130 let

Fraška ministra Kubiceho: Zákon o úřednících

  •   15:52

Ministerstvo vnitra má údajně na doporučení Legislativní rady vlády upravit zákon o úřednících. Není jeho snaha marná?  

Ministr vnitra Jan Kubice nemá za sebou úspěšný den. Nejprve ho opozice vyzvala k rezignaci, protože soud zprostil obžaloby bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Ten již dříve prohlásil, že za jeho stíháním je ministrova snaha odvolat ho z funkce. To se skutečně stalo – nahradil ho Martin Červíček. Kubice tvrdil, že pokud se ukáže Lessyho obvinění účelové, odstoupí. Počkejme si, zda na svůj slib nezapomněl.

Druhou „facku“ dostal Kubice od Legislativní rady vlády. Ta se dnes zabývala návrhem zákona o úřednících, jehož předkladatelem je právě ministerstvo vnitra (MV). Dle informací ČESKÉ POZICE Kubice dostal za úkol normu upravit. Ministerstvo vnitra má provést několik technických úprav – včetně upřesnění toho, kterých úřadů se bude tento zákon týkat. Dle legislativních pravidel musí návrh zákona nejprve projednat rada, a až poté o něm rokuje vláda.

Třetí nepovedená varianta

Kdyby nešlo o zákon o úřednících, nesouhlas Legislativní rady vlády by nebyl žádnou tragédií. Stane se. Jenže jde již o třetí variantu návrhu zákona, který je jednou z nejdůležitějších norem, na nichž se dnes v Česku pracuje. Mimo jiné kvůli čerpání evropských dotací. Zopakujme, že v rámci připomínkového řízení došlo na MV 858 zásadních připomínek, z nichž 58 se nepodařilo vypořádat, o čemž ČESKÁ POZICE podrobně informovala.

Kdyby nešlo o zákon o úřednících, nesouhlas Legislativní rady vlády by nebyl žádnou tragédií

To, že diskuse v Legislativní radě vlády o návrhu zákona o úřednících neproběhne hladce, dávaly tušit připomínky, které ministerstvu vnitru zaslal předseda rady Petr Mlsna. „Přestože se návrh zákona o státních úřednících v podstatné míře liší od předchozího návrhu, který byl předmětem předchozího připomínkového řízení, a došlo v něm ke značnému kvalitativnímu posunu, a to jak po stránce věcné, tak i legislativně-technické, jsme nuceni i přes tuto skutečnost vyjádřit určité obavy, zda takto koncipovaným návrhem zákona bude dosaženo deklarovaných cílů, a to zejména v oblasti boje s korupcí a též s ohledem na požadavek odpolitizování státní správy,“ konstatoval Mlsna.

V připomínkách poukazoval také na to, že v zákoně chybí kompenzace za řadu povinností a pravidel, které norma ukládá úředníkům: „ Současně lze též mít pochyby o tom, zda o jeden týden delší dovolená nebo institut ošatného mohou být považovány za dostatečné kompenzace pro úředníky, jejichž náplní práce je služba veřejnosti.“

Legislativní rada vlády sice zatím nezveřejnila, nakolik zásadně má MV návrh zákona o úřednících upravit, ale nebylo by nejschůdnějším řešením, kdyby Kubiceho resort vzdal svou snahu, jež se jeví marnou, a kabinet přistoupil na částečně pozměněný služební zákon z roku 2002, který do sněmovny předkládá opoziční ČSSD?

ČESKÁ POZICE se věnovala zákonu o úřednících například v článcích zde.

Autor: Kateřina Menzelová