130 let

| foto: © Nadace partnerstvíČeská pozice

Evropský strom roku 2013: Maďarský platan z Egeru

Evropa
  •   11:54

Český projekt Nadace Partnerství, který v Evropě podněcuje vyhledávání pozoruhodných stromů, triumfoval na půdě Evropského parlamentu.

Česká aktivita Nadace Partnerství každoročního vyhlašování Stromu roku má už třetím rokem i evropskou podobu, v níž mezi sebou soutěží Stromy roku z národních soutěží. Pořadatelé nehledají nejstarší, nejvyšší, nejmohutnější, nejkrásnější nebo nevzácnější strom, ale nejsympatičtější strom, který dokáže stmelit lidi ve svém okolí. Tím je i Evropský strom roku 2013: platan javorolistý z maďarského lázeňského města Eger.

Do mezinárodní soutěže o Evropský strom roku přišlo letos na adresu českého iniciátora – Nadace Partnerství – více než 45 tisíc hlasů. O vítězi, kterým je rozložitý platan v maďarském Egeru, rozhodlo 14 205 hlasujících z celého světa. Ač mezinárodní soutěž svými tipy obeslalo zatím jen šest pořadatelů národních anket, hlasovali lidé nejen z celé Evropy, ale i například z Austrálie a USA.

Starost o stromy lidi spojuje, a to nejen rozvášněné protestanty proti kácení parku Gezi v Istanbulu. Evropský komisař pro životní prostředí Janéz Potočnik, který cenu maďarským zástupcům v Bruselu před týdnem předával, nezapomněl připomenout, že on sám se pod stromem narodil. A že to pro něho bylo šťastné zahájení životní cesty, která ho dovedla až do křesla evropského komisaře, šibalsky poznamenal Potočnik.

Soutěž se rozšiřuje, finance se tenčí

Předávání ceny na půdě Evropského parlamentu mělo pro prestiž českých pořadatelů velký význam. Očekává se, že pod jeho vlivem přibudou v členských zemích Evropské unie organizátoři národních soutěží, bez nichž to nejde. V mezinárodním klání totiž mohou soutěžit jen nejoblíbenější stromy dané země. Letošního mezinárodního ročníku se zúčastnilo šest národních vítězů z Irska, Bulharska, Polska, Slovenska a samozřejmě z pořádajícího Česka a vítězného Maďarska.

Za každým navrženým stromem je větší či menší skupina nadšenců, jejichž činnost povzbuzuje i širší veřejnost k ochraně stromů a další zeleně

Nejoblíbenějšími evropskými stromy jsou letos platany. Kromě vítězného zaujal hlasující i polský platan v obci Kozy (2. místo) a ve slovenské Komjatici (5.). Irové vyslali do soutěže královský dub z Tullamore (3.), Bulhaři skupinku moruší a ořešáků z Glušniku (6.). Česko v soutěži reprezentovaly lípy z Novodvorské aleje v Jižních Čechách (4.). Za každým navrženým stromem je větší či menší skupina nadšenců, jejichž činnost povzbuzuje i širší veřejnost k ochraně stromů a další zeleně. A to je nedocenitelné.

Užitečné bylo i samotné předávání v Evropském parlamentu. Zúčastnilo se ho na 200 vážených hostí, mezi nimi politické osobnosti, zástupci evropských neziskových organizací, představitelé evropských regionů, národních zastoupení i vysocí evropští úředníci. Ti všichni mohou k rozvoji užitečné soutěže napomoci. Setkání bylo přínosné i v tom, že donátoři mezinárodní soutěže potvrdili, že budou pokračovat v jejím sponzorování. To alespoň pro další ročník rozptýlilo obavy pořadatelů, že budou muset kvůli tenčícím se finančním prostředkům soutěž ukončit.

Česká iniciativa, která dala vzniku soutěže o stromy roku, slavila v Bruselu velký úspěch a napomohla prezentaci Česka. To se tady z českého popudu mockrát nepřihodí, i když každý europoslanec má právo dvakrát do roka na půdě Evropského parlamentu uspořádat podobnou smysluplnou akci. Patronem vyhlášení Evropského stromu roku byl europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

Hlasování pomocí DMS

Hlasování v mezinárodní soutěži probíhá podle systému co jedna e-mailová adresa, to jeden hlas. V českém domácím klání, z něhož bylo mezinárodní odvozeno, se hlasy podle poslední úpravy počítají jinak.

Jednotlivci hlasují pomocí dárkových SMS, tedy DMS. Jeden hlas je za 30 korun a mohou hlasování do omrzení či spíš do výše svého konta opakovat. Skupiny příznivců jednoho jediného stromu mohou využít hlasovací arch. Přijde na 60 korun a může na něj připojit hlas 20 lidí.

Akce Strom roku mobilizuje přátele krásných stromů

Sčítají se jak hlasy za každou DMS a každý podpis na archu, tak peníze. Hlasy průběžně určují pořadí, peníze se hromadí na kontě každého z dvanácti stromů domácí soutěže. Po jejím konci bude konto každého soutěžícího stromu předáno přihlašovatelům stromu s podmínkou, že je musí použít na další výsadbu. Vítězný strom krom toho bude zdarma odborně ošetřen a v příštím roce postoupí do mezinárodní soutěže.

Akce Strom roku mobilizuje přátele krásných stromů. Stačí si kliknout na Google, najít si jejich fotografie nebo si je sami podle uvedeného místa vyhledat v terénu. Hlasování právě probíhá.

Vstřícná odezva

Přátel stromů přibývá, za dobu existence Stromu roku od prvních krůčků v roce 2001 se hlasování zúčastnilo více než milion lidí. Partnerem Nadace Partnerství v organizování Evropského stromu roku je Organizace evropských vlastníků půdy. Její generální tajemník Thierry de l’Escaille zdůraznil: „Evropští majitelé pozemků pečovali o krásné krajiny po staletí. Proto i výsadba a péče o stromy je hluboce zakořeněna v naší duši, ne-li v našich genech.“

Česká iniciativa vyhledávat krásné stromy má v Evropě vstřícnou odezvu. Příští rok se už počítá i s účastí Francie.

Komisař Potočnik při příležitosti předání ceny maďarskému platanu javorolistému z Egeru uvedl: „Dnešní vítěz je bezesporu součástí evropského kulturního dědictví, ale na rozdíl od historických památek, nemůže být nikdy přestavěn. Musíme proto přijmout veškerá možná opatření na podporu jeho pokračujícího růstu ve zdravém životním prostředí.“

Je třeba připomenout i to, že česká iniciativa vyhledávat krásné stromy má v Evropě vstřícnou odezvu a je hodna následování. Příští rok se už počítá i s účastí Francie.

Autor: Čestmír Klos
  • Vybrali jsme pro Vás