Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oznámil, že se vládní koalice dohodla na vzniku elitního týmu žalobců, kteří budou mít na starosti boj proti korupci. Zároveň uvedl, že by měly být zrušena obě Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci. Paragrafované znění příslušné novely zákona o státních zastupitelstvích chce koalice předložit do poloviny příštího roku.
„Zaručí státním zástupcům, kteří bojují proti korupci větší nezávislost, jasně vymezené pravomoci a také ochranu proti případným zásahům,“ řekl v ČT ministr Pospíšil. Členové speciálního týmu žalobců by měli podléhat nejvyššímu státnímu zástupci, momentálně Pavlu Zemanovi. Ten pro ČT uvedl, že elitní žalobci, jichž má být dvacet anebo 40, budou jmenováni na období sedmi až deseti let. Sídlem speciálního týmu žalobců má být menší město, aby se tím zajistila co nejvyšší možná míra nezávislosti při vyšetřování případů.
Partnery elitních žalobců by se měly stát celorepublikové policejní útvary. „S týmem žalobců budeme velmi rychle komunikovat o tom, zda zahájit, či nezahájit úkon trestního řízení a jak postupovat dále,“ slibuje si ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec.
Obdobné speciální prokuratury mají v cizině zpravidla hmatatelné výsledky. S těmi se mohou pochlubit například v Rakousku a Španělsku, ale i v Rusku a Chorvatsku. Náklady na vznik protikorupčního týmu žalobců mají dosáhnout 100 milionů korun.
Pokud zákon vstoupí v platnost, zruší se tím čtyřstupňový systém státních zastupitelství, který byl nastaven ještě v době České a Slovenské federativní republiky. Mezi právníky je rozšířený i názor, že jsou zbytečným mezičlánkem systému. Dodejme, že především Vrchní státní zastupitelství v Praze, které v minulosti získalo nelichotivou přezdívku „Vrchní státní zametačství“, bylo dlouho terčem kritiky ministra spravedlnosti i nejvyššího státního zástupce. V říjnu musel skončit jeho šéf Vlastimil Rampula, kterého dočasně nahradil Zemanův náměstek Stanislav Mečl.
Tématu jsme se věnovali v článcích: