Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Důsledek zaměstnávání načerno: Prioritní cena, ne kvalita práce

Ze statistik vyplývá, že loni bylo za nelegální zaměstnávání uloženo 440 pokut za bezmála 86 milionů korun, letos do konce července dostali zaměstnavatelé již 273 pokut za necelých 77 milionů korun. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a dalších státních institucí včetně policie se dohodli, že kontroly práce načerno zintenzivní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Práce na černo je nutná.

Podle vlády je práce "na černo" každá o které nemá stát oodrobný přehled. Otázkou je, proč by se měl stát starat jakou formou je uzavírán smluvní vztah mezi tím, kdo práci nabízí a tím, kdo výkon práce od něj potřebuje. A taky nevím, proč jsou pracovní vztahy tak složitě upraveny zákony, proč musí být zaměstnavatel zatížen složitou administrativou a mnoha zbytečnými povinnostmi, proč je tak problematické uzavřít krátkodobé pracovní smlouvy a pod. Kdyby to nebylo, nebyla by práce "na černo"!

Příklad: Malá stavební firma s pár zaměstnanci získá větší zakázku, pro kterou potřebuje na pár měsíců víc lidí. Nabrat je na pracovní smlouvu podle ZP je sebevražda. Zvýší se enormě zatížení administrativou, nároky na účetnictví, musí zajistit pracovní oděvy, platit povinné odvody a pod. A co pak, když už nebudou třeba? Výpověď je dlouhodobý problém s rizikem jejího napadení pro neplatnost, výplata odstupného a pod.

0/0
30.10.2018 10:16

Re: Práce na černo je nutná.

Presne tak, poctiva prace za poctive penize neni nic spatneho ani kdyz do toho nevidi stat.

0/0
30.10.2018 16:05