly. A když jsme váhali se souhlasem, tak to stornovaly. Zato Rusové, když měli pocit, že je dost neposloucháme, tak nás prostě v noci vojensky přepadli. A události na Ukrajině a Krymu dokazují, že se nezměnili. Přestože USA mají spousty chyb, je pro nás podstatně lépe být v americké sféře vlivu, než v té ruské.

0/0
14.9.2014 11:14

Re: Milý pane Vladimíre, už i ta Táňa Fišerová

Pane P., a teď vymenujte země, kterých se na nic neptaly , a prostě tam vtrhly(ostatní státy NATO tam byly jen jako křoví). Ale to je asi zbytečné po vás chtít. Máte svou pravdu, a žádný argument ji nezviklá.

0/0
14.9.2014 11:19
Foto

V73l21a18d24i34m11i17r 33P 7504469593886

Re: Milý pane Vladimíre, už i ta Táňa Fišerová

Ale ano, k režimům jako byl režim Saddáma Husajna, Kaddáfího, Talibanu, Miloševiče v době etnických čistek v Kosovu, komunistickým režimům v Korei a Vietnamu a podobným se USA chovaly agresivně (a mnohdy jak slon v porcelánu). Pokud ale hovoříme o nás, jako mírumilovné zemi, která neorganizuje teroristické útoky, neprovádí etnické čistky, atd. - kolik takovýchto zemí USA vojensky napadly?

0/0
14.9.2014 12:24

R. Jackl

Re: Milý pane Vladimíre, už i ta Táňa Fišerová

a tech je! od Grenady , Chile, v podstate temer vsechny Latinos , Liberie, Gruzie, Venezuela, Haiti, Rovnikova Guinea,Tunis, Egypt,Kongo, Rwanda, Makedonie, Mexiko, Angola Guatemala a dalsich 160 zemi sveta od doby valky se Spanelskem...

0/0
14.9.2014 13:45