Lidovky.cz

Důsledek velké provázanosti české a německé ekonomiky: Dovoz inflace

Jaký je vztah mezi nezaměstnaností a inflací? foto: Česká pozice

Chování lidí ani obchodníků nelze spolehlivě odhadnout. Ceny, za něž budeme v nejbližších měsících nakupovat hotové zboží, ovlivní i další faktor – vývoj cen ve výrobní sféře. A ty jdou prudce nahoru. Ještě více než u nás v sousedním Německu, s nímž jsme ekonomicky provázáni natolik, že si podle ekonomů inflaci dovezeme i odtamtud.
  11:43

Zdražování po konci lockdownu nemusí pohánět jen chuť zákazníků utrácet, ale i ceny surovin či energií, jež rostou celosvětově. V Německu už vylétly na nejvyšší úroveň za deset let. A to se začíná projevovat i v Česku. Ekonomové i laici se dohadují, co udělá s cenami otevření kadeřnictví, manikúr a dalších služeb či kamenných obchodů. Prodejci jsou vyhladovělí po tržbách, lidé zase chtějí nakupovat jinak než jen online a řadě z nich navíc kvůli lockdownu zbylo v peněženkách hodně peněz.

Úspory v bankách vzrostly v řádu stovek miliard korun. Chování lidí, kteří musejí také myslet na zadní kolečka, ani obchodníků nelze s žádnou mírou spolehlivosti odhadnout. Ceny, za něž budeme v nejbližších měsících nakupovat hotové zboží, ovlivní i další faktor – vývoj cen ve výrobní sféře. A ty jdou prudce nahoru. Ještě více než u nás v sousedním Německu, s nímž jsme ekonomicky provázáni natolik silně, že si podle ekonomů inflaci dovezeme i odtamtud.

Strmý růst

Spotřebitelské ceny v Česku do února klesaly, v březnu nepatrně vzrostly o 2,3 procenta. Na strmou cestu vzhůru se však vydaly ceny průmyslových výrobců. Tempo jejich meziročního růstu se v březnu zvýšilo z únorových 1,4 na 3,3 procenta, nejvíce od května 2019. Tolik nikdo nepředvídal. „ČNB v prognóze z počátku února očekávala, že ceny průmyslových výrobců v prvním čtvrtletí klesnou v průměru o procento, ve skutečnosti ale vzrostly o 1,5 procenta,“ upozorňuje hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

A to ještě celkové číslo snižuje zvolnění cenového růstu některých komodit – například dopravních prostředků, strojů či zařízení – a v potravinářském průmyslu dokonce pokračoval pokles. V březnu nejvíce rostly ropné produkty, chemikálie a obecné kovy. V delším horizontu však stoupají i ceny energií.

Spotřebitelské ceny v Česku do února klesaly, v březnu nepatrně vzrostly o 2,3 procenta. Na strmou cestu vzhůru se však vydaly ceny průmyslových výrobců. Tempo jejich meziročního růstu se v březnu zvýšilo z únorových 1,4 na 3,3 procenta, nejvíce od května 2019. Tolik nikdo nepředvídal.

Dle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se například cena silové elektřiny (neregulovaná složka ceny pro spotřebitele za skutečně odebranou elektřinu, s těmito cenami se obchoduje na burze) za uplynulý rok zvýšila o 46 procent. Důvodem zdražování vstupů je celosvětové obnovování hospodářských aktivit utlumených pandemií koronaviru, přetrvávající komplikace v dodavatelských vztazích a v dopravě a nedostupnost některých komponent, třeba čipů. A vymizení těchto překážek je zatím v nedohlednu.

Podstatně hůře než Česko je na tom Německo. Tamější výrobní ceny v březnu meziročně vzrostly o 3,7 procenta, a dostaly se skoro na desetileté maximum. Významně přispěly ke zdražení energie. Především elektřina, jejíž cena pro průmysl meziročně vzrostla o 9,6 procenta, a cena na burze dokonce o 68,3 procenta. Zásluhu na tom ovšem má i zpoplatnění za emise oxidu uhličutého. Zemní plyn po započtení tohoto příplatku podražil dokonce o 18,2 procenta. A na burze jeho cena meziročně vylétla dokonce o 96,1 procenta.

„Při tak velké provázanosti české a německé ekonomiky– bonmot ostatně říká, že Česko je jednou ze spolkových zemí – není možné, abychom zůstali od vývoje v Německu odtrženi. Když jsou tam vyšší ceny výrobců, dovezeme si část inflace i k nám. Lze čekat, že podle toho upraví své ceny i naši výrobci a obchodníci,“ odhaduje Křeček. Nemalou roli v uvažování výrobců i obchodníků podle něj samozřejmě hraje také fakt, že lidem v době, kdy neměli kde utrácet, narostly úspory.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.