Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Frankensteinovci versus zemanovci

Aktivisté „demokratické“ opozice polepili ulice v centru Prahy letáky na podporu hlasování o nedůvěře vlády ve sněmovně. foto: István Léko

Prezident Miloš Zeman mnohokrát prohlásil, že vyslovila-li by sněmovna menšinové vládě ANO a ČSSD nedůvěru, nechal by Babišův kabinet (zemanovce) dovládnout v demisi do říjnových voleb. Takže je jedno, jak akce opozice (Frankensteinovy koalice) k vyvolání hlasování o nedůvěře vlády, čemuž mají pomoci letáky vylepené v Praze, dopadne.
  17:28

Mnoho povyku pro nic

Opoziční blok pěti stran (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů), kterému se kvůli značné šanci sestavit vládu po říjnových volbách začíná říkat Frankensteinova koalice, sbírá podpisy k vyvolání hlasování o nedůvěře vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), jíž se již delší dobu přezdívá koalice prezidenta Miloše Zemana. V tomto duchu aktivisté takzvané demokratické opozice v minulých dnech dokonce polepili ulice v centru Prahy.

Frankensteinovci a okamurovci tvrdí, že vyslovit vládě nedůvěru má smysl, premiér Babiš zase, že „nechápe, proč by měla sněmovna hlasovat o této otázce pět měsíců před volbami“

Frankensteinovci a okamurovci tvrdí, že vyslovit vládě nedůvěru má smysl, premiér Babiš zase, že „nechápe, proč by měla sněmovna hlasovat o této otázce pět měsíců před volbami“. Pro vyslovení nedůvěry vládě je nutné, aby návrh podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců.

Miloš Zeman již mnohokrát prohlásil, že pokud by sněmovna menšinové vládě ANO a ČSSD vyslovila nedůvěru, nechal by Babišův kabinet dovládnout v demisi do říjnových voleb. Takže je vlastně jedno, jak tato opoziční akce dopadne, vláda bude ještě pět měsíců vládnout, ale (možná) už bez ministrů sociální demokracie. A po volbách všichni budeme čekat, komu prezident svěří vytvoření nové koalice.

Autor: