Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finančního partnera ČEZ pro Temelín bude hledat BNP Paribas

  11:45

Pokud se ČEZ nerozhodne financovat výstavbu nových bloků sám, partner se bude hledat zejména mezi energetickými giganty.

foto: © IlustraČeská pozice

Tendr na odborného poradce, který v případě potřeby pomůže společnosti ČEZ vyhledat finančního partnera pro výstavbu dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín, vyhrála francouzská investiční banka BNP Paribas. Informaci ČESKÁ POZICE z důvěryhodných zdrojů českého energetického byznysu potvrdila ředitelka komunikace společnosti ČEZ Bohdana Horáčková. Smlouva zatím není podepsána.

Česká republika patří mezi přední státy ve světě, kde se výroba elektřiny z jádra stále těší velké podpoře obyvatelstva i politiků, což zvyšuje šanci, že ČEZ a BNP Paribas naleznou kvalitního partnera. Pokud se společnost ČEZ rozhodne, že projekt výstavby nových atomových bloků nebude platit sama, finanční partner se bude hledat zejména mezi evropskými, ale i asijskými energetickými giganty. Podle informací ČESKÉ POZCIE případný investorský podíl finančního partnera na projektu nemůže přesáhnout polovinu.

K účasti v tendru pozval ČEZ sedm účastníků: BNP Paribas, Citibank, Credit Suisse, HSBC, Merrill Lynch, Royal Bank of Scotland a Rothschild. Kromě HSBC všichni podali nabídku.

Podle informací ČESKÉ POZICE se do užšího kola dostaly tři renomované investiční banky: francouzská BNP Paribas, britská Royal Bank of Scotland a americká Merrill Lynch. V poslední fázi se rozhodovalo už  pouze mezi BNP Paribas a Merrill Lynch. Nabídka Američanů však údajně byla cenově méně výhodná, proto se ČEZ nakonec rozhodl pro Francouze. Podle Horáčkové byli všichni účastníci soutěže o výsledku informováni. Informován byl rovněž český premiér Petr Nečas.

O tom, že ČEZ uvažuje při výstavbě JE Temelín přibrat finančního partnera, se hovoří již delší dobu. Firma to avizovala několikrát, naposledy se 26. ledna k tomuto tématu v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák. Prohlásil, že ČEZ pečlivě sleduje, jak se dnes staví atomové elektrárny ve světě a že trend směřuje ke sdílení nákladů a rizik. Mít při stavbě jaderné elektrárny finančního partnera by podle Nováka společnosti ČEZ umožnilo mít prostor pro jiné zajímavé investice, které se objeví při realizaci nových jaderných bloků v Temelíně. Finanční ředitel podniku ČEZ však Bloombergu řekl, že ohledně finančního partnera nic není rozhodnuto, stále prý platí varianta, že celý projekt bude společnost financovat sama. Hlavním zdrojem má být cash flow.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...