Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Donald Trump je symptomem krize elit

Republikánský kandidát na prezidenta Donlad Trump je populista a oportunista, ale podmínky a zázemí pro témata, jichž se chopil, existují v USA již delší dobu. Otázkou pak je, o kolik by byl horším prezidentem než Barack Obama či George W. Bush mladší s jejich zkušenostmi a příslušností k establishmentu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

M. Kyncl

Hysterie

Donald Trump není ani tak symbolem krize elit, jako spíše potřeby změny světového paradigmatu. Paradigmatem dnešní doby je globalizace, která se stále více jeví jako scestná myšlenka, která vede svět do slepé uličky. Lidé především chtějí pracovat, mít děti, v klidu zestárnout a důstojně umřít. Všechna tato čtyři přání jsou stále větší skupině obyvatel vyspělých zemí upírána a zaměňována tím, co je člověku cizí, totiž nezaměstnanost, absence rodiny, nesmyslné prodlužování života a nakonec smrt poté, co se starý člověk všude přesvědčí o své nepotřebnosti. Krásné myšlenky globalizace jsou pouze pláštěm pro dvě přání elit, a to, mít levnější pracovní sílu a hromadit peníze. Prospěšnost elit je dnes mizivá. Ve středověku byla úkolem šlechty obrana. V 19 a 20 století to byli inovátoři a průsmyslníci. Dnes jsou to obyčejní příživníci, kteří ve výsledku rozvracejí společnost. Trump i Sanders jsou dnes odrazem přání lidí tento stav změnit. Je samozřejé, že ani Trump, ani Sanders zřejmě nebudou

0/0
10.4.2016 11:21

Zřejmě

Trump realitu nelakuje na růžovo a problémy umí pojmenovat. Východiska jsou díky levicovým podivínům zlehčována, levice nabízí, na co nikdy nedosáhne. Pohádkám by mělo odtroubit a rázně řešit hrozitánské chyby muslíma Baracka Husseina Obamy.

0/0
9.4.2016 23:21

Elity ve společnosti

Spíše, než o krizi elit by se dalo v mnohých případech spíše mluvit o úplné absenci elit. Lidské dějiny jsou bohaté na příklady, kdy při absenci elit ve společnosti, nebo při jejích selhání, zejména pak v krizových dějinných situacích, přebírá moc ve státě lúza v čele s charismatickým vůdcem. A výsledkem je katastrofický scénář pro další vývoj společnosti. Lenin v Rusku, Hitler v Německu, nebo u nás Gottwald jsou exemplární příklady pro takové situace! Ostatně také dnes je absence elit v naší společnosti velkým nebezpečím pro budoucnost našeho státu!

0/0
9.4.2016 17:28

J. Křivan

Re: Elity ve společnosti

Pane Fohle, čím si vysvětlujete absenci elit?

0/0
10.4.2016 8:37

Re: Elity ve společnosti

Pro absenci elit v naší společnosti existuje,podle mého názoru, jediný důvod: Desetiletá nadvláda komunismu, spojená s negativním výběrem lidí do vedení společnosti na všech úrovních, jakož i odlivem schopných a v mnoha případech i vzdělaných lidí, kteří odešli ze země po roce 1948 v několika velkých vlnách.

V dějinách lidstva dochází z různých důvodů i k selhání elit, nebo jejich zbytků, rok 1933 v Německu a rok 1948 v Československu jsou toho příkladem!

0/0
10.4.2016 8:57

J. Křivan

Re: Elity ve společnosti

Pane Fohle a Vy vidíte nějaké výrazné elity v evropských zemích kde komunisté nikdy nevládli?

0/0
10.4.2016 9:39

Re: Elity ve společnosti

V těchto zemích ty elity skutečně existují, ten rozdíl je nepřehlédnutelný! Jestli Vám dobře rozumím, tak Vy existenci elit asi zcela popíráte! Myslíte si dokonce, že elity ve společnostech nejsou potřebné?

0/0
10.4.2016 11:09

J. Křivan

Re: Elity ve společnosti

Pane Fohle, spletl jste si mne s panem Rážem. Upřesněme si co si představujeme pod pojmem elity. Pro mne to jsou nezpochybnitelné autority, které dokáží správně zhodnotit vývoj společnosti a prosadit potřebné změny k rozvoji sociální entity které jsou součástí. Jestli něco takového vidíte v Evropě, sem s tím. Pokud považujete ten bruselský kolotoč za elitu, tak jsme na cestě do pekel. Samozřejmě existují samozvané elity, těch se moje úvaha netýká.

0/0
10.4.2016 18:04

Re: Elity ve společnosti

Jmenoval bych německého prezidenta Gaucka, bývalého německého kancléře Schmidta, britskou královnu Alžbětu, prezidenta Havla, ze současné české politické scény mne nikdo nenapadá!

0/0
13.4.2016 17:20

J. Křivan

Re: Elity ve společnosti

Děkuji, píši bez ironie, Vaše odpověď mluví sama za sebe

0/0
13.4.2016 20:08

Re: Elity ve společnosti

Pane Tohle, mohl byste napsat svoji definici elit?

Domnívám se, že elity, v tom klasickém slova smyslu (intelektuálové, akademici, spisovatelé, umělci), vymizely z veřejného prostoru právem a to je jen dobře. Tyto "elity" totiž stály za vznikem toho nejhoršího, co nás ve dvacátém století potkalo a stojí i za tím, že jsme na okraji propasti, do které se naše civilizace propadá.

0/0
10.4.2016 11:19

Re: Elity ve společnosti

Omlouvám se za zkomolení jména, udělat to automat v tabletu.

0/0
10.4.2016 11:20

Re: Elity ve společnosti

Vidím, že moje domněnka, že totiž žádné elity neuznáváte, je správná! Já Vám tento Váš názor nechci brát, to je ale asi tak všechno, co se s tím dá dělat! Myslím si ale, že se v tomto ohledu velice mýlíte! Mimochodem, elitami národa nemusí nutně být jen ony skupiny obyvatelstva, které ve svém příspěvku zmiňujete. Paušální odsouzení elit evropských národů za všechny katastrofy minulého století, je ale, podle mého názoru, naprosto scestné!

0/0
10.4.2016 16:27