Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Facka od Moody’s české banky nepoloží

  13:29

Investoři si ze zhoršeného výhledu pro tuzemské bankovnictví zjevně nic nedělají. Obavy ratingové agentury však nejsou zcela od věci.

Jak vážně vzali investoři čtvrteční zhoršení výhledu pro rating českých bank od agentury Moody’s, lze zjistit letmým pohledem na virtuální parket pražské burzy. Komerční banka dnes posiluje téměř o tři procenta. V mírném závěsu se drží i Erste Bank, majitelka České spořitelny. Ačkoli s akciemi ostatních bank se na veřejném trhu neobchoduje, pro vytvoření obrázku to bohatě stačí. Vlastně ani není divu. Moody‘s totiž nepřistoupila k žádným změnám, pokud jde o jednotlivé banky. Výhled se týká pouze bankovnictví jako celku.

Připomeňme jen, že ratingová agentura zhoršila vyhlídky českého bankovního odvětví ze stabilního na negativní. Vysvětlila to ekonomickým útlumem v Evropě, který může vést k dalšímu snížení kvality aktiv a ziskovosti bank.

Česká národní banka coby garant stability tuzemských bank neustále omílá – a nic jiného jí ani nezbývá –, že jsou zdravé a jejich kapitálová vybavenost by pohodně zůstala nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě výrazně negativního vývoje ekonomiky. Jistě to činí právem, například na základě nedávných zátěžových testů.

Přesto lze aktuální stanovisko Moody’s vnímat s pochopením. Nejvýraznějším rizikem pro „české“ banky totiž je, že většina z nich má vlastníky v zemích eurozóny zmítané dluhovou krizí. Mohou tedy čelit tlakům, aby dodávaly svým matkám v západní Evropě potřebný kapitál. I když se ČNB dušuje, že „bedlivě hlídá celkové zdraví bankovního sektoru i tok peněz od českých dcer k jejich zahraničním mateřským bankám“.

Na zprávu agentury Moody’s lze pohlédnout i z jiného úhlu – na základě nedávného výroku guvernéra maďarské centrální banky Andráse Simora. V reakci na snížení hlavního ratingu své země do spekulativního pásma právě od Moody‘s v úterý uvedl: „(Investoři) neuštědří na rohu ulice ránu Vitaliji Kličkovi (ukrajinský boxerský šampion – pozn. red.), zato dají nakládačku hubenému obrýlenému chlapci, který je osvobozen z tělocviku, neboť počítají s tím, že jim to nevrátí.“ Naštěstí to zatím vypadá, že české banky nějaké ty svaly nabraly a z jedné facky se nepoloží.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.