Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Florentinum míří pod křídla čínské CEFC. Za více než 7 miliard

  14:24
Penta do Florentina, které stojí na místě někdejší budovy Rudého práva, původně investovala kolem 200 milionů eur. Nyní využila značného zájmu investorů utrácet peníze za nemovitosti v Česku.

Florentinum foto: MAFRA - TOMÁŠ KRIST

Mezi největší realitní investory v Česku se letos zařadí čínská skupina CEFC, kterou zastupuje Jaroslav Tvrdík. Od skupiny Penta Investments Číňané podle zdrojů LN koupí administrativní komplex Florentinum v centru Prahy, v ulici Na Florenci. Nikdo ze zainteresovaných stran mediálně sledovaný obchod komentovat nechtěl. Podle odborníků by Penta mohla za nemovitost inkasovat zhruba 275 milionů eur, tedy 7,5 miliardy korun.

Penta zahájila prodej Florentina v květnu. Jako poradce si vybrala společnosti Jones Lang LaSalle, Ernst & Young, Arcadis a právní kancelář Dentons. „Zatím žádná transakce uzavřena není. Než se tak stane, nic komentovat nebudeme,“ sdělil mluvčí Penty Ivo Mravinac.

„Zatím žádná transakce uzavřena není. Než se tak stane, nic komentovat nebudeme.“

Podobně hovoří i Jaroslav Tvrdík, který čínskou společnost CEFC v Česku zastupuje. „To máte zřejmě více informací než já,“ reagoval na dotaz Lidových novin.

Nicméně začátkem listopadu byla v obchodním rejstříku zapsaná společnost CEFC Florentinum, mezi jejímiž předměty činnosti byl mimo jiné uveden pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Členkou představenstva se stala Marcela Hrdá, která je výkonnou viceprezidentkou evropské části čínské skupiny CEFC.

Číňané už v Praze nemovitosti nakupovali dříve. Středoevropské sídlo si CEFC zřídila v budově bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě. Skupině patří pětihvězdičkové hotely Mandarin Oriental Prague v Praze na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech.

CEFC zatím v Česku utratila zhruba dvacet miliard, a to převážně právě za nákupy nemovitostí nebo za převzetí obchodních podílů ve firmách.

CEFC patří mimo jiné fotbalový klub Slavia Praha a pivovarská skupina Lobkowicz. Číňané investovali i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media. CEFC převzala strojírenský a metalurgický podnik Žďas ve Žďáru nad Sázavou, spolu s ním jeho dceřinou společnost TS Plzeň a také majoritní podíl v německé společnosti ŽĎAS SGS.

Hospodářské výsledky působení skupiny, která zastřešuje evropské aktivity, zatím vyznívají hodně rozpačitě.

CEFC již získala desetinu tuzemské J&T Banky. Již dříve oznámený záměr navýšit podíl na padesát procent zatím nebyl uskutečněn. „Schvalovací proces stále probíhá,“ uvedl pro LN ředitel marketingu J&T Banky Petr Málek.

V médiích se objevily informace, že by Číňané mohli získat podíl v Penta Investments. Tuto spekulaci označil mluvčí Ivo Mravinac za „pavlačové domněnky“.

Prezident CEFC Čchan Čchao-tuo po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem koncem roku 2014 konstatoval, že si CEFC vybrala Prahu jako svou základnu v Evropě a J&T za hlavního evropského partnera.

Hospodářské výsledky působení skupiny, která zastřešuje evropské aktivity, zatím vyznívají hodně rozpačitě. Dle obchodního rejstříku dosáhla loni CEFC Group Europe ztráty bezmála 120 milionů korun.

Florentinum bylo zkolaudováno v říjnu 2013 na místě někdejší budovy Rudého práva. Penta do něho investovala kolem 200 milionů eur. Budova pojme zhruba 3500 lidí. Prvními nájemníky se staly poradenská společnost Ernst&Young a advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners. Vedle sídla ČSOB v Radlicích je Florentinum se 43 tisíci metry čtverečními největší administrativní budovou v Česku. Ve Florentinu je již patrná „čínská stopa“. Jedním z nájemců je totiž pobočka Bank of China. V blízkosti Florentina hodlá Penta vybudovat projekt Central Business Distict, jehož architektonickou podobu navrhlo studio Zahy Hadid.

Penta, podobně jako jiní prodávající, využila značného zájmu investorů utrácet peníze za nemovitosti v Česku. Podle mezinárodní poradenské společnosti CBRE dosáhl celkový objem investic v 1. až 3. čtvrtletí letošního roku zhruba 1,46 miliardy eur. Makléři očekávají, že rok 2016 bude rekordní z hlediska objemu realitních investic a čtvrtý kvartál vůbec nejsilnějším čtvrtletím v historii.

Florentinum

Kolaudace: říjen 2013

Hrubá kancelářská plocha: 49 tisíc metrů čtverečních

Obchodní plocha: 7500 metrů čtverečních

Investice: 200 milionů eur

Nájemci: Ernst & Young; Havel, Holásek & Partners; Penta Investments; Fortuna; Weinhold Legal; Renomia; RSJ, HSBC Bank a další

Architektonický návrh: Cigler Marani Architects