Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

E15: Petr Kellner má lék na rakovinu prostaty

  13:25

Biofarmaceutická společnost Sotio vyvinula dle deníku E15 léky na rakovinu prostaty. Osobně se projektu věnuje miliardář Petr Kellner.

Aktualizováno. Sotio, nová biofarmaceutická společnost nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, vyvinula podle deníku E15 léky na rakovinu prostaty. A prý již podala žádost o jejich patentovou ochranu. Sotio nyní testuje přípravky na léčbu různých stadií rakoviny prostaty s cílem prokázat jejich bezpečnost a účinnost. Letos plánuje pokročit do třetí testovací fáze, kdy budou její léky podávány stovkám až tisícům pacientů v několika zemích. Až poté může Sotio pomýšlet na registraci léčiv a jejich prodej.

Firma Sotio se dle agentury ČTK proti spekulaci deníku E15 ohradila. Společnost prý na výzkumu léku zatím pracuje, zabývá se využitím takzvaných dendritických buněk v léčbě. „Perspektiva, že výzkum bude završen lékem využitelným v běžné lékařské praxi, je ale ještě velmi vzdálená. Výzkum nepokročil do fáze, která by ospravedlňovala mediální zkratky typu: Sotio má lék proti rakovině,“ uvedl mluvčí firmy Miroslav Beneš. Podle něj má firma před sebou ještě několik let bádání a ověřování, zda výsledky budou mít reálné využití v praktické medicíně.

Sotio: Výzkum nepokročil do fáze, která by ospravedlňovala mediální zkratky, že je hotov lék proti rakoviněHlavními odbornými konzultanty a členy dozorčí rady společnosti jsou motolští lékaři – přednostka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Jiřina Bartůňková a docent imunologie Radek Spíšek. Vloni v listopadu se ČESKÁ POZICE tázala profesorky Bartůňkové, zda se o její práci zajímají nějací noví farmaceutičtí investoři, respektive i velké finanční skupiny. „Máme mnohozdrojové financování podle projektů, a to jak z domácích, tak zahraničních zdrojů. Také sponzorské účelové dary, např. dar finanční skupiny – České spořitelny, a nadace Kapky naděje umožnil výstavbu superčistých prostor ve Fakultní nemocnici Motol,“ uvedla pouze v e-mailové odpovědi profesorka Bartůňková.

Předsedou představenstva a generálním ředitelem Sotia je bývalý šéf tuzemské pobočky McKinsey & Company Karel Nohejl. Spolu s ním v představenstvu zasedá výrobní ředitelka Petra Dobešová, bývalá šéfka vnějších vztahů společnosti Philip Morris, a finanční ředitelka Eva Rollerová.

PPF je dle mluvčího Milana Tománka minoritním akcionářem Sotia. „Skupina PPF farmaceutický podnik majoritně ovládne až poté, co léky získají patentovou ochranu a další investice do rozvoje si vyžádají navýšení kapitálu. Podle informací E15 zatím majoritu drží sám Petr Kellner, který se projektu hodně osobně věnuje,“ píše se ve zprávě.