Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hamáček: Musíme si svou vládní účast vyhodnotit ve straně

  9:57
„Demonstranti mají politický názor, jejž vyjadřují. Demokracie je od toho, aby mohli. O složení parlamentu se ale rozhoduje ve volbách. Přál bych si, aby situace neeskalovala a nespokojení lidé získali pocit, že jejich názory politici vnímají,“ říká v rozhovoru předseda ČSSD Jan Hamáček.

Jan Hamáček foto:  Michal Šula, MAFRA

Na ČSSD se valí jedna rána za druhou. Debakl v evropských volbách, masivní demonstrace proti premiérovi a ministryni spravedlnosti, paličatý prezident při výměně jejich ministra kultury. Do toho všeho přišel z Bruselu předběžný návrh výsledku kontroly čerpání evropských dotací, který do velice nelichotivého světla postavil předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček v rozhovoru uvádí, že neustálé zaobírání se problémy kolem politiků hnutí ANO je vyčerpávající.

„Samozřejmě že mě to štve. ČSSD si to musí vyhodnotit. Práce našich ministrů je dennodenně přerušována různými kauzami,“ pronesl první místopředseda vlády a ministr vnitra. Podle informací LN od několika zdrojů blízkých vedení sociální demokracie ve straně sílí naštvání vůči problémům spojeným s premiérem. Mimo jiné z důvodu, že ČSSD se svou účastí v Babišově vládě stává automaticky jedním z terčů probíhajících demonstrací namířených nyní už primárně proti ministerskému předsedovi.

Sociální demokraté zatím ve vládě setrvávají, závěry vyšetřování kauzy Čapí hnízdo by však vládní vaničku mohlo vylít. V případě, že by vyšetřovatelé obviněného Babiše a spol. obžalovali a poslali k soudu, pro ČSSD by to mohlo znamenat konečnou v kabinetu. „Nebudu předjímat rozhodnutí předsednictva nebo vedení strany, každopádně platí moje obecná odpověď, že si musíme vyhodnotit, zda nám vládní angažmá umožňuje naplňovat program, udělat to, proč jsme do vlády šli, nebo jestli atmosféra a okolnosti tento benefit už přehlušují,“ říká Hamáček.

LIDOVÉ NOVINY: Co vám běželo hlavou, když se předminulý týden zaplnilo Václavské náměstí demonstranty?

Společnost se čím dál více polarizuje. Pokládám to za špatnou zprávu pro Českou republiku. Úkolem politiků je v takovou chvíli situaci uklidňovat, ne eskalovat.

HAMÁČEK: Můj první dojem byl, že se společnost čím dál více polarizuje. Pokládám to za špatnou zprávu pro Českou republiku. Úkolem politiků je v takovou chvíli situaci uklidňovat, ne eskalovat.

LIDOVÉ NOVINY: Demonstrace jsou namířeny zejména proti premiéru Andreji Babišovi (ANO), ale vaše strana je součástí koalice. Necítíte podíl na té polarizaci?

HAMÁČEK: Demonstranti mají politický názor, který vyjadřují. Demokracie je od toho, aby měli tu možnost. O složení parlamentu se ale rozhoduje ve volbách. Pokud lidé volají po změně, cestou jsou právě volby. Přál bych si však, aby situace dál neeskalovala a nespokojení lidé získali pocit, že jejich názory politici vnímají. V tomto směru jsem radil i předsedovi vlády.

LIDOVÉ NOVINY: Na Letné se tuto neděli chystá další, asi největší demonstrace. Ani to s vládou neotřese?

HAMÁČEK: Nedokážu odhadnout, o jak velký protest půjde. Očekávám však, že průběh bude stejný jako na Václavském náměstí.

LIDOVÉ NOVINY: Sešel jste se s organizátory demonstrací. S kým konkrétně a o čem jste jednali?

Setkali jsme se s hlavním organizátorem Mikulášem Minářem. Hovořili jsme především o obavách, které se vznášejí nad soustavou státního zastupitelství. Myslím si však, že tento problém de facto neexistuje. ČSSD jasně řekla, že případné změny u žalobců by vedly k našemu odchodu z vlády. V tom jsem se snažil zástupce spolku Milion chvilek pro demokracii uklidnit.

HAMÁČEK: Setkali jsme se s hlavním organizátorem Mikulášem Minářem. Hovořili jsme především o obavách, které se vznášejí nad soustavou státního zastupitelství. Myslím si však, že tento problém de facto neexistuje. ČSSD jasně řekla, že případné změny u žalobců by vedly k našemu odchodu z vlády. V tom jsem se snažil zástupce spolku Milion chvilek pro demokracii uklidnit.

Bavili jsme se o případných změnách v legislativě a o novele, která stanoví, že odvolání nejvyššího státního zástupce je možné jen na základě kárné žaloby. Na tom je politická shoda, souhlasí i ministryně spravedlnosti a jediné, co se řeší, je, zda půjde o vládní, či sněmovní návrh.

LIDOVÉ NOVINY: Zúčastnil byste se demonstrací proti premiérovi jako občan?

HAMÁČEK: Pokud jsem součástí vládního projektu, do kterého jsme šli s vědomím, čím je premiér zatížen, nebylo by namístě jít demonstrovat. Pro nás jako pro vládní stranu nejsou cestou demonstrace, ale jednání na koaliční radě.

LIDOVÉ NOVINY: Neštve vás, kolik času padá na řešení problémů kolem předsedy vlády namísto řešení vládních slibů a řízení země?

Pokud jsem součástí vládního projektu, do kterého jsme šli s vědomím, čím je premiér zatížen, nebylo by namístě jít demonstrovat. Pro nás jako pro vládní stranu nejsou cestou demonstrace, ale jednání na koaliční radě.

HAMÁČEK: Samozřejmě že mě to štve. Práce našich ministrů je dennodenně přerušována různými kauzami. Musíme si svou vládní účast vyhodnotit ve straně, i v kontextu výsledku evropských voleb.

LIDOVÉ NOVINY: Sílí v ČSSD hlasy, abyste vládu opustili? Občas zazní i z poslaneckých lavic nesouhlas.

HAMÁČEK: Politická strana by měla postupovat uvážlivě. Nelze dělat unáhlené kroky v návalu emocí. Diskuse o vládní účasti probíhá.

LIDOVÉ NOVINY: Zabýváte se atmosférou v poslaneckém klubu ČSSD? Mluvíte s nespokojenými straníky?

HAMÁČEK: Atmosféra v poslaneckém klubu je hodně dána situací ve sněmovně, která se předminulý týden vyhrotila. Naši poslanci měli i při hlasování o novele zákona o EET potřebu hnutí ANO ukázat, že těch našich 15 hlasů stále potřebuje. Protože v některých hlasováních, například u nominací do mediálních rad, měli pocit, že spolupráce nefunguje. O tom jsme se na koaliční radě bavili a dohodli jsme se, že ta situace by se měla zásadně zlepšit. Pokud se vyřeší společné fungování klubů ve sněmovně, atmosféra mezi našimi poslanci by se měla zklidnit.

LIDOVÉ NOVINY: Co je pro vás mez, za kterou tolerance už nepůjde? Je to případné sdělení obžaloby premiérovi v kauze Čapí hnízdo?

Politická strana by měla postupovat uvážlivě. Nelze dělat unáhlené kroky v návalu emocí. Diskuse o vládní účasti probíhá.

HAMÁČEK: Nebudu předjímat rozhodnutí strany, každopádně platí moje obecná odpověď, že si musíme vyhodnotit, zda nám vládní angažmá umožňuje naplňovat program, nebo jestli atmosféra a okolnosti tento benefit už přehlušují.

LIDOVÉ NOVINY: Zajímal by mě váš názor na to, co už by bylo příliš.

HAMÁČEK: Mám na to svůj názor, ale nebudu jej říkat do médií, nýbrž vedení strany. Platí, že kdyby se ukázalo, že není možné naplnit primární cíl, pro který jsme do vlády šli, nemá smysl v ní zůstat.

LIDOVÉ NOVINY: Premiér na konto ČSSD řekl „Jestli budou v napadání pokračovat, bohužel to neskončí dobře.“ nebo „Pokud chce ČSSD odejít z vlády, prosím, nebudu ji přemlouvat.“. Jaký to na vás dělá dojem?

HAMÁČEK: To je standardní způsob komunikace pana premiéra. Měli jsme velmi otevřenou koaliční radu, tam jsme si to řekli. V diskusi, věcné a otevřené, budeme pokračovat a k nějakému závěru jistě dojdeme.

LIDOVÉ NOVINY: Co pak, když by ČSSD z koalice odešla? Dává vám smysl úřednická vláda, předčasné volby?

Naši poslanci měli i při hlasování o novele zákona o EET potřebu hnutí ANO ukázat, že těch našich 15 hlasů stále potřebuje. Protože v některých hlasováních, například u nominací do mediálních rad, měli pocit, že spolupráce nefunguje. O tom jsme se na koaliční radě bavili a dohodli jsme se, že ta situace by se měla zásadně zlepšit.

HAMÁČEK: Pokud by ČSSD odešla, celá věc by byla v rukou prezidenta. O současné situaci jsem s ním mluvil několikrát, ale snad pochopíte, že to byla jednání mezi čtyřma očima.

LIDOVÉ NOVINY: A předčasné volby?

HAMÁČEK: Když vidíte průzkumy, zásadní změnu by asi nepřinesly. Navíc vždycky znamenají reakci na selhání politiků. Je to možnost, kterou ústava předpokládá, ale nemyslím si, že by byly na obzoru.

LIDOVÉ NOVINY: Mohla by si ČSSD předčasné volby finančně dovolit?

HAMÁČEK: Teď z nás spadla obrovská zátěž, když nám dal Nejvyšší soud za pravdu v kauze Altner. Viselo to nad námi jako Damoklův meč a z rozsudku je zřejmé, že neexistuje možnost, aby ČSSD platila tu astronomickou pokutu. Každá politická strana musí být připravená předstoupit před občany a bojovat o mandát, takže předčasné volby bychom zvládli.

LIDOVÉ NOVINY: Než vypukla krize kolem dotačního auditu, ovládala scénu výměna ministra kultury. Jak to vypadá? Prý jste dostal od prezidenta Zemana slib, že Michala Šmardu jmenuje do konce června.

Platí, že kdyby se ukázalo, že není možné naplnit primární cíl, pro který jsme do vlády šli, nemá smysl v ní zůstat

HAMÁČEK: Opět nebudu komentovat rozhovory s prezidentem, pouze řeknu, že postupuji striktně podle ústavy.Požádal jsem premiéra o návrh na odvolání ministra, to učinil a nyní je to v prezidentových rukou. Jelikož se stále pohybujeme v řádu týdnů, domnívám se, že je to v souladu s komentáři k ústavě. Kdyby se to prodlužovalo, musel by to premiér řešit.

LIDOVÉ NOVINY: Jak moc prodlužovalo?

HAMÁČEK: Byl bych rád, abychom do prázdnin měli jasno.

LIDOVÉ NOVINY: S prezidentem se znáte dlouho, ale přece jen, nezaskočilo vás jeho chování kolem výměny v čele ministerstva kultury?

HAMÁČEK: Nemyslím si, že by si něco diktoval. Řekl, že se tak jako s každým kandidátem na člena vlády sejde i s Michalem Šmardou, čekáme tedy na termín tohoto setkání. Pak už nic nebrání jmenování.

LIDOVÉ NOVINY: Máte ještě sílu pokračovat? Prý už jste toho měl plné zuby.

Teď z nás spadla obrovská zátěž, když nám dal Nejvyšší soud za pravdu v kauze Altner. Viselo to nad námi jako Damoklův meč a z rozsudku je zřejmé, že neexistuje možnost, aby ČSSD platila tu astronomickou pokutu. Každá politická strana musí být připravená předstoupit před občany a bojovat o mandát, takže předčasné volby bychom zvládli.

HAMÁČEK: Nijak nezastírám, že je to zátěž, ale byl jsem na sjezdu zvolen před třemi měsíci, spolu s dalšími členy vedení máme od strany mandát pokusit se provést restart. To je náš úkol a my budeme dělat, co půjde, abychom ho splnili.

LIDOVÉ NOVINY: Posiluje vliv prvního místopředsedy Romana Onderky na chod strany? Skloňuje se i vliv Miroslava Pocheho. Jste to stále vy, kdo řídí ČSSD?

HAMÁČEK: Stranu řídí předseda. Onderka má ze své pozice na starosti vnitřní chod strany. To dělá.

LIDOVÉ NOVINY: A Miroslav Poche?

HAMÁČEK: Je členem předsednictva za Prahu. Jestli má i jiné ambice, se ptejte jeho.

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...