130 let
Obnovitelné zdroje energie.

Obnovitelné zdroje energie. | foto: Montáž Alessandro CanuČeská pozice

Domácnostem narostou účty za energie o desítky až stovky korun ročně

  •   14:57
Energetický regulační úřad stanovil nové regulované poplatky, jež u elektřiny tvoří více než polovinu faktury, u plynu přes čtvrtinu. Za položky, jako je distribuce nebo podpora obnovitelných zdrojů, si domácnosti připlatí v průměru 1,3 procenta. Zvýšit se mohou i ceny elektřiny. Ty úřad pod kontrolou nemá a jejich výši určuje trh.

Poplatky za dodávky elektřiny i plynu stanovené regulačním úřadem se od Nového roku zvýší. Domácnostem kvůli tomu vzrostou účty za energie o desítky až stovky korun ročně. Výraznější zdražení přijde zřejmě v dalších letech. Někdo bude muset zaplatit přechod na nový energetický systém, který bude mít například vyšší podíl nevypočitatelné sluneční a větrné energie. „Očekávám, že meziroční nárůsty budou postupně vyšší, než jsme zvyklí teď,“ uvedl šéf Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček.

Jeho úřad stanovil novou výši regulovaných poplatků, které v případě elektřiny tvoří více než polovinu výsledné faktury, u plynu přes čtvrtinu. Za položky, jako je distribuce nebo podpora obnovitelných zdrojů energie, si domácnosti připlatí v průměru 1,3 procenta. Zvýšit se ale mohou i ceny elektřiny. Ty regulační úřad pod kontrolou nemá a jejich výši určuje trh. Loňské zdražování někteří obchodníci do koncových cen přenáší postupně. Nejvíce si připlatí zřejmě domácnosti, kterým skončí fixované ceny, jež si dohodly ještě v době levných energií.

Více zelené energie

V uplynulých měsících se sice velkoobchodní cena elektřiny snížila, teď ale budou někteří dodavatelé zdražovat. A to ti, kteří dosud těžili z toho, že měli nakoupeno dostatek energie za dřívější nižší ceny. Postupně ale musejí přikupovat elektřinu dražší a toto zvýšení přenést na zákazníky. Týká se to i těch, kteří kvůli konkurenci nezdražili tolik, kolik by kvůli loňskému – až 50procentnímu – růstu cen měli. Největší zvýšení cen hrozí lidem, jimž nyní končí fixovaná smlouva, již uzavřeli v době levných energií. Ti se mohou dočkat růstu i o více než čtvrtinu.

V současnosti je cena proudu ze starších uhelných elektráren vyšší než z nových plynových, což bylo ještě loni těžko představitelné. Zdroje, které byly stavěné jako záložní, teď běží relativně často, zatímco ztrácí smysl naplno vytěžovat uhelné elektrárny. Zelené energie je tedy nyní nečekaně více než před rokem. Důvodem je i nižší cena plynu kvůli jeho přebytku na trhu.

„Domácnosti se musejí připravit na zdražování. Nejhůře na tom budou ty, jež elektřinu využívají i k vytápění,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Cenu elektřiny v uplynulých měsících výrazně ovlivňovala situace kolem vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Na jedné straně přináší nejistotu ohledně dalšího ekonomického růstu, hlavním vlivem jsou ale emisní povolenky. Britské firmy nevědí, zda je budou, nebo nebudou potřebovat. Raději si je proto nechávají. Trh tedy nefunguje, jak má.

Proto je v současnosti cena proudu ze starších uhelných elektráren vyšší než z nových plynových, což bylo ještě loni těžko představitelné. Zdroje, které byly stavěné jako záložní, teď běží relativně často, zatímco ztrácí smysl naplno vytěžovat uhelné elektrárny. Zelené energie je tedy nyní nečekaně více než před rokem. Důvodem je i nižší cena plynu kvůli jeho přebytku na trhu. V USA využívají nová ložiska, a proto potřebují méně dovážet. „Někteří producenti dosud zvyklí vyvážet do Ameriky hledají nová odbytiště v Evropě,“ vysvětluje hlavní ekonom ČEZ Pavel Řežábek.

Spotřebu v Evropě přitom snížila předchozí mírná zima i průběh té dosavadní. Energetický regulační úřad proto očekává, že cena plynu může v dalších měsících dál klesnout a bude nejlevnější od konce roku 2017. Na burze je nyní o pětinu levnější, než byl před rokem. „Záležet však bude na tom, jak pokles cen na burzách zohlední dodavatelé plynu v cenách pro své zákazníky,“ podotýká Trávníček z Energetického regulačního úřadu. Plyn na trzích zlevnil tolik, že by domácnosti neměly pocítit, že regulátor zvýšil poplatky za distribuci o půl procenta.

Vybudování robustních sítí

Poplatky za dodávky elektřiny by v dalších letech měli výrazně růst. Bude třeba vybudovat robustní síť, která zvládne velké výkyvy ve výrobě energie, když více svítí slunce nebo více fouká vítr především na severu Německa. Síť bude stavěna tak, aby za všech okolností zajistila stabilitu dodávek. Plánují se výstavby úložišť, kam by se přebytečná energie ukládala.

Bude třeba vybudovat robustní síť, která zvládne velké výkyvy ve výrobě energie, když více svítí slunce nebo více fouká vítr především na severu Německa. Síť bude stavěna tak, aby za všech okolností zajistila stabilitu dodávek. Plánují se výstavby úložišť, kam by se přebytečná energie ukládala. Zároveň se plánuje chytré řízení sítě, která bude decentralizovaná.

Zároveň se plánuje chytré řízení sítě, která bude decentralizovaná. Zatímco dříve jedna velká elektrárna zásobovala firmy a domácnosti v okolí, nově budou v systému stále více například solární panely na střechách domů, proto bude míst výroby o několik řádů více. S vytížeností sítě také zahýbá očekávaný rozvoj elektromobility.

Bude třeba zajistit, aby šlo síť řídit tak, aby se elektromobily přednostně nabíjely v případě přebytků energie. K těmto změnám je ale třeba upravit zákony, jež na to nejsou připraveny. Ministerstvo průmyslu a obchodu například s akumulací energie v chystané novele energetického zákona nepočítá. Téma se dostane až do zákona zcela nového.

Autor: Roman Šitner
  • Vybrali jsme pro Vás