Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Elon Musk radí: Inženýři ať studují zadarmo!

  23:18

Zapomeňte na dotace zemědělcům, vzkazuje Evropanům proslulý vynálezce Elon Musk. Raději odpusťte školné inženýrům technických oborů.

Elon Musk mívá neotřelé nápady. foto: © ReutersČeská pozice

Zapomeňte na dotace zemědělcům, vzkázal na nedávné panelové diskusi v Dublinu proslulý vynálezce a úspěšný podnikatel Elon Musk. Irsku podle něj mnohem spíše prospěje, odpustí-li školné inženýrům technických oborů.

Během panelové diskuse na dublinském webovém summitu, jíž se zúčastnil spolu s irským premiérem Endou Kennym, byl Musk vyzván, aby se na chvilku vcítil do role irského ministerského předsedy a vymyslel, jak ostrovní stát přetvořit v digitální výspu. „Nebo jakoukoliv výspu,“ odtušil Kenny.

Musk navrhl, aby Irsko pomohlo středně velkým firmám najít kapitál a aby nějakým způsobem pěstovalo a koncentrovalo talent, načež dodal, že se chce vyhnout otřepaným frázím. „Pro technologickou firmu je klíčový přísun inženýrů,“ uvedl spoluzakladatel novátorských firem Tesla Motors a Space Exploration Technologies. „Třeba by inženýrské obory mohly být bez školného, nebo něco takového. Podmínkou však musí být, aby absolventi zůstali v Irsku.“

Jak to během panelové diskuse popsal premiér Kenny, irské hospodářství „nespadlo jen do záchodu, ale bylo i spláchnuté“Na ostrově je už nyní vzkvétající sešlost inženýrů díky pobočkám, které si v Dublinu a Corku otevřely společnosti jako Apple, Facebook, Google či Twitter. Domácích technologických firem je však poskrovnu.

Irsko se stále vzpamatovává z krize eurozóny. Nebo, jak to během panelové diskuse popsal premiér Kenny, irské hospodářství „nespadlo jen do záchodu, ale bylo i spláchnuté“. Vláda v Dublinu vnímá technologický sektor jako rychle se rozvíjející odvětví, které by mohlo pomoci rozvoji celého hospodářství. „Vracejte se k nám,“ vyzval Kenny vzácného hosta, který byl v Irsku poprvé od svého dětství. „Potřebujeme vás,“ cituje irského premiéra agentura Bloomberg.

Muska potřebuje kdekdo. Otázkou zůstává, zda bude mít Česko také někdy premiéra, který by ho sem pozval (dostal?) na přednášku. O zaneprázdněném Muskovi se proslýchá, že na zahraniční konference příliš nejezdí. A najednou se objevil v Irsku. Nejspíš vytušil, že by to výjimečně nemusela být ztráta času. Čeští politici však bohužel možná ani nevědí, o koho jde. Jedna Tesla jim asi stačí. Anebo někteří z nich raději nechtějí slyšet Muskovo doporučení, že mají zapomenout na zemědělské dotace a místo toho vzdělávat inženýry.

Autor: