Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finále Davis Cupu s Janouškem, Pitrem, Topolánkem…

Davis Cup

  21:56

Pozorný televizní divák mohl krom tenisu a oficiálních činitelů sledovat velmi bohatou galerii „dinosaurů“ a „lidí s jistými problémy“.

Několik ústředních postav televizní show jménem sté finále Davisova poháru. foto: © ČTKČeská pozice

Při každé významné kulturní či sportovní události světového významu se organizátoři a sponzoři snaží do VIP sektorů posadit prominenty, kteří mají zvednout společenskou prestiž akce. Jsou zváni zejména proto, že mají vliv na chod určité části společnosti, jsou aktuálně mocní ve sféře kultury, sportu, politiky či byznysu. Před lety, v časech gründerského kapitalismu, seděla v lóži vedle premiéra Václava Klause tunelářská ikona Viktor Kožený z Harvardských fondů a marketingový guru Peter Kovarčík z Teleaxisu. Kdo by si na fotografii té trojky z roku 1993 nepamatoval? O dvacet let později, na stém finále Davis Cupu, které se hrálo o víkendu v Praze, dominovaly jiné důležité persony.

Mezi pozvanými osobnostmi byznysu a politiky překvapivě převažovaly osoby, které již na výsluní nejsou. Skutečnost, že tito lidé z vysokých politických či byznysových míst již odešli, ovšem ještě vůbec neznamená, že ztratili faktickou moc. Jinak by totiž nebyli zváni v tak hojném počtu a usazeni do nejlepších sedadel. Také je ovšem možné, že organizátoři a sponzoři poslali padlým politikům či byznysmenům VIP-volňásky proto, že vůči nim mají určitý dluh. Podívejme se tedy, kdo všechno se při finále Davis Cupu objevil v hledišti.

Ústřední postava tribuny

Účast prezidenta Václava Klause, který rád hraje tenis, byla samozřejmostí. V den zahájení třídenního finále seděl vedle prezidenta miliardář Karel Komárek, nový majitel Sazky a potažmo i O2 Arény v Praze ve Vysočanech. Nejdůležitějším přítomným miliardářem však nebyl Komárek, nýbrž Tomáš Chrenek, který český tenis financuje dlouhá léta.

Jasné je, že musel být také pozván nejmocnější muž vlády, ne-li celé české politiky. Ministr financí Miroslav Kalousek byl ústřední politickou postavou hlavní tribuny; v teplákách národního týmu statečně absolvoval všechny tři hrací dny. Když ho zabíraly kamery, šlo o kritické momenty, kdy se televizní divák musel strachovat o vítězství českého týmu. Tam, kde se tento politik objeví, totiž Česká republika často ztrácí body, ať se jedná o Švýcarsko v souvislosti s kauzou MUS či o Brusel s vazbou na eurodotace.

V hlavní VIP lóži se objevil i ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala, což lze rovněž považovat za samozřejmé, byť tento člen vlády prý sport vůbec nemusí. Jelikož finále sponzorovalo i hlavní město Praha, nepřekvapil nadšeně tleskající primátor Bohuslav Svoboda vedle svého přítele Františka Pály.

Při sobotní čtyřhře se na čestné tribuně objevil prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý. Jenže až tak nevynikal mezi legendami českého tenisu, proto se v neděli posunul k poutači firmy Rolex, která velmi dobře ví, kde jsou její luxusní hodinky při televizním vysílání nejlépe vidět. Poslední hrací den tedy Dlouhý fandil na jednom ze sedadel vyhrazených pro zástupce firmy Telefónika O2. Ač dostal lístky od Španělů, jejichž zájmy v dozorčí radě Telefóniky O2 ještě nedávno zastupoval, nadšeně tleskal českým hráčům. Seděl blízko hrací ploše, a tak když tenisté podávali, kamery ho často zabíraly. Prezidentský kandidát musel mít radost.

Parta pěkně pohromadě

Televizní divák možná nechápavě zíral, když se v záběrech objevovali – řečeno véčkařskou hantýrkou – dinosauři politiky a byznysu. Až z dalekého Toskánska přijel fandit expremiér a lobbista zahraničních energetických firem Mirek Topolánek. Jeho nejlepší přítel a tenisový partner ve čtyřhře Marek Dalík v hledišti viděn nebyl, zlé jazyky však trousí, že byl „zalezlej v nějakém sky-boxu“ O2 Arény.

Povzbuzovat přišel i nedávno propuštěný podnikatel Tomáš Pitr. Na hlavní tribunu si kousek od Tamary Bendlové, manželky ministra zemědělství, sedl mocný lobbista a nejlepší přítel exprimátora Pavla Béma, miliardář Roman Janoušek. Toho soud teprve čeká kvůli autonehodě způsobené v opilosti, ale možná spravedlnosti nakonec unikne. Povzbuzoval i velký příznivec Topolánka, bývalý ministr obrany Martin Barták, toho času obviněn v armádní kauze Tatra.

Nedaleko od Janouška fandil bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, jehož syn je profesionální tenista, před ním seděl ministr životního prostředí a novopečený místopředseda ODS Tomáš Chalupa. Oba spojuje kauza Key Investments. O patro výš exministr vnitra Ivan Langer, přítomen byl také vlivný pražský podnikatel Ivo Rittig, televizní kamera jednou zabrala i jeho právníka Tomáše Jindru. Dorazil i ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj v Klausově vládě Karel Dyba. Kromě vysoce postavených zástupců sponzorů českého tenisu, státních firem jako například České dráhy, Mero či Čepro, dostal pozvánku i předseda dozorčí rady ČEZ Martin Roman.

Zastoupeni byli rovněž bývalí rebelující poslanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, jenž přijel se svým tchánem, exministrem zdravotnictví Luďkem Rubášem. Zasvěcený divák pak jistě nepřehlédl ani Martina Římana, exministra průmyslu a obchodu a později šéfporadce premiéra Petra Nečase. Funkci šéfa premiérových poradců nevykonává již více než rok, ze staré party však jistě odvolán nebyl.

Autor: