Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drobil odchází, Michálek nastupuje

  14:01

Na konci úřednické a na začátku senátorské kariéry Libora Michálka stál dosluhující místopředseda ODS Pavel Drobil.

Pavel Drobil (vlevo) a Libor Michálek. foto: © Isifa, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Politická hvězda místopředsedy ODS Pavla Drobila pohasíná. Paradoxně nezhasla už v prosinci 2010, kdy propukl skandál ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP) a Drobil musel odejít z postu ministra životního prostředí. Vedení strany se Drobil rozhodl opustit až po fiasku občanských demokratů v letošních krajských a senátních volbách. Připomeňme, že Drobil zastával důležitou funkci volebního manažera. Na nadcházejícím kongresu už nechce místopředsednickou židli obhajovat.

„Je naprosto jasné, že odpovědnost tady nesu. Nesu ji možná největší z vedení ODS. A z toho já osobně pro sebe na kongresu vyvodím naprosto jasný závěr a tím je, že nebudu obhajovat funkci místopředsedy ODS,“ uvedl Drobil ve středu v televizním pořadu Události, komentáře.

Jeho sen o stranické kariéře se nerozplynul znenadání – voliči totiž měli příležitost vystavit vládní ODS, jež je zatěžkána skandály, vysvědčení až letos. Kupříkladu v Drobilově domovském kraji na severní Moravě skončila ODS s devíti procenty na třetím místě za ČSSD a KSČM.

Nesmíme zapomenout, že zásadní díl viny za prohrané volby padá i na bedra premiéra Nečase, který si na kongresu strany v létě 2010 vybral Drobila za místopředsedu, a navíc ho i přes jeho průšvih v SFŽP pověřil přípravou voleb. „Udělal jsem určitě personální chyby. Některé lidi jsem na určité pozice jmenovat neměl, a pokud jsem je jmenoval, tak jsem je měl odvolat dříve. Někteří se na své pozice vůbec neměli dostat,“ připustil Nečas pro středeční MF Dnes. S konkrétním výčtem chyb však premiér hodlá seznámit delegáty kongresu, který se sejde příští pátek. Zazní mezi nimi i jméno Pavla Drobila?

A ještě jedna poznámka. Zatímco dosluhující místopředseda Drobil občanské demokraty dost pravděpodobně o pár procentních bodů připravil, Libora Michálka, jenž na případ v SFŽP coby jeho tehdejší šéf upozornil, katapultoval do senátorského křesla. Radují se i čeští piráti, kteří prolomili tabu a díky Michálkovi se mohou pochlubit světovým prvenstvím — vlastním zástupcem v parlamentu.

Autor: