130 let
Roman Berbr (uprostřed) nad vším dohlížel.

Roman Berbr (uprostřed) nad vším dohlížel. | foto: MAFRA - Michal Šula

Fotbalový Berbrstán opevnil své hradby

  •   14:28
Výběr nového šéfa českého fotbalu ovlivnily bouřlivé projevy Miroslava Pelty a zástupce UEFA Grigorije Surkise. Vítězně z klání o předsednickou funkci nakonec vyšel Martin Malík, marketingový expert.

Tučná léta jsou pryč. Na český fotbal dopadla bída, způsobená dotační kauzou kolem fotbalového bosse Miroslava Pelty, v důsledku čehož Fotbalová asociace ČR (FAČR) přišla o miliony korun od státu a musí šetřit. Období škrtů se podepsalo i na valné hromadě z 12. prosince: namísto luxusního hotelu, na který bývali delegáti po léta zvyklí, se asociace, která měla zvolit nového šéfa, sešla ve skromném sportovním areálu (patřícím České unii sportu) v Nymburku.

Normalizátor s kožichy

Atmosféra jednání byla od počátku dusná a vypjatá. Hned na začátku vystoupili s plamennými projevy vůči české asociaci mezinárodní funkcionáři Organizací FIFA (celosvětová fotbalová organizace) a UEFA (evropská jednotka).

Svérázně promluvil zejména viceprezident UEFA Grigorij Surkis, jehož vystoupení nemělo daleko k vyhrožování. „Pokud se nepodřídíte požadavku ke změnám stanov, bude FIFA nucena posoudit otázku pro zřízení výboru pro normalizaci. To je externí orgán, který přebírá řízení asociace místo výkonného výboru. To by znamenalo, že reforma stanov v otázkách procedury volby bude provedena externím orgánem,“ pronesl Surkis.

Svérázně promluvil zejména viceprezident UEFA Grigorij Surkis, jehož vystoupení nemělo daleko k vyhrožování.

Právě jednání o nových stanovách bylo jedním z nejvypjatějších bodů úterního setkání. Zástupce UEFA Surkis trval na tom, aby delegáti schválili stanovy navržené výkonným výborem FAČR. Ty měly do budoucna zjednodušit volbu předsedy asociace a snížit vliv moravské komory, které se v minulosti dařilo blokovat kandidáty preferované českou komorou. Delegáti valné hromady ale stanovy neschválili. Surkise tím rozzuřili.

„Demonstrovali jste neúctu ke stanovám UEFA a FIFA. Když uděláte přestupek, seberou vám řidičský průkaz. Míč byl na vaší straně a vy jste nám ho vrátili,“ pronesl. A oznámil, že v únoru do Česka zavítá normalizační komise, která se bude situací ve FAČR zabývat.

Nejednomu delegátovi v sále Surkis nadzvedl mandle. Zástupce UEFA je totiž barvitá postava. Ukrajinský byznysmen má podle mezinárodních serverů, jako je například The Brussels Time, zakázaný vstup do USA – kvůli korupčnímu podezření.

Média ho zmiňují jako podnikatele blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterému měl radit s organizací světového šampionátu v Rusku v roce 2018. Surkisovo jméno se objevuje i v souvislosti s úplatkářskou kauzou z roku 1995 ze zápasu Ligy mistrů. Rozhodčímu byl nabízen úplatek ve výši dvou kožichů a 30 tisíc dolarů.

Těsně předtím, než se delegáti jali hlasovat o novém předsedovi, se mikrofonu chopil místopředseda FAČR Roman Berbr. Jeho kandidátem byl od začátku marketingový expert Martin Malík a kontroverzní šíbr, který za komunismu působil v StB, dělal vše pro to, aby Malík uspěl.

Těsně předtím, než se delegáti jali hlasovat o novém předsedovi, se mikrofonu chopil místopředseda FAČR Roman Berbr. Jeho kandidátem byl od začátku marketingový expert Martin Malík a kontroverzní šíbr, který za komunismu působil v StB, dělal vše pro to, aby Malík uspěl. Berbr tudíž na pódium pozval bývalého předsedu asociace Miroslava Peltu, který v květnu skončil ve vazbě kvůli trestnímu stíhání v dotační kauze. Bylo to poprvé od té doby, co se Pelta zjevil před televizními kamerami a promluvil. Velmi emotivně. „Stal se průser, vzali mě do vazby. Přestože s Romanem (Berbrem) máme názorové rozdíly, ve finále musím říct, že kdyby tu on nebyl, kdo za to vzal, bylo by to zlé. Tam byly tak složitý věci, že kdyby tam nebyl někdo, kdo má koule, skončilo to,“ hřímal Pelta, na němž bylo vidět, že svůj projev prožívá. Delegátům vyčetl, že neschválili stanovy, a dal doporučení: „Když už jsme udělali mezinárodní průser, zvolte aspoň v prvním kole silným mandátem Martina Malíka.“

Berbrova sázka na Peltu vyšla. Bývalý šéf FAČR má stále silnou podporu mezi funkcionáři. Jeho vliv na hlasování o předsedovi uznal po volbách i neúspěšný kandidát Petr Fousek. „Pelta vystoupil na sebe až nezvykle rázně. Jestli to bylo etické, nebo ne, už teď nemá cenu řešit,“ uvedl na tiskové konferenci Fousek.

Berbrstán

Po Malíkově zvolení se hlasovalo i o Berbrovi. Jelikož neměl na post místopředsedy za Čechy konkurenta, hlasovalo se veřejně. Proti byli pouze tři delegáti, kteří našli odvahu. Berbr je totiž znám svou pomstychtivostí. Mezi nimi byl zástupce pražské Slavie Praha, která jako jediná z velkých českých klubů Berbra nepodpořila. Její prezident Jaroslav Tvrdík to na Twitteru komentoval slovy: „Představitelé Slavie, Dukly a Teplic hlasovali na valné hromadě veřejně proti volbě Romana Berbra. Čtyři kluby se zdržely. Děkuji všem za odvahu. Respekt. Ostatním blahopřeji, mají svoje vedení.“

Výsledky hlasování potvrdily, že po Peltově pádu je nejvlivnějším mužem českého fotbalu právě Berbr.

Výsledky hlasování potvrdily, že po Peltově pádu je nejvlivnějším mužem českého fotbalu právě Berbr. Na rozdíl od červnového hlasování se mu podařilo přesvědčit více moravských delegátů, kteří před půl rokem měli sílu volbu předsedy zablokovat. Malíkovi tehdy chybělo sedm hlasů.

Berbrovi hrála do karet skutečnost, že na rozdíl od minulé valné hromady ustál tlak Tvrdíkovy Slavie a sponzorů. V červnu řada z nich hrozila, že prosadí-li se do čela asociace Berbr, přestanou do fotbalu lít peníze. Berbrovi pak pomohla i jistá nemohoucnost moravských funkcionářů, kteří nevygenerovali svého silného lídra.

Autor: Ondřej Koutník