130 let
Marine Le Penová během kampaně v Nantes

Marine Le Penová během kampaně v Nantes | foto: Reuters

Francouzské prezidentské volby: Všichni proti Marine Le Penové

  •   9:23
Šéfka krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová představila začátkem únoru „jízdní řád“ pro Francii v příštích pěti letech, pokud usedne v prezidentském křesle. Jeho možná nejradikálnějším bodem je referendum o odchodu Francie z EU.

Prezidentské volby ve Francii na přelomu března a dubna se blíží. Namísto přehlídky nápadů a politických idejí však předvolební kampaně kandidátů připomínají praní špinavého prádla na veřejnosti. Pravicový kandidát François Fillon se snaží vysvětlit zaměstnávání své manželky Penelope coby parlamentní poradkyně. Emmanuel Macron zase chyby ve svých daňových přiznáních a také, proč se v posledních měsících v postu ministra hospodářství a průmyslu věnoval spíše zakládání svého hnutí En Marche! (Vpřed!) než zájmům francouzských občanů.

Volební preference se mění skoro každý den, navzdory tomu lze prohlásit, že výsledek francouzských prezidentských voleb překvapí, pokud šéfka a kandidátka krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová za prvé, nezvítězí v prvním kole, a za druhé, zvítězí ve druhém kole.

Nesouhlas se současnou situací

Francouzská média a většina politiků spoléhají na zopakování republikánské fronty z roku 2002 – většina kandidátů se nakonec sjednotí, tentokrát proti Le Penové. Dnešní situace se však liší. Ekonomika a bezpečnost se od té doby zhoršily a výrazně se i změnil obsah projevů kandidátů na křeslo v Elysejském paláci – všichni vystupují proti establishmentu, čímž nesouhlasí se současnou situací, kterou je třeba radikálně změnit.

Všichni francouzští prezidentští kandidáti vystupují proti establishmentu, čímž nesouhlasí se současnou situací, kterou je třeba radikálně změnit

Není však zřejmé, co kandidáti považují za establishment. Podle Le Penové je to Evropská unie a NATO, Fillon se domnívá, že systém zahraniční francouzské politiky, pro Macrona jsou jím zavedené politické strany a dle komunisty Jean-Luka Mélenchona zejména obchodní dohody, jako je Transatlantická dohoda o volném obchodu (TAFTA) mezi USA a EU, nebo nadnárodní korporace.

Za této nepřehledné situace se může stát téměř cokoli, a proto by se měl vzít vážně program Le Penové o 144 bodech, který představila začátkem únoru – „jízdní řád“ pro Francii v příštích pěti letech, pokud v prezidentském křesle usedne poprvé žena. Prvním bodem, možná nejradikálnějším, je uspořádání referenda o vystoupení Francie z EU, aby našla ztracenou suverenitu – měnovou, legislativní, územní a ekonomickou.

Možnost chaosu

Světová média zareagovala prognózami kolapsu francouzské a možná i světové ekonomiky, pokud Francie zavrhne euro – nová měna by vůči euru určitě byla slabá, ale nakolik je věštěním z křišťálové koule. A není ani jisté, že by to nastalo za vlády Le Penové. Ta sice považuje tento krok za nezbytný, ale ani ona neví, co by přesně způsobil.

Příkladem může být brexit – od chvíle, kdy Britové v referendu odhlasovali odchod své země z EU, sice uplynulo více než půl roku, ale jeho konkrétní podmínky jsou stále v nedohlednu. Nehledě na to, že Velká Británie má vlastní měnu. Jisté pouze je, že pokud Le Penová zvítězí, pak uspořádá referendum.

Měsíc po prezidentských volbách budou parlamentní, a pokud strana nového prezidenta nezíská většinu, ve Francii nastane chaos

Navíc měsíc po prezidentských volbách budou parlamentní, a pokud strana nového prezidenta nezíská většinu, ve Francii nastane chaos – buď tato strana bude v parlamentu v menšině, ale zároveň prezident dohodne vícebarevnou vládu, což oslabí jeho moc, a tím i prosazení programu, nebo se vypíší předčasné volby, což ještě zvýší politický chaos. A i kdyby to Le Penová ustála, bude v průběhu roku až dvou následovat referendum. A lze jen obtížně odhadovat náladu Francouzů a změnu světová situace.

Program Le Penové se také zaměřuje na změnu volebního systému – od většinového dvoukolového k tomu, který zajišťuje místo v parlamentu i stranám, jež získaly méně než pět procent hlasů. (Většinový systém je jednou z příčin politické krize ve Francii. Pluralita stran sice existuje, ale musejí kandidovat společně se dvěma nejsilnějšími – levicovou socialistů či pravicovou republikánů.) Následovat bude snížení počtu poslanců a senátorů a vznik zákona o referendu – to se uskuteční, bude-li se půl milionu Francouzů chtít vyjádřit k nějaké otázce.

Větší bezpečnost

Le Penová chce chránit zejména svobodu projevu na internetu – osobní údaje o Francouzích budou muset být uloženy na francouzských serverech. V rámci boje proti islamismu pak hodlá prosazovat především práva žen, protože islamismus je potlačuje, a usilovat o rovnost platů obou pohlaví. Cílem Le Penové je i větší bezpečnost. Slibuje vyzbrojení francouzské policie, její posílení o 15 tisíc příslušníků a rozšíření jejich pravomocí, proto má v bezpečnostních složkách mnoho příznivců a voličů.

Cílem Le Penové je i větší bezpečnost. Slibuje vyzbrojení francouzské policie, její posílení o 15 tisíc příslušníků a rozšíření jejich pravomocí, proto má v bezpečnostních složkách mnoho příznivců a voličů.

Justiční reforma se má řídit heslem „nulová tolerance“ a obnovit trest doživotí za nejtěžší zločiny, což bude vyžadovat 40 tisíc nových míst ve vězeňství. Má být i posílena ochrana hranic a znovu zavedena celní služba, tedy šest tisíc nových celníků. Le Penová také hodlá omezit legální migraci – maximálně deset tisíc migrantů ročně – a zrušit automatické vydávaní francouzských pasů ostatním členům rodiny, má-li jeden z nich francouzské občanství.

Bezpečnost má být posílena v rámci boje s radikálním islámem. Le Penová chce zakázat všechny organizace se vztahem k němu – mají být uzavřeny mešity, jež ovládají radikálové, a prosazen zákon o odebrání francouzského občanství teroristům s dvěma národnostmi, což chtěl již premiér Manuel Valls, v čemž mu však zabránil nesouhlas poslanců zejména z jeho sociální demokracie.

Program Le Penová se věnuje i ekonomice, což je důležité, protože je často kritizovaná, že se soustřeďuje na bezpečnost a francouzskou identitu, ale zanedbává ekonomické problémy. Také v nich je patriotkou, když ekonomické cíle podřizuje zájmům Francie. Především chce zabránit odchodu francouzského průmyslu ze země – státní zakázky by měly dostávat jen francouzské firmy.

Silný národní sociální stát

Le Penová také usiluje o založení speciálního státního úřadu, který bude dohlížet, aby byly ve společnostech, jako je Uber, Airbnb nebo používající roboty, respektovány francouzské zájmy. Dále by se měla zvýšit státní podpora vědy a výzkumu o 30 procent a snížit administrativa pro malé a střední podniky. Tento slib však již 30 let obsahují programy všech politických stran. Reforma francouzské státní správy je zatím vzdálená.

Le Penová se chce opírat o silný národní sociální stát dohlížející na přerozdělování bohatství, což potvrzuje její slib snížení ceny elektřiny a plynu o pět procent

Věk pro odchod do důchodu by měl ze zákona být 60 let po 40 odpracovaných letech a měla by být i zrušena socialistická reforma zákoníku práce El Khomri, kterou odmítali především levicoví voliči – jejím zrušením jim Le Penová vychází vstříc. Dalším jejím levicovým, a zároveň populistickým návrhem je nová sociální dávka – údajně 200 eur – občanům s příjmem maximálně 1500 eur měsíčně. Le Penová ji hodlá financovat tříprocentní daní na zboží z dovozu.

Sociální program Le Penové ukazuje, že její Národní fronta není liberální pravicovou stranu, která upřednostňuje soukromou sféru. Le Penová se chce opírat o silný národní sociální stát dohlížející na přerozdělování bohatství, což potvrzuje její slib snížení ceny elektřiny a plynu o pět procent. Navíc je jedinou pravicovou kandidátkou, která chce 35hodinový pracovní týden.

Podle Le Penová se má francouzská identita projevovat povinným vyvěšováním státní vlajky a stahováním té Evropské unie. Integrace do společnosti již nemá být na základě pozitivní diskriminace, ale francouzských republikánských hodnot, především laické společnosti. Důraz na ně se však nelíbí křesťanským voličům Národní fronty. Dle nich by mělo být více zdůrazňováno křesťanství coby kulturní a historické dědictví Francie. Tento proud zastupuje zejména Marion Maréchal-Le Penová, neteř Marine Le Penové, politická hvězda francouzských katolíků.

Odchod z NATO

Součástí programu je i Francie coby vojenská velmoc. Le Penová se zavazuje, že bude-li zvolena, Francie opustí NATO – nechce, aby se účastnila válek, v nichž nemá přímé zájmy. Armáda má být posílena navýšením rozpočtu o tři procenta HDP, přičemž tyto finanční prostředky mají být použity zejména na výstavbu druhé letadlové lodi a na udržení technických schopností francouzských atomových zbraní. V případě zahraničních misí by se armáda měla podílet zejména na stabilizaci Afriky.

Le Penová se zavazuje, že bude-li zvolena, Francie opustí NATO. Armáda má být posílena navýšením rozpočtu o tři procenta HDP, přičemž tyto finanční prostředky mají být použity zejména na výstavbu druhé letadlové lodi a na udržení technických schopností atomových zbraní.

V části programu nazvané trvale udržitelná Francie Le Penová slibuje pomoc především zemědělství, které je v krizi, zejména jeho tradičním produktům. Mají být zrušeny všechny nadnárodní dohody o volném obchodu, které poškozují francouzské zemědělce. V energetice Le Penová podporuje všechny druhy energií, ale klade důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů, zejména atomových elektráren. Stát by měl zajistit obslužnost a dostupnost všech služeb, například pošty a dopravy.

Z volebního programu Marine Le Penové o 144 bodech vyplývá, že se tato prezidentská kandidátka opírá o vizi silného sociálního a národního státu, a je populistický tím, že reaguje na strach a potřeby občanů z nižší a střední třídy, jež trápí především bezpečnost a ohrožení vlastní identity i ekonomiky v důsledku odchodu průmyslu ze země a vysokých sociálních výdajů.

Tyto problémy by mělo vyřešit posílení státu ve všech oblastech, což však není typicky pravicové. Tento program je však jen návrhem. Le Penová slíbila, že během kampaně bude jeho jednotlivé body upřesňovat a dodávat konkrétní čísla, která zatím v jejím programu chybějí.

Autor: Matěj Široký
  • Vybrali jsme pro Vás