Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropská komise chystá měkčí polštář pro banky v EU

Evropa

  12:59

Výjimky by porušovaly globální dohodu a podkopaly snahu učinit bankovní systém bezpečnějším, tvrdí spoluautor pravidel Basel III.

Banky v Evropské unii by se mohly vyhnout části přísnějších kapitálových požadavků Basel III. Z oficiálně dosud nezveřejněného návrhu legislativy pro sedmadvacítku vyplývá, že banky v EU by mohly spoléhat na kapitál ve svých pojišťovacích odnožích víc, než požadují globální pravidla. Zároveň by mohly pokračovat déle, než se předpokládalo, v emitování takzvaného hybridního kapitálu, jako jsou preferenční akcie či jiné dluhové nástroje.

Podle deníku Financial Times (FT) by z návrhu mohly profitovat zejména francouzské finanční skupiny Société Générale a BNP Paribas a britská Lloyd’s Banking Group, jež mají rozsáhlé pojišťovací divize. Jeden z regulátorů, který se podílel na tvorbě Basel III, uvedl, že výjimky by porušovaly globální dohodu. Navíc by podkopaly snahy o zajištění větší bezpečnosti bankovního odvětví.

Basilejský výbor pro bankovní dohled loni stanovil, že banky budou postupně muset udržovat takzvaný jádrový kapitál na úrovni sedmi procent rizikově vážených aktiv. Je však na národních regulátorech včetně Evropské komise, aby nová pravidla zavedli. Šéf finančních služeb EU v reakci na článek FT pro agenturu Bloomberg uvedl, že bude respektovat „výši ambicí“ finanční regulace Basel III. Spekulace britského deníku odmítl.

Požadavky Basel III stanovují strop pro využití pojišťovacího kapitálu na deseti procentech z celkového kapitálu. Zároveň nutí banky, aby postupně omezily svou závislost na hybridním kapitálu, který se ve velké míře ukázal jako bezcenný v absorbování ztrát během finanční krize.

Basilejský výbor pro bankovní dohled koncem loňského roku odhadl, že zavedení nových pravidel finanční regulace Basel III si vyžádá náklady 602 miliard eur. Aby banky vyhověly požadavkům likvidity, budou muset navíc nahradit dosavadní zdroje svého financování v objemu 2,89 bilionu eur.