Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Fenomén ÚSTR: Úplný obraz zmaru

V posledních týdnech se přestalo psát o Ústavu pro studium totalitních režimů. Kdo by ale z toho vyvozoval, že mediální mlčení o soudobém českém Kocourkově znamená klid, pohodu a vědecký zápal ústavních historiků a archivářů, krutě by se mýlil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

V.Hricák

Ani jsem to nečetl

Zbytečný článek o ještě zbytečnějším ústavu.Osobně jsem přesvědčený,že právě ÚSTR je modelový příklad,kde by mohl stát ušetřit,kdyby tuto instituci zrušil.Ať se politici chovají zodpovědně a nebezpečí jakékoli totality bude nulové.

0/0
19.6.2014 19:38

J. Křivan

Nepřísluší mi ale,

rozpustit, zaplatit profesionální archiváře. Historiky, pokud o jejich práci bude zájem nechat samostatně pracovat. Ušetřené peníze použít na splácení státního dluhu.

PS Pokud je to co píše pan Houda jen zčásti pravda, jímá mne hrůza z toho kam tečou peníze.

0/0
18.6.2014 18:23

Pane Houdo, pane Houdo

co to tady breptáte? Tohle je vědecký přístup??? cituji: " Stehlík by byl bezpochyby – na rozdíl právě od paní Kavalírové – těžká váha, zapojil by se do „hry“ kolem ÚSTR a bylo by to dobře. Je třeba, aby zazněl v diskuzi i takový ideový proud, byť se to rozhodně nebude současné většině rady ústavu líbit. Problém je, že v době zákopové války se diskuze, nebo dokonce smysluplná diskuze, neřadí k prioritám u zúčastněných bojovníků." Babiši pokud jim nezrušíš všechny peníze ze stáního rozpočtu tak jsi se už zařadil mezi " politiky" a jsi pěkný sr.č" Proč máme tohle platit z daní? Na to ať si seženou sponzory. Rittig, Janoušek, Kellner, Šmejc, Háva , Kalousek, Fiala ti určitě rádi přispějí na "správný" výklad dějin!!!!! To jsme přeci už zažili. " pán velkomožný, čo to táram súdruh generál"

0/0
18.6.2014 5:50

J. Václav

Re: Pane Houdo, pane Houdo

Pan Houda má jeden velký handicap, totalitní režim mu nic neříká a jeho studium mu připadá jako egyptologie. Karierní hrátky okolo ÚSTR jsou nechutné a devastují význam této instituce. Myslím, že je na čase se tím zabývat na hodně vysoké úrovni, ale nikoliv hodnotit technické způsoby digitální archivace, příjmy archivářů a vhodnost osoby ředitele, ale přehodnotit jeho význam, způsob práce a využití pro příští generace. Totalitní režimy přece ovlivnili dějiny našeho národa téměř jedno století, navíc století největšího pokroku lidstva. Je velmi nutné, aby toto období bylo pečlivě studováno, dokud je ještě živé a zbývají nějaké dokumenty. Je nebezpečí, že za 20 let už bude jen bílým místem na mapě.

0/0
18.6.2014 9:33

J. Křivan

Re: Pane Houdo, pane Houdo

Pane Václav, historie je plná bílých míst. Už nyní je z historie vypreparováno co se nyní nehodí. Za 20 let si co chybí někdo věrohodně vymyslí. Navíc platí od nepaměti, že lidé jsou jen málo poučitelní. Příští generace budou mít úplně jiné starosti a radosti. Jako malý příklad, určitě jste jako skoro každý z nás starších vlastnil magnetofon, máto ho ještě schovaný, nebo alespoň ty pásky? Přehrajete si je občas?

0/0
18.6.2014 18:35

J. Václav

Pane Křivane

chápeme to zřejmě stejně, ale věřte, že to není nostalgie, ani ty pásky kde mám ku př. ještě Silvestra z roku 1968. Jistě, že si je občas přehraji, bez ohledu na to co si o tom myslí moji potomci. Vychoval jsem je k obrazu svému a mají stejný názor jako já. Vím, že každá historie se dá překroutit tak, jak se komu hodí , ale ta naše, česká, by přece jenom zasloužila trochu pozornosti a hlavně pravdy. Pravdy v tom, jak to opravdu bylo, včetně dokumentů a ne nějaká shodnocení expertů s tituly před a za, možná za 50 let, k nějakému výročí, třeba vstupu do do EU. Na tu pravdu bych nějaké peníze ještě obětoval.

0/0
18.6.2014 21:04

Re: Pane Houdo, pane Houdo

Pan ministr Babiš by určitě našel lepší uplatnění pro těch 150 milionů ročně, než je vyhodit pro tuto rozhádanou partu lehkoživků.

0/0
18.6.2014 17:16
Foto

Petr T.

Autor je nepoučitelný

Tedy, autor by si měl vyjasnit pojmy. Co je bývalý chartista? Ten, kdo odvolal podpis? Úplný obraz zmaru právě vytváří chaotický článek s touhou prosadit a podpořit Jana Schneidera a nadále zpochybňovat skutečnost, že Andrej Babiš, donátor webu Česká pozice, spolupracoval s StB. Snad pan autor někdy v dospělosti prozře (třeba jako Pavel Kohout) a pochopí, že demagogie není objektivní. Tenhla článek je opravdu canc, který kope za současné neomarxistické vedení ÚSTR.

0/0
17.6.2014 13:57
Foto

Jiri Janecek

Re: Autor je nepoučitelný

Charta 77 byl jednak dokument a jednak nejaka platforma, ktera sdruzovala signatare onoho dokumentu. Vzhledem k tomu, ze ta iniciativa nevyviji vice cinnost (protoze dosahla svych cilu), tak se celkem bezne sigantari onoho dokumentu (treba Jan Schneider) oznacuji jako "byvali chartiste"... Podobne se treba v sedmdesatych letech oznacovali "byvali partyzani" ci dnes se muze mluvit o "byvalych prislusnich/duvernicich StB"...

Jinak teda dosud mi byla Babisova spoluprace celkem jedno. V lepsim pripade chranil narodni hospodarstvi, v horsim udaval lidi sve kategorie... Pomalu se ale blizim stavu, kdy zacnu tvrdit, ze podepsal jen nejake lejstro, aby zmatl estebaky a uchranil svoji protistatni skupinu... Jako Stetina...

0/0
17.6.2014 16:14