Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Donald Trump trpí syndromem negativní obchodní bilance s Čínou

Vít Vojta, sinolog. foto: Foto Michal ŠulaMAFRA

Obchodní válka USA a Číny se opět rozjela. Spor se ale netýká jen těchto dvou velmocí. „Propojenost ekonomik je obrovská a obchodní ztráty amerických a čínských firem se okamžitě projeví na ostatních,“ říká v rozhovoru sinolog Vít Vojta.
  12:56

Sinolog Vít Vojta v rozhovoru mimo jiné říká: „Americký prezident Donald Trump přivykl agresivním postupům ve velkém byznysu. Čína je dnes už ale natolik sebevědomým hráčem, že se nenechá zatlačit jen tak. A to je problém. Zejména pro nás ostatní. Mělo by být ambicí celého zbytku světa, aby se americký orel a čínský drak opět dokázali bavit bez těchto gest síly.“

LIDOVÉ NOVINY: Proč americký prezident Donald Trump znovu eskaloval napětí a zavedl další cla, která by se měla dotknout téměř všeho zboží dováženého z Číny do USA?

VOJTA: Prezident Trump, podobně jako řada jiných státníků, trochu trpí syndromem negativní obchodní bilance s Čínou, což je současně i velká otázka do budoucích prezidentských voleb. Jenže je to velké zjednodušení. Čína za svou exportní ekonomiku platí obrovskou daň, například v podobě ekologické zátěže. Nicméně nová cla jsou zřejmě důsledkem ne zcela uspokojivého vývoje jednání s Čínou. Asi to měl být signál čínským partnerům, že obchodní válka ani zdaleka neskončila.

LIDOVÉ NOVINY: Čína v reakci na rozhodnutí USA oslabila svou měnu. A USA ji následně označily za měnového manipulátora, což Čína odmítla. Lze v této přestřelce rozhodnout, kde je pravda?

Čína za svou exportní ekonomiku platí obrovskou daň, například v podobě ekologické zátěže. Nicméně nová cla jsou zřejmě důsledkem ne zcela uspokojivého vývoje jednání s Čínou. Asi to měl být signál čínským partnerům, že obchodní válka ani zdaleka neskončila.

VOJTA: Nelze. Rozhodně ne jednoznačně. Dostali jsme se do situace, kdy se přetlačují dva velmi ambiciózní státy a dvě největší ekonomiky. S trochou nadsázky je to podobné, jako když se ve školní třídě hádají dva největší bouchači. Trump přivykl agresivním postupům ve velkém byznysu. Čína je dnes už ale natolik sebevědomým hráčem, že se nenechá zatlačit jen tak. A to je problém. Zejména pro nás ostatní. Mělo by být ambicí celého zbytku světa, aby se americký orel a čínský drak opět dokázali bavit bez těchto gest síly.

LIDOVÉ NOVINY: Lze odvetná opatření považovat za snahu o zastrašení druhé strany před dalším jednáním?

VOJTA: Nemyslím si, že zastrašení je to správné slovo. Spíše sledujeme řetězec akcí a odpovědí, kde se přihazuje a zase ubírá. Obě strany mají ale nejspíše dobře spočítané, co ještě snesou.

LIDOVÉ NOVINY: Dotkne se jejich spor i nás?

VOJTA: Jednoznačně se týká všech. Propojenost ekonomik je obrovská a jakékoliv obchodní ztráty amerických a čínských firem se okamžitě projeví na ostatních. Ztráty se přenášejí do celosvětové ekonomiky. Nehledě na to, že kumulace napětí může vést k eskalaci v oblasti diplomatické a v krajním případě i vojenské.

Zastrašení není správné slovo. Spíše sledujeme řetězec akcí a odpovědí, kde se přihazuje a zase ubírá. Obě strany mají ale nejspíše dobře spočítané, co ještě snesou.

Čínská strana zdůrazňuje, že byla vždy připravena se domluvit. Číňané ale mají specifika, jako je neustálé otvírání již uzavřených kapitol. To je věc, která podráždila amerického prezidenta Trumpa. Obě strany mají své strategické limity, za které nechtějí jít. Všichni očekávali, že dohoda bude uzavřena mnohem dřív. Snad se to neprotáhne až do dalších amerických prezidentských voleb.

LIDOVÉ NOVINY: Frekvence návštěv českých politiků v Číně se v uplynulých letech razantně zvýšila. Vy jste se některých z nich účastnil jako tlumočník. Na ekonomických číslech se tyto cesty zatím nijak neodrazily. K čemu jsou tedy dobré?

VOJTA: Bude to znít jako klišé, ale kvůli dialogu. Dialog mezi sebou vedou strany, které se k sobě chovají alespoň s minimální úctou. Úkolem všech diplomatických a konzulárních styků je udržovat přátelství mezi národy. Vyšší četnost cest znamená, že Česko má o Čínu zájem. V zahraničních stycích je zásadní definovat sám sebe, své priority a strategické zájmy.

Bohužel u nás je tato definice většinou negativní. Vymezujeme se proti někomu, zdůrazňujeme, co nechceme. Vymezujeme se proti přílišným vztahům s Ruskem nebo Čínou. Spousta politiků se vymezuje proti Evropské unii, protože cítí, že to tak jejich voliči chtějí. Neustále se vymezujeme proti něčemu, ale neříkáme, co bychom chtěli, kdo jsme a jaké máme zájmy.

LIDOVÉ NOVINY: Často zaznívá, že se vůči Číně chováme podlézavě. Souhlasíte s tím?

Obě strany mají své strategické limity, za které nechtějí jít. Všichni očekávali, že dohoda bude uzavřena mnohem dřív. Snad se to neprotáhne až do dalších amerických prezidentských voleb.

VOJTA: Všichni mají sklon v rétorice řešit měřítko, a to už od dob Marka Pola. Někdo se nechá unést a je zbytečně obdivný. To považuji spíše za rétorickou neobratnost. Z podlézavosti člověk nikdy nic nemá. Vždy jen hanbu. Komunikace s jinými kulturami má mít dvě roviny. První z nich je věcná. Musíme si udělat jasno, jaké jsou naše priority a zájmy a jakým způsobem je budeme prosazovat.

LIDOVÉ NOVINY: Takže politika stylu „postavíme před Číňany zeď a nebudeme s nimi jednat“ je špatná?

VOJTA: Jestliže bude Česká republika křičet: „Vy jste nepřátelé, nebavíme se s vámi“, uvolní se tím vyjednávací prostor pro jiné státy, protože my jej opustíme. To je velice povrchní politický pohled. Rozhodně do diplomacie nepatří odsuzování. Odsuzovat můžeme země, jejichž režim zašel daleko za hranu a je na tom mezinárodní konsenzus.

To se ale Číny netýká. S ní spolupracují i naši partneři v EU. Samozřejmě že také narážejí na problémy, protože Čína není jednoduchý partner. A pak je třeba si uvědomit ještě jednu zásadní věc: žijeme v globalizovaném světě, kde podnikání přerůstá hranice států. A pro nás by mělo být hlavním zájmem, aby se čínský trh otvíral, a tím vznikal prostor i pro naše podnikatele.

LIDOVÉ NOVINY: Hovořil jste o tom, že komunikace má mít dvě roviny. Jaká je ta druhá vedle věcné?

Úkolem všech diplomatických a konzulárních styků je udržovat přátelství mezi národy. Vyšší četnost cest znamená, že Česko má o Čínu zájem. V zahraničních stycích je zásadní definovat sám sebe, své priority a strategické zájmy. Bohužel u nás je tato definice většinou negativní.

VOJTA: Druhá rovina je technická. Tedy jakým způsobem s odlišnou kulturou jednat. Dálný východ si potrpí na ceremoniálnost, na projevy úcty, na velké formality a na to, že věci se sdělují velmi zdvořile. Je nutný určitý výcvik. Asijci jsou velmi školometští. Mají rádi, když se věci systematizují a jasně se uvádějí. A na závěr se zdůrazní, co bylo podstatné.

Vše ještě komplikuje ceremoniálnost. To platí nejen pro Čínu, ale například i pro Japonsko. Je třeba sdělovat méně, ale jasněji, zdůrazňovat a opakovat. Část sinologické obce vyhlásila nedávno Číně studenou válku. Obyčejný úředník, který není seznámen s tamní situací, může mít pocit, že stojí proti nepříteli, který začíná den plánováním, kde provede genocidu a kolik popraví politických vězňů. To jsou zkratkovité představy totálního zla.

LIDOVÉ NOVINY: Je toto důvodem, proč jste založil platformu Sinoskop?

VOJTA: Ano, chci bojovat proti stereotypům. Nechci už dál poslouchat jen extrémní hlasy. V roce 2014 začala velmi vstřícná politika vůči Číně. Paralelně s tím vznikla sinologická opozice, která vše neguje. Pět let se v médiích objevují nadšené výkřiky o Číně a čínských investicích a na druhé straně je tu intenzivní čistá negace Číny. Došlo to tak daleko, že u sinologů můžeme hovořit o zášti a někdy až nenávisti vůči kontinentální Číně. A neuvěřitelné navíc je, že takové zášti se učí na Karlově univerzitě.

LIDOVÉ NOVINY: Negace přišla jako reakce na přehnaná očekávání stovek miliard korun, které u nás měli Číňané investovat. To asi vzájemným vztahům Číny a Česka uškodilo...

Žijeme v globalizovaném světě, kde podnikání přerůstá hranice států. A pro nás by mělo být hlavním zájmem, aby se čínský trh otvíral, a tím vznikal prostor i pro naše podnikatele.

VOJTA: Určitě ano. Tento extrémní hlas zbytečně maluje věci, které jsou obtížně realizovatelné. Je nutné mít svou zahraniční politiku a dělat ji profesionálně. Nemalovat věci zářivými barvami, ale to neznamená vidět vše černě. Bohužel mnoho státních úředníků nikdy nedělalo reálný byznys. Mám zkušenost, protože jsem 25 let vedl poradenství s Čínou.

LIDOVÉ NOVINY: Čím je Česko pro Číňany zajímavé? Snad téměř všechny země v Evropě se označují za vstupní bránu Číňanů do Evropy, což platí i o Česku.

VOJTA: Stát se vstupní branou je snem politiků. Mají pocit dobře vykonané práce, že získávají investory. Mnohem lepší je ale podívat se na záměry Číňanů a jasně nabízet naše přednosti. To je například kvalitní pracovní síla, která v porovnání s Německem není tak drahá. Není nutné snažit se být rychlejší a předběhnout konkurenty, protože Číňané si stejně vyberou podle toho, co je pro ně nejvýhodnější.

Část sinologické obce vyhlásila nedávno Číně studenou válku. Obyčejný úředník, který není seznámen s tamní situací, může mít pocit, že stojí proti nepříteli, který začíná den plánováním, kde provede genocidu a kolik popraví politických vězňů. To jsou zkratkovité představy totálního zla.

Získat investora politickým prohlášením, nefunguje. A znovu musím zopakovat, že z celé debaty se vytrácí to zásadní: pokud chce Čína otevřít dveře do Evropy, mělo by být naším zájmem požadovat pro nás totéž v Číně, protože proniknout na jejich trh je dnes mimořádně složité.

LIDOVÉ NOVINY: Číňané jsou prý velmi pragmatičtí.

VOJTA: Vždy to tak bylo. Je nešťastné se domnívat, že se stačí přátelit s vysokými čínskými představiteli, a tím máme zajištěny výhody. Podívejme se na smutný příběh výroby vysokozdvižných vozíků značky Desta v Číně, kterou dojednával bývalý ministr průmyslu. Nedopadlo to dobře, přitom partnerství pomáhal údajně nastavit i bývalý čínský ministr. Vůbec nic to neznamenalo.

Vít Vojta (51)

  • Český sinolog, etnolog a právník.
  • Založil projekt Sinoskop – Institut pro současnou Čínu, jehož prostřednictvím se snaží narovnat debatu o Číně v Česku.
  • Dlouhodobě se věnuje ekonomickému a právnímu poradenství mezi evropskými a čínskými subjekty.
  • Je soudním tlumočníkem čínského jazyka. Tlumočil všem novodobým českým prezidentům, několika předsedům vlád a ministrům.