130 let
Turistika na Korsice

Turistika na Korsice | foto: iStockphoto.com

Evropská unie hodlá zachránit turistiku. Řeší cestování na dovolenou

  •   10:59
Státy evropské sedmadvacítky se snaží najít způsob, jak zajistit občanům letní dovolenou v zahraničí, a tím i příjem z odvětví, jež tvoří zhruba desetinu hospodářství celé Evropské unie. Na stole leží například Chorvatskem navržený „koronavirový pas“ – doklad o bezinfekčnosti platný v schengenském prostoru a části přidružených zemí.

Zachraňme turistiku, apelují státy evropské sedmadvacítky. A společně se snaží najít způsob, jak zajistit občanům letní dovolenou v zahraničí, a tím i příjem z odvětví, jež tvoří zhruba desetinu hospodářství celé Evropské unie. Nejhlasitěji po dovolenkářích volají jižní státy, jejichž ekonomiky na cestovním ruchu stojí. Na stole proto leží například Chorvatskem navržený „koronavirový pas“ – doklad o bezinfekčnosti platný v schengenském prostoru a části přidružených států.

Unijní představitelé jej sice podpořili, ale detaily zatím chybějí, a každý stát přichází s vlastními opatřeními. Některé státy prosazují papírový dokument, jiné, třeba Rakousko, hovoří i o digitálních aplikacích. „Jasněji ohledně cestování bude mít česká vláda v půli května. Do té doby jde jen o spekulace,“ řekl LN dobře informovaný zdroj.

Také bilaterální vyjednávání

Obdobně se vyjádřil i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), dle kterého se podmínky cestování na dovolenou nebo výlety stále řeší. „Vše chceme stihnout tak, aby mohla proběhnout letní sezona,“ řekl s tím, že v nejbližších týdnech by se podmínky i seznamy zemí, do kterých bude možné odjet na dovolenou, měly zcela vyjasnit. „Vedle takzvaného koronavirového pasu by měla být ve státech EU zaváděna společná pravidla, která se budou týkat dodržování hygienických norem, například zavedení tracking systému v případě propuknutí nemoci,“ doplnil Petříček.

Podle něho nadále platí, že otvírání hranic závisí jak na dohodě států, tak na aktuální epidemiologické situaci. Šéf české diplomacie nicméně stále věří, že se podaří v červenci otevřít brány se sousedními zeměmi, o prvním měsíci letních prázdnin by chtěl umožnit Čechům cestovat už i do Bulharska, Maďarska či pobaltských zemí, od srpna pak do Chorvatska, Řecka, Slovinska nebo na Maltu. Naděje svitla podle něho i pro mimoevropské, vzdálenější destinace, například pro Kanadu, Austrálii či Japonsko.

Kromě společného evropského tažení vsadily jednotlivé státy i na bilaterální vyjednávání. Společný postup ano, ale raději si to chtějí pojistit i po svém.

„Cestování mimo Evropu bude záležet i na obnově mezinárodních letů,“ podotkl ministr. Kromě společného evropského tažení vsadily jednotlivé státy i na bilaterální vyjednávání. Společný postup ano, ale raději si to chtějí pojistit i po svém. Příkladem je chorvatský ministr turismu Gari Cappelli, stejně tak italský premiér Giuseppe Conte, který vyjednává separátně a poukazuje na to, že na italských ostrovech, jako je Sardinie či Sicílie, je situace příznivá a turistům nebezpečí nákazy nehrozí.

Sardinie už například zveřejnila, že turisté, kteří ji navštíví, mají předložit své zdravotní údaje a nechat si před vstupem zkontrolovat teplotu. „Každý, kdo nastoupí do letadla nebo na trajekt, se bude muset prokázat určitým zdravotním pasem, spolu se svým palubním lístkem a dokladem totožnosti,“ řekl guvernér ostrova Christian Solinas. Podobná opatření zvažují i další italské ostrovní destinace, jako je Capri, Ischia a jižní pobřežní region Puglia.

O dekretu či nějaké formě koronavirového pasu uvažuje i koronavirem relativně málo zasažené Řecko, které letos rovněž prahne po českých turistech. Loni jich uvítalo na 400 tisíc. „Návštěvníci letos přijdou s nějakým druhem certifikátu, který prokáže, že cestující netrpí covid-19. Pokusíme se tak omezit jakoukoli možnost šíření viru,“ uvedl ministr cestovního ruchu země Harry Theocharis.

Nastartování tuzemského cestovního ruchu

O elektronické formě zdravotního pasu uvažují například také španělské Baleárské ostrovy. Některé státy, například jihoamerické Chile, zase uvažují o tom, že by vydávaly doklady o imunitě pro lidi, kteří se vyléčili z nákazy koronavirem. Před tímto krokem ale varuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Přesnost a spolehlivost testů na protilátky podle ní nemusí být zaručené.

Každý sedmý Čech sice letos chce vyrazit na dovolenou do zahraničí, ale prioritou české vlády je nastartování tuzemského cestovního ruchu, který zaměstnává čtvrt milionu lidí. Kvůli koronaviru může přijít o práci až polovina z nich. K dovolené v Česku nabádá i řada politiků.

Každý sedmý Čech sice letos chce vyrazit na dovolenou do zahraničí, ale prioritou české vlády je nastartování tuzemského cestovního ruchu, který zaměstnává čtvrt milionu lidí. Kvůli koronaviru může přijít o práci až polovina z nich. K dovolené v Česku nabádá i řada politiků. Kromě premiéra Andreje Babiše (ANO) zvolí tuzemsko i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) či epidemiolog Roman Prymula. Na domácí turistiku sází i další evropské státy.

„Já osobně svou letní dovolenou strávím v Rakousku a mohu ostatním jen doporučit udělat to samé,“ prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz. Podobné výzvy k podpoře vlastní země lze zaslechnout i v Německu či Francii. Cestování do zahraničí bylo stejně jako obecně volný pohyb osob kvůli epidemii koronaviru až na výjimky zakázáno v půli března, podobně jako v ostatních evropských zemích. S platností od 24. dubna vláda své opatření zrušila. Češi se ale musejí při návratu z ciziny prokázat negativním testem na koronavirus. Kontroly na hranicích potrvají zatím do 14. května.

Autor: Iveta Křížová
  • Vybrali jsme pro Vás