Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dostane ministr Pospíšil náměstka od „veverek“?

  14:26

Ministerstvo spravedlnosti možná „získá“ posilu od Věcí veřejných. Náměstkem by se mohl stát Johnův spolupracovník František Vavera.

František Vavera z Věcí veřejných by měl být novým náměstkem ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). foto: © dvs.cz, ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Věci veřejné pokračují v ofenzivě a ve snaze získat vliv na chod státních institucí. K jednomu z důležitých míst, o které se ve vládní koalici svádí tuhý boj, patří ministerstvo spravedlnosti, pod něž spadá státní zastupitelství včetně vyšetřování politicky citlivých případů. „Véčka“ nyní požadují post náměstka na tomto resortu. Měl by se jím podle dvou na sobě nezávislých zdrojů ČESKÉ POZICE stát František Vavera, bývalý náměstek ministra vnitra z doby ministrování předsedy VV Radka Johna. Vavera by měl ve své nové funkci odpovídat za reformu státního zastupitelství.

John na otázku, zda vedení VV o Vaverovi jednalo s koaličními partnery, nereagoval. O něco sdílnější byla místopředsedkyně strany Karolína Peake. „Nebudu se vyjadřovat ke konkrétním jménům. To, že jednáme o pozicích náměstků na resortech, kde nikoho nemáme, zatímco koaliční strany své lidi na našich ministerstvech mají, není nic tajného,“ řekla ČESKÉ POZICI bez dalších podrobností Peake.

Vláda bude navíc ve středu znovu projednávat návrh vicepremiérky Peake, jež požaduje, aby pod její patronací vzniklapracovní komise pro reformu státního zastupitelství a reformu policie. Minulý týden ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) projednávání materiálu zastavil.

Jobova zvěst Vavera

Pospíšil: Reformu státního zastupitelství, kterou považuji za absolutní prioritu, musejí dělat důvěryhodní lidé

Možnost, že by se Vavera mohl stát náměstkem na spravedlnosti, se nelíbí občanským demokratům, kteří prostřednictvím svého ministra Pospíšila justici kontrolují. „Jobovu zvěst s Vaverou jsem slyšel. Je to expert Johna, který ,tak hezky‘ procesoval výběrové řízení na policejního prezidenta. Je to veliká posila týmu Věcí veřejných,“ glosoval pro ČESKOU POZICI spekulaci s Vaverou politik ODS, jenž si nepřál být jmenován.

Případné Vaverovo jmenování se nelíbí ani Pospíšilovi. „Na reformě státního zastupitelství pracují náměstci František Korbel a Filip Melzer, a dále také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V úterý jsem podepsal věcný záměr zákona o reformě státního zastupitelství. Jsem proto překvapen, že by měl přijít někdo jiný, který by měl udělat práci, která už byla vykonána,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Pospíšil.

A dodal: „Avizuji, že by pro mě byl veliký problém, kdyby mi měl v takto citlivé oblasti dělat náměstka člověk za Věci veřejné, jež jsou spojené s děním v ABL. Nedovedu si představit, že bych za to nesl politickou odpovědnost. Reformu státního zastupitelství, kterou považuji za absolutní prioritu, musejí dělat důvěryhodní lidé.“

Pospíšil se nebrání debatě o náměstkovi. Má pro ni však dvě podmínky. „Musí to být důvěryhodný člověk, a za další, já kvůli tomu nevyhodím náměstka, který již na nějakém projektu pracuje. O rozdělení portfolií přece rozhoduje ministr, jenž za to nese i politickou odpovědnost,“ upozornil ČESKOU POZICI ministr za ODS.

Dodejme, že Vaveru, který vystudoval Policejní akademii a v minulosti pracoval v Hasičském záchrannému sboru a na ministerstvu obrany, do vysoké státní funkce předloni vynesly Věci veřejné. Po odchodu Radka Johna z ministerstva vnitra se jeho nástupce Jan Kubice s Vaverou, stejně jako s ostatními „politickými“ náměstky za VV i ODS, rozloučil. „Po vyhodnocení atmosféry na ministerstvu vnitra jsem dospěl k závěru, že současné vedení není schopné vzájemné konstruktivní komunikace,“ uvedl Kubice loni v dubnu po odvolání náměstků Jaroslava Salivara, Jiřího France a Františka Vavery.

Autor: