130 let
Ocenění. Zleva Isabel Albrechtová z pořádající nadace Unruhe, zástupci projektu...

Ocenění. Zleva Isabel Albrechtová z pořádající nadace Unruhe, zástupci projektu Změna je možná Věra Babišová, Lenka Hrubá a Josef Hrubý a koordinátorka mezinárodní poroty Petra Radeschnigová. | foto: Anna Rauchenberger

Haló, tady věznice!

USA
  •   10:09
Dvě třetiny českých vězňů, kteří se dostanou na svobodu, spáchají znovu trestný čin. Proč? Dal by se počet recidivistů snížit? Odpovědi na tyto otázky našli ve věznici ve středočeských Vinařicích. Tamní projekt call centra za mřížemi získal prestižní cenu pro sociální inovace.

Vinařický projekt „Změna je možná“ získal počátkem května ve Vídni třetí cenu v prestižní soutěži SozialMarie pro sociální inovace. Jeho zakladatelé vybudovali přímo v nápravném zařízení zákaznické call centrum, které nabídlo vězňům zaměstnání i zcela nové životní perspektivy.

Happy end? Bohužel ne tak docela. „Bude to ještě běh na dlouhou trať,“ přiznala ČESKÉ POZICI jedna ze zakladatelek projektu Lenka Hrubá ze společnosti A-GIGA.

Nedokonalý systém

Málokdo má totiž na svobodě zázemí a dokáže se zorientovat rychleji, než utratí přibližně 1500 korun, které při propuštění dostane

Jejich příběhy se jeden druhému podobají jako vejce vejci. Začínají vzdorem a experimenty s drogami ve špatné partě. Pokračují přes rozpad rodin a drobnou kriminalitu. Často končí závažnými přešlapy a dlouholetým pobytem za mřížemi, po němž následuje nelehká cesta ven. A většinou také nový návrat do vězení. Málokdo má totiž na svobodě zázemí a dokáže se zorientovat rychleji, než utratí přibližně 1500 korun, které při propuštění dostane.

„Myslím si, že právě systém, který není dokonalý, je nepřímo nutí, aby recidivovali,“ říká Lenka Hrubá. Bývalé vězně nikdo nechce přijmout do práce, často začnou krást jen proto, že mají hlad. Společně se svým manželem Josefem, který pracuje ve vinařické věznici jako terapeut, se Hrubá rozhodla tento začarovaný kruh prolomit.

Pomoc nejen ve věznici

Když asi před pěti lety hledala nové zaměstnání, narazila na inzerát firmy, která sháněla manažera call centra. Manžele Hrubé napadlo, že by se dalo vybudovat přímo ve věznici, kde je o práci velká nouze. „Práce operátora je strašně těžká. Nikdo ji nechce dělat a call centra venku, mimo vězení, se potýkají s nedostatkem pracovníků,“ shrnuje další výhody nápadu Josef Hrubý.

Díky nové pozici si podle něj muži ve výkonu trestu uvědomili, že dokážou zvládat své povinnosti, být úspěšní a slušně si vydělat

Díky nové pozici si podle něj muži ve výkonu trestu uvědomili, že dokážou zvládat své povinnosti, být úspěšní a slušně si vydělat. Neméně důležité pro ně bylo i to, že si zaměstnání mohli udržet i po propuštění na svobodu. Lidé z projektu jim navíc pomáhají i s finanční gramotností či splácením dluhů.

„Na poměry sociálních inovací má projekt obrovský záběr. Prošlo jím dosud více než 400 odsouzených a má zatím výborné výsledky při řešení společenského problému extrémně vysoké recidivy v Česku,“ shrnula pro ČESKOU POZICI přínos vinařického call centra Anna Kadeřábková z Centra inovačních studií VŠEM. Zástupci iniciativy Změna je možná se mohou pochlubit tím, že úroveň recidivy mezi „jejich“ vězni činí pouhých 18 procent oproti bezmála sedmdesáti v celostátním průměru.

Konec činnosti

Vinařickou iniciativu loni těžce zasáhla negativní publicita, zejména tendenční reportáž TV Nova...

Na první pohled by se mohlo zdát, že úspěch projektu, který pracuje s extrémně nepopulární cílovou skupinou, vzbudí velký zájem a dočká se řady následovníků. V českém prostředí je bohužel opak pravdou. Vinařickou iniciativu loni těžce zasáhla negativní publicita, zejména tendenční reportáž TV Nova, která „odhalila“, že vězni zneužívají osobní údaje zákazníků call centra. Generální ředitel Vězeňské služby ČR Pavel Ondrášek se následně rozhodl spolupráci s provozovatelskou firmou rozvázat.

„Spolupráce s firmou A-GIGA v rámci projektu Centra podpory prodeje ve Věznici Vinařice byla ukončena i přesto, že Úřad na ochranu osobních údajů neshledal žádné pochybení při zaměstnávání odsouzených. Tato forma zaměstnávání se do dalších věznic rozšiřovat nebude,” sdělila ČESKÉ POZICI lakonicky Ondráškova tisková mluvčí Hana Löffelmannová. Důvody ředitelova rozhodnutí prý nezná a nemůže je blíže komentovat.

Svévolné rozhodnutí

Anna Kadeřábková, která je členkou mezinárodní poroty SozialMarie, v tom má jasněji: „Činnost call centra ve Vinařicích byla zastavena rozhodnutím generálního ředitele Vězeňské služby na základě negativní publicity vyvolané bulvárem. Následné kontroly neprokázaly jakákoli pochybení.“ A dodává: „Je to svévolné rozhodnutí jedné osoby, které není založeno na žádných odborných argumentech, žádné znalosti dané problematiky. Já sice mohu chápat, že negativní publicita není příjemná. Na druhou stranu výkon veřejné funkce by měl být založen na odbornosti a také odvaze. Kombinace neodbornosti a zbabělosti je smrtelná.“ O tom, že telefonická centra podpory zákazníků mohou ve věznicích dobře fungovat, podle Kadeřábkové svědčí příklady z Itálie, USA či Velké Británie.

Ve věznici má firma A-GIGA ještě asi padesátku proškolených pracovníků, kterým se po jejich propuštění chystá nabídnout místo ve svých pobočkách na Kladně a v Lounech

Své vize se ostatně nevzdávají ani zástupci projektu Změna je možná. Ve věznici má firma A-GIGA ještě asi padesátku proškolených pracovníků, kterým se po jejich propuštění chystá nabídnout místo ve svých pobočkách na Kladně a v Lounech.

„My jsme ukázali cestu a jsem přesvědčený o tom, že když o tomu budeme víc mluvit, fakt to půjde,“ zdůrazňuje terapeut Josef Hrubý. „Netvrdím, že ze sta vězňů je sto skvělých darebáků. Jsem ale přesvědčen, že alespoň polovina chce změnu, a když dostanou příležitost pracovat, jsou toho schopní,“ uzavírá s tím, že doufá, že se nápad přece jen časem prosadí v širším měřítku.

Pomoci by mu mohla finanční odměna ve výši pěti tisíc eur (zhruba 140 tisíc korun), kterou vinařická iniciativa získala společně s „bronzovou“ SozialMarie. V následujícím roce se jí navíc dostane podpory od rakouské poradenské firmy Mensalia, která se zavázala nad projektem převzít aktivní záštitu a pomoci mu v komunikaci s veřejností.

Cena SozialMarie

  • Je nejstarším evropským oceněním pro sociální inovace.
  • Soukromá rakouská nadace Unruhe (Neklid) jí letos už pojedenácté vyznamenala projekty ze střední Evropy, které nabízejí nová řešení pro naléhavé společenské výzvy.
  • První cenu získala rakouská organizace PROSA, která se angažuje v oblasti vzdělávání mladistvých uprchlíků.
  • Druhou cenu si odneslo slovenské občanské sdružení Proti prúdu za projekt, v němž zaměstnává muže bez domova jako nosiče zavazadel.
  • Dvanáct sdružení získalo prémii ve výši 2000 eur, mezi nimi i české iniciativy Férová škola, Kuchařky bez domova a Sociální klinika.

Autor: Zuzana Lizcová
  • Vybrali jsme pro Vás